Nykyinen lämmitysputkisto on ilmeisesti 60-luvulta ja rautaa. Kulkee lattiaeristeiden seassa, liitoksia piilossa. Kellarissa putket kulkee saunan kautta! Saunassa olevat putket pahasti hapettuneet ulkoapäin arvioiden. Järjestelmä on avoin, paisunta-astia vintillä. Pattereita 8 kpl, kaikki erilaisia.
Tarkoitus on uusia putkisto pintavetona, jättää vanhat patterit käyttöön, lisätä kalvopaisuntasäiliö ja pumppu.
Ensin suunnittelin komposiittiputkea, mutta kalliiden erikoistyökalujen tarve tipautti sen pois laskuista.
Teräsputkea on vaikea sovitella ahtaisiin paikkoihin ja hidasta työstää, joten jäljelle ei taida jäädä kuin kupari ja PEX. Muoviputki on kuitenkin niin rumaa etten sitä haluaisi kovin näkyvälle paikalle laittaa.
Jos nyt päädyn kupariin, johon olen kallistumassa, niin osaisiko joku heittää vinkkiä minkä vahvuisesta putkesta kannattaisi tehdä?
Entä voiko kromattua kupariputkea juottaa?
Kaikki muutkin aiheeseen liittyvät kommentit ja vinkit tervetulleita!
