Keittiön kaappien asennus palomuuriin?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
jasufi
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: Su Loka 16, 2005 18:35
Paikkakunta: Kouvola

Keittiön kaappien asennus palomuuriin?

Viesti Kirjoittaja jasufi »

Meille tulee uudet keittiön kalusteet ( toki countryhenkiset, vanhaan taloon sopivat) ja onkohan olemassa mitään säädöksiä kaapin kiinnittämiseen palomuuriin? Edellisten kaappi oli porattu kyllä palomuuriin ja kiinnitetty vielä kattoon. Keittiökalusteet tulevat ensi viikolla ja vanhat on jo purettu pois. Tällä viikolla pitäisi tehdä pohjatyöt ja seiniin olen keittiössä ajatellut Gyproc-levyä, joka maalataan ja välitila laatoitetaan ( muihin tiloihin sitten tapetointia täältä saamieni vinkkien mukaisesti).
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Tietääkseni palomuuriin saa kiinnittää mutta piippuun ei. Perusteluna rakenteen heikennys ja mahdollisen vaurion piiloon jäänti.

Katso http://www.ymparisto.fi/default.asp?con ... 473&lan=fi

Epäselvissä tilanteissa kannattaa aina kysyä paikalliselta palomestarilta, auttaa kyllä mielellään. Jos hän hyväksyy jonkin poikkeuksen, kannattaa sekin pyytää kirjallisena jotta ei onnettomuustapauksessa vakuutusyhtiö voi vedota määräyksiin.
madde
Jäsen
Jäsen
Viestit: 433
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 17:30
Paikkakunta: Lapinlahti

Viesti Kirjoittaja madde »

Moi,
minä tein suosiolla ihan uuden seinän keittiön kaapeille. Sainpahan samalla suoristaa seinän, joka on rintsikkataloissa harvoin täysin suorassa. Samoin oli huomattavasti helpompaa vetää vesijohdot ym. sähköt rungon takaa. :)
-Madde-
viisas oppii omista virheistään, älykäs oppii muiden tekemistä virheistä, tyhmä ei opi mistään, koska hän tietää jo kaiken
Vastaa Viestiin