Nyt niitä kellarikuvia ja pari kyssää kans...

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Avatar
saw
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 23:36
Paikkakunta: lahti

Nyt niitä kellarikuvia ja pari kyssää kans...

Viesti Kirjoittaja saw »

Heips. Nyt pienen seinän availun jälkeen, (vihdoin) voin esitellä kuviakin. Seinät suht kuivia, tarkoittaen sitä että ei ainaskaan näy sientä ym. muuta vastaavaa kasvustoa ja kuivalta tuntuu.

http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453835/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453847/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530363382/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530363438/

Nyt kuitenkin päädyttiin availemaan yksi seinä ulkoapäin, tavoitteena ulkoverhouksen uusiminen...goodbyet mineriitille yök pthyi...(päädyimme tekemään ihan itse -> emäntä plus isäntä, seinä kerrallaan) Myös rappaus lähtee em. alta ja tuulensuojalevy/kuitulevy, jonka pinnassa rappaus on kiinni. Se on aika hyväkuntoisen oloinen, mutta täytyy päästä sen alle kurkkimaan ja tarkastamaan laudoituksen kuntoa (meillä vaakalaudoitus vinolaudoituksen sijaan ja aika isot raot). Purkaessamme löysimme ikkunoiden kummaltakin puolen tuuletusräppänät, jotka oli tukittu lasivillalla ja sillä vanhanajan uretaanilla...Niin tuota mitäs niille nyt pitäis sitten tehrä :?:

http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453821/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453795/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453789/
http://www.flickr.com/photos/8684041@N07/530453825/

Ainiin ja sitten verhoilusta; Tulossa siis vaakalaudoitus (23x145) kiinnitetäänkö laudat rimoituksen/koolauksen, tuulileijonan, vaakalaudoituksen ja tervapaperin läpi runkopuihin :?: Jos näin niin millä pyssyllä ja millä nauloilla :?: Tarvii vissiinki aika jykevät vehkeet vai riittääkö tavalliset :?: Ja entäs sitten ne jatkokset, voiko laittaa jotain mömmöjä vai annetaanko olla vaan... :?: Sivut on huiput! Kiitti paljon neuvoista! Jatketaan...
AM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 131
Liittynyt: Ke Joulu 14, 2005 12:19

Viesti Kirjoittaja AM »

Tulossa siis vaakalaudoitus (23x145) kiinnitetäänkö laudat rimoituksen/koolauksen, tuulileijonan, vaakalaudoituksen ja tervapaperin läpi runkopuihin Question Jos näin niin millä pyssyllä ja millä nauloilla Question
Ensin tuulileijona tiiviisti runkoa vasten, kiinnitys vaikka harvasti nauloilla, siihen päälle koolaus tuuletusrakoineen tuulileijonan läpi runkoon saakka (koolaus lukitsee siis tuulilevyn lopullisesti paikoilleen). Koolauksiin sitten ulkoverhouslauta esim. naulaimella kiinni, tällöin pienehköt ruostesuojatut naulat riittää. Säädä naulain (tai vasarakäsi) niin ettei naulan kannat uppoa verhoukseen syvälle, näin puun pinta jää ehjäksi eikä tule lahoavaa vesipesää. Viistoa alimmat verhouslaudat tippanokaksi ja maalaa myös sahauspinta.
Avatar
saw
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 23:36
Paikkakunta: lahti

Viesti Kirjoittaja saw »

juuh kiitti niinhän se olis kai fiksuinta...entäs noi räppänät onks jollai tiedos oikeaoppinen "entisöintitapa" haluisin ne ottaa käyttöön...vai kannattaako.. ei ole koneellista ilmanvaihtoa...jos joskus tulee niin todennäköisesti vain pesuhuoneeseen.. :-)
AM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 131
Liittynyt: Ke Joulu 14, 2005 12:19

Viesti Kirjoittaja AM »

Kannattaa ottaa vanhat räppänät käyttöön, saahan ne aina kierrettyä kiinni jos liikaa tulee viileää talvella. Nyt kesällä omassa painovoimaisessa kaikki mahd. räppänät auki ja silti tuntuu ettei ilma vaihdu.

Laitoimme ikkunoiden vaihdon yhteydessä raitisilmaräppänät ikkunoiden yläreunaan.
Vastaa Viestiin