Ullakon käyttöönoton kustannus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
RV-55/PK-85
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Marras 21, 2005 12:58

Ullakon käyttöönoton kustannus

Viesti Kirjoittaja RV-55/PK-85 »

Tervehdys

Olen aloittelemassa suunniteluun ryhtymisen meinaamista, kohteena kylmän ullakon muuttaminen asuintilaksi. Ennen kuin ankarammin paneudun puuhaan, kysyisin hiukan osviittaa.

Eli, jotta saisin kelvollista tilaa, minun pitää korottaa kattoa. Selvinnen harjan nostamisella, eli seiniin ei tarvitse nostoa. Lisäksi tarvitsen portaat edellisestä kerroksesta. Muutoin ne normaalit eristykset, lattiat ja ikkunat. Että millaisesta summasta sitä alkaa puolisolle puhumaan?

Ihan noin suuruusluokat riittävät, enkä tule ketään tilille vetämään. Mutta jos joku on vaikka saman tapaista tehnyt, tai muuttanut kylmää vinttiä huonetilaksi, niin paljonko se on maksanut?
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Mulla oli valmiiksi jo huoneet ylhäällä, eli portaikko. Kaikki revittiin pois, peltikatto alapuolelta näkyviin, uudet eristeet ja sitä rataa.
Samalla purin vanhat sivuvintit huonekäyttöön.
Rahaa meni 30-40k markkaa (arvio) kun tein kaiken itse. Lattiaan ponttilautaa, kattoihin antiikkipaneli, uudet ikkunat jne jne. Veikkaan että rakennustarvikkeiden hinnat ovat reilussa 5 vuodessa nousseet ainakin 10-15 % joten ota se huomioon + sulla portaikko vielä päälle.

Jos joudut ottamaan palkollisia niin... :wink:
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Riippuu paljon valinnoista

Viesti Kirjoittaja maanma »

Kustannus riippuu paljon pintamateriaalivalinnoista. Alle 500e/m2 on melkein mahdotonta päästä. Äkkiseltään uudet ikkunat ja valmisportaat ovat kallein osa. Edullisimmasta päästä on olleet Hovi portaat.

Paljon on siitä kiinni tehdäänkö nykyisten rakennusmääräysten mukaisesti (ja rakennusluvan kanssa).

Rakennusmääräykset määräävät eristyspaksuuden, koneellisen ilmanvaihdon, vähimmäis ikkunapinta-alan, porraskoon, hätäpoistumistiet yms. asioita, joita ei etukäteen tule välttämättä ajateltua.

Sitten tulee vielä asiat, joita ei ole pakko tehdä mutta hyvä kuitenkin. Sellaisia ovat mm. ylimääräiset hätäpoistumistiet ja palo-osastointi

Esim. rakennusmääräysten eristyspaksuus on nykyisin niin suuri, että tarvitaan vähintään 35cm villaa lappeeseen tai 17cm spu/f-foamia. Seiniin 20cm/10cm. Ja pitää jäädä myös tuuletusvälit.

Projektiunelma Turussa (Projektit) ketjussa kertoo meidän hankkeesta.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Viesti Kirjoittaja Hower »

Paljon on siitä kiinni tehdäänkö nykyisten rakennusmääräysten mukaisesti (ja rakennusluvan kanssa).

Rakennusmääräykset määräävät eristyspaksuuden, koneellisen ilmanvaihdon, vähimmäis ikkunapinta-alan.....Esim. rakennusmääräysten eristyspaksuus on nykyisin niin suuri, että tarvitaan vähintään 35cm villaa lappeeseen tai 17cm spu/f-foamia. Seiniin 20cm/10cm. Ja pitää jäädä myös tuuletusvälit.

Näillä nykyisillä lämmöneristysmääräyksillä ja ilmanvaihtosysteemeillä on lähinnä tarkoitus pelastaa maailma....Kioton ilmastosopimus.
Vanhan talon remontoimisessa nykymääräysten mukaiseen kuntoon ei ole järjen häivääkään.
Vastaa Viestiin