Tulipaloriski? remontti/purupölyä hormiin

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Lohikoski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ma Kesä 20, 2005 14:06
Paikkakunta: Turun lähellä

Tulipaloriski? remontti/purupölyä hormiin

Viesti Kirjoittaja Lohikoski »

Kävipä tuossa sitten niin että tuo parempi puolisko tuuletti remontissa olevaa huonetta kakluunin kautta. Mikä riski tuommoisessa on jos hormiin menee purupölyä (huoneessa lattia auki ja siirrellään puruja rempan tieltä)? Tietenkään sitä kakluunia ei käytetä niin kauan kuin huoneessa on remppa kesken mutta sitten kun se valmistuu.. Vähän vaan huolettaa ettei torppa pala :oops:
Jani Hinkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: Pe Loka 21, 2005 9:48
Paikkakunta: Valkeakoski
Viesti:

Tulipaloriski? remontti/purupölyä hormiin

Viesti Kirjoittaja Jani Hinkka »

No eiköhän tuon kakluunin osalta riski ole pieni, jopa olematon. Sehän on suunniteltu paikaksi, jossa tulta pidetään. Eli suurempi riski on se varsinainen huone, siellähän sitä purua enemmän on.

Kakluunin hormi menee kuitenkin omana horminaan aina savupiipulle asti, eli vaikka toisessa kakluunissa tulta pidetään, ei se pääse "hyppäämään" toiselle puolelle.

Jos taasen pelkäät tuuletuksen mukana pölyn menevän pitkälle hormiin, niin tämä ei mielestäni ole kovin suuri ongelma. Eli isommat (painavammat) purut eivät lähde hormiin nousemaan, pienemmät sitten menevät minne menevät, mutta eipä niissä juurikaan ole palamista. Ja tuo hormihan tulee joka tapauksessa olla koko matkalla tivis.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Jos oikeen jännittää, niin senhän voi pikaseen nuohota ennen tulien laittoa. Joko kutsua ihan nuohooja paikalle (jos kyseessä on just ostettu talo niin on muutenkin todella hyvä ajatus), tai sitten ottaa rautakaupasta parillakympillä harja ja sutaista itse.

Se mitä uunissa on ei juuri haittaa, mutta teoriassa hormiin voi saada nokivalkean sytytettyä jos siellä on paljon hienojakoista pölyä noen päällä.

Mutta siis jos kyseessä on teille uusi talo, niin ota sinne nuohooja joka tapauksessa tarkistamaan hormien kunto. vaikka siellä kuinka olisi poltettu uuneja tähän asti niin se ei todellakaan ole merkki siitä että hormit olisivat välttämättä priimakunnossa.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Lohikoski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ma Kesä 20, 2005 14:06
Paikkakunta: Turun lähellä

Viesti Kirjoittaja Lohikoski »

Kiitoksia vastauksista :D Nyt on levollisempi olo! Talo ei ole uusi meille, ollaan asutettu tuota jo 4 vuotta. Sitä just ajattelin että jospa se pöly jää sinne hormin pintaan ja sitten syttyy hormia pitkin.. Jossain vaiheessa nuohooja ainakin sanoi että olisivat hormit ihan hyvässä kunnossa, tietysti en tiedä että kuinka tarkkaan niitä katseli silloin.

Tulee vaan pikkasen kiirus saada tuo huone kuntoon kun on päälämmönlähde alakerrassa (ilmalämpöpumppu ja kakluuni), rupee tuleen kylmä!! :shock:
liisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 53
Liittynyt: Pe Joulu 31, 2004 15:50
Paikkakunta: Vantaa

piipun eristäminen?

Viesti Kirjoittaja liisa »

Hei
aiheesta tuli mieleen nyt kun oma vinttimme on rakentamisen takia auki: muistelisin tutun palotarkastajan suosittaneen, että piippu kannattaisi ympäröidä jollakin paloturvallisella eristeellä (nyt meillä iloisesti sahanpuruilla). Oletteko tehneet ko toimenpiteen ja mitä eristettä olette käytäneet?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Kipsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 168
Liittynyt: Ti Huhti 26, 2005 11:25

Viesti Kirjoittaja Kipsu »

Meillä on kellarista yläkertaan menevä piipunmuuri, joka on maalattu eri huoneissa sopivilla maaleilla. Sellaisenko eristyksestä puhut Liisa? Me olemme antaneet oman muurimme olla ihan sellaisenaan. Tosin yläkerrassa sitä kiertää kirjahyllyt, kun niitä kirjoja riittää meillä joka kerrokseen :oops:Ja kellariinhan himoitsemme takkaa, jolla voisi välillä "apulämmittää"...
liisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 53
Liittynyt: Pe Joulu 31, 2004 15:50
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja liisa »

.. no oikeastaan tarkoitin sitä muurin osaa joka ei ole näkyvissä eli vintillä ja ylipäätään rakenteisiin piiloutuvat osat. Ajatus on, että jos piippuun tulee halkeama ja sitä kautta kipinäinen leijailee.. loppua ei viitsi ajatellaakaan! Muurin osat jotka ovat näkyvillä ovat turvallisempia koska mahdolliset halkeamat luult havaitsee ajoissa. Mutt se osa muuria joka on piilossa: pitäisikö sitä jotenkin suojata? Muistelisin tuttavani puhuneen "palovillasta", onko sellaista?
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Piipun pinnoittaminen

Viesti Kirjoittaja maanma »

Piipun saa pinnoittaa vain palamattomilla materiaaleilla. Sahanpuru ja kovin harva maali sekä tapetti täyttää tuon vaatimuksen.

Kivivilla ja gyproc sekä keraamiset laatat täyttävät nuo vaatimukset. Periaatteessa jokaisessa rakennuksessa on palosuojaluokkavaatimus lämmitysrakenteille EI-30 tai EI-60 , jonka toteuttamiseen tarvitaan tietynlainen rakenne. Toteuttavat rakenteet voi tutkia vaikka

http://www.knauf.fi

Sieltä yritysesittely ja tyyppihyväksynnät.

Lisäksi piippu pitäisi rapata (valkoiseksi) rakentamattomalla vintillä mahdollisten vuotojen havaitsemiseksi.

Piipun välipohjien läpiviennit on toteutettava niin, että piippu voi elää omaa elämää ts liikkua vapaasti. Nämäkin on toteutettava palamattomilla materiaaleilla, joka on ollut rakennusvaiheessa monesti hiekka. Siksi monessa piipussa on hiekkaa pitävä levennysknööli katon rajassa.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Paikoissa joissa hormi menee väli- tai yläpohjan läpi pitää ehdottomasti olla jotain palamatonta välissä ennen eristeitä. Vanhan aikaan piipun ympärillä oli hiekkaa palosuojana ennen puruja, nykyisin homma tehdään tulivillalla.

Määräykset löytyy suomen rakentamismääräyskokoelmasta, osa "E3, Pienet savuhormit"

http://www.finlex.fi/data/normit/1937-e3.pdf

Se vanha hiekkalaatikko hormin ympärillä on ihan hyvä juttu, mutta jos muuttaa hormin ympärillä mitään, esim. panee yläpohjaan selluvillaa lisäeristeeksi niin se pitää suojata palovillalla.

Suurimmassa osassa vanhoja taloja asia on järjestyksessä ja se hiekkalaatikko tai muurattu paksunnos välipohjien kohdalta löytyy kyllä.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Kipsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 168
Liittynyt: Ti Huhti 26, 2005 11:25

Viesti Kirjoittaja Kipsu »

Ai että olen tyhmä!!! Tietenkin tarkoitit Liisa niitä piiloon jääviä paikkoja! Meillä on siellä ilmeisesti hiekkaa, koska maalatessa sieltä tarttui sutiin hiekkaa. Täytyy ilmeisesti olla vähän tarkempi näillä sivuilla pyöriessä, ettei nolaa itseään.. ja taloaan..
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Meillä "hiekkalaatikko" tyhjennettiin ja täytettiin palonkerstävällä kivivillalla koska listojen raoista tuppasi aina tippumaan hiekkaa alakertaan. Näissä asioissa ei muuten kannata sooloilla sillä tulipalon sattuessa kukaan ei korvaa vaikka vika ei oli ollutkaan säännösten vastaisessa eristeessä.
Vastaa Viestiin