Piipun korjauksesta

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Avatar
JJ72
Jäsen
Jäsen
Viestit: 348
Liittynyt: Ti Touko 31, 2005 20:53
Paikkakunta: Keski-Uusimaa

Viesti Kirjoittaja JJ72 »

Mutta on tilanteita missä putkitus ei ole pahaksi, jos esimerkiksi kosteasta
pesuhuoneesta painetaan puhaltimella kosteata ilmaan hormiin, pyrkii
kosteus painumaan myös piipun rakenteisiin, happoteräsputkella se tulee
suoraan ulos eikä keräänny rakenteisiin.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Kosteus on kyllä ongelma piipuissa, mutta tuo happoteräsputki ei sitä juuri auta. Alhaalta tuleva kosteus kondensoituu terästä vasten ja vesi valuu sitten lorisemalla pitkin sitä sisähylsyä. Toki se vähentää piipun kosteusrasitusta ylempänä, mutta putken alapäässä vesi tulee sitten noroina pitkin piippua. Tasainen rasitus muuttuu paikalliseksi.

Jos kosteuden pelkää muodostuvan ongelmaksi niin piipun voi toki massata, se estää kosteuden siirtymistä tiiliin.

Enkä mä nyt niitä putkiakaan vastaan ihan väkisin viitti ruveta ämpyilemään, kyllä niillekin on paikkansa. Niitä vaan pyritään nykyään tukkimaan niin vakioratkaisuna joka paikkaan että siinä ei tahdo olla mitään järkeä.

Putkitus ei kuitenkaan lujita hapertunutta hormia yhtään. Tekeepähän vaan korjaamisesta paljon hankalampaa sitten kun päätetään korjata kunnolla.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Avatar
Haapamies
Jäsen
Jäsen
Viestit: 160
Liittynyt: La Marras 05, 2005 21:01
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja Haapamies »

Joku täällä kyseli ---->Tänne sopii varmaan toinenkin piippu kysymys.
Poikkeavatko tulisijakäyttöön ja ilmanvaihtokäyttöön tehdyt hormit rintamamiestaloissa? Eli siis voi olla että samassa "ilmahormissa" on useampi kanava niin silloin ei saa laittaa tulisijaa siihen koska esim; meillä on alakerran (kellari siis) yksi räppänä ja WC:n samassa jolloin se kaikki savu/häkä tulisi tieteniin WC:seen jolloin ei saa tietenkään laittaa tulisijaa siihen ....... mutta toisaalta on meillä niitäkin joissa on vain yksi ja palotarkastan mukaan silloin saa laittaa jos hormi on kunnossa (joskus rappeutuu kun ei ole tulisijaa koska palamisen seurauksena tuleva piki ... terva yms yms suojaa hormia ja näin ollen ilma hormissa tätä vaikutusta ei ole teitenkäään ole mutta tarkastamalla senkin tietää nuohooja sen saa selville yhdellä katselmuksella) :twisted:
Avatar
pakoistinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 483
Liittynyt: Pe Syys 09, 2005 9:41
Paikkakunta: helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pakoistinen »

Ja mistäs saa ostaa piipun hattujen asennuksia pääkaupunkiseudulla? Laiskottaa.
Avatar
Haapamies
Jäsen
Jäsen
Viestit: 160
Liittynyt: La Marras 05, 2005 21:01
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja Haapamies »

Yleensä peltiliikkeet niitä tekee .... saattavat jotkut jopa asentaa KELTSI KÄTEEN JA MENOKSI
Ahti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 86
Liittynyt: To Helmi 24, 2005 15:01

Viesti Kirjoittaja Ahti »

Tänään nuohooja kävi ja totesi että ihan hyvä piippu kunhan ens kesänä muurataan rapautuneelta osalta uusiksi, kustannusarviota noin 500-700 euroa. Ei suositellut putkittamista. Samalla putsasi kauan käyttämättä olleen yläkerran Porin Matin ja sen hormin ja antoi käyttöluvan :)
Nuohous muuten maksoi vähän alle 50.-
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Kaivompa tämmöse vanhan ketjun, ku sutari kävi
ja sano, että mialummin putkitus ku massaus...
Täällä sitte Pekka Huhta:
Putkitus ei kuitenkaan lujita hapertunutta hormia yhtään. Tekeepähän vaan korjaamisesta paljon hankalampaa sitten kun päätetään korjata kunnolla.

Sutari epäili massauksen tulevan muutama vuaren päästä
nuahotessa noen mukana alas? (Oli kyllä vähä kloppi, ei varmaa eres viittäkymmentä viä...)
Kyseessä olis lähinnä nykyise öljypannun/tulevan puukattilan koko kiven hormi.
Puukattila tulee vilpin tueksi isoilla pakkasilla, ei siis jatkuvaan käyttöö.
Pekkaahan mää tiätysti enämpi uskon,
haluaisin silti kuulla jonkun kokemuksia muutamalta vuodelta massatuista hormeista...
Ja ku meillä on viä toi lämmityskattilanhormi ensimmäise pualimetriä rautasena
kellarin takan sisässä tekemässä 90 mutkan...
Nin millä ne massaussysteemit pääsee tekee, jos hormin alapäähä ei pääse millää käsiksi :shock:
Tää on siis niin mun onkelma:
ei voi vaan tilata miähiä laittaa, vaan pitää ensteks itte ymmärtää mitä tehrään!
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
jope
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1467
Liittynyt: Ma Helmi 12, 2007 20:32
Paikkakunta: satakunta

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja jope »

Kloppi sitä on itekin kun viisikymmentä vielä kaukana. Itse asiasta ei ole parempaa eikä omaa tietoa mutta mielikuvissa nuo hormimassaukset helposti liihottelee samaan kastiin kuin ureavaahdot ja muut menneiden aikojen hyvät ideat.... En yksinkertaisesti pysty ymmärtämään miten nokeentuneen hormin pintaan saadaan tarttumaan oikeastaan yhtään mitään pidemmäksi aikaa. Ja miten sitä nokea pystyy rassaamaan metrikaupalla hormista puhtaaksi kapeaa väylää alaspäin että olisi puhdas tartuntapinta.
Just viime syksynä muurasin yhden piipun pätkän jossa vanhat tiilet laitettiin takaisin ja niistä ei kyllä noki lähtenyt kuin konevoimalla ja silläkin vasta työn jälkeen.
Ja jos hormin juuressa vielä öljyä poltellaan niin kyllähän se happoputki ois vakuuttavampi ratkaisu.
Vai perustuuko tuo massauksen toiminta siihen kun hormi on niin kulunut että siitä massasta käytännössä valetaan kantava sisäputki sen hormin sisään jolloin tartunnalla ei ole niin väliäkään. Jos näin niin miten sitä sitten korjataan kun alkaa rapautumaan ja halkeilemaan.? Happoputken voi sentään vetää pois....
shit happens
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Kloppi sitä on itekin kun viisikymmentä vielä kaukana
Juu, en määkää viälä vähää aikaa...
Mutta jotenki on tottunu siihe, että asiantuntijat on ainaki parikymmentä vuatta vanhempia ku itte!
Kai tähänki joutuu vaa tottuu :shock:
Meillä ei siis ole tarkotus siihe "uutee" hormii öljyä enää juurikaa poltella, oikeita puita vaa.

On kai noita massauksia tehty jo monta vuatta?
Eiks kellää oo rapissu massat tai pysyny hianosti tai jotai siltä väliltä???
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
Rosvolinna
Jäsen
Jäsen
Viestit: 345
Liittynyt: Pe Loka 05, 2007 23:53
Paikkakunta: Vihti & Parainen

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja Rosvolinna »

Minulla on tuo uudelleen muuraaminen eli "niistäminen" edessä pihasaunan piipussa. Piippu on kestänyt yli 60 vuotta ja vieläkin toimii, mutta muutama ylin tiilivarvi on rapautunut. En usko sen olevan kovinkaan työläs homma.

Uudelleen muurauksen jälkeen laitan piipulle hatun ja sittenhän se on lähes ikuinen. Jos ilmakin on pysynnyt nipussa yli puoli vuosisataa.

Tähän peilattuna putkitus ja massaus vaikuttavat mielestäni kuuluvan osastoon "roudausteippi". Ainoat asia mitä savuhormiin tulee lisätä ovat savu alakautta ja nuohouskuula yläkautta.

Tottakain putkitaja myy putkituksia ja muurari muurauksia sekä massaaja massauksia - ja kaikki ovat oikealla asialla. "Try to make their living"". Nuohooja tai palotarkastaja osaa varmasti sanoa oman kantansa.
Casa La Utoja
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Kiitos vastauksesta!
...mutta kun täälläpäin tuntuu noi nuahoojat tekevän niitä putkituksia...
tai ainakin olevan jotenkin läheisiä putkittajien kanssa,
edellinen tarjos niitten oman virman putkitusta :shock:
Kai pitäs sitte pyytää palotarkastaja kattoon ton hormin tilaa?
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
Pecan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 74
Liittynyt: Ke Joulu 08, 2010 1:10
Paikkakunta: 6A

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja Pecan »

Mitenkäs kun sanotaan että nykyaikaisen öljykattilan kanssa pitäisi olla putkitettu piippu?
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Siis meillä vaihtuu puukattilaan (vilpin seuraksi) ja asentaja sanoi, ettei puukattilan kanssa sais olla putkea piipussa... ?
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
petej
Jäsen
Jäsen
Viestit: 928
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 7:37
Paikkakunta: ylämaa
Viesti:

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja petej »

Luultavasti tarkoittanut ettei tarvi putkittaa.
Vaikka tuskin siitä nykyaikaisella puukattilalla haittaakaan on jos vaan riittävän kokoinen putki mahtuu,herkästi vaan saattaa mennä liian pieneksi putkittamalla.
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Re: Piipun korjauksesta

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

Kyllä puukattilan kanssa saa olla putki mutta sille on minimisuositukset, esim arimaxin sivuilta voitte lukea.

Nykyaikaisen öljykattilan kanssa pitäisi olla putki ainakin täyden tiilen hormissa, koska 150c asteen pakokaasun lämpötila ei enää riitä piipun kuivatukseen vaan kaasu jää pyörimään hormiin joka sitten kostuu kuin auton pakoputki. Ongelma on erittäin voimakas jos muuri on maalattu kauttaaltaan moneen kertaan. Toki jokainen voi tuon itse kokeilla ja uusia sitten hetikohta muurin tasoitteet, maalit ja kaakelit asuinkerroksissa.
Vastaa Viestiin