Osioon tuliko yllätyksiä sopii hyvin talot jotka rakennettu kiinni kallioon. On vesitaskua ja kallionnyppylää joskus hyvinkin paljon.
Ensimmäiset ohjeet yleisesti täyttää vesitaskut betonilla, mutta varsin usein näin on epäonnistuttu. Oikea ajattelutapa on tehdä vedelle ja kosteudelle helpoin tie pois rakennuksesta, tiivistämällä ongelma vain helposti vaihtaa paikkaansa. Kanaalilouhinta kiilaamalla on toimiva vaihtoehto, työläs mutta yleisesti toimiva. Salaojaputki kanaalin pohjalle 100 mm sepeliarinalle ja vesijuoksu korkeimmalla kohtaa 400 mm tulevan lattiapinnan alapuolella. Nykykalustolla ei ole lainkaan niin kallista ja vaikeaa kuin kuvitellaan.
Seinän eristys sitten 200 mm Fuktisol salaojittavaa eristettä niin kuivuu tehokkaasti diffuusioavoimesti ulospäin. Lämmitysenergiaa säästyy, maaperää ei kannata lämmittää. Perustus kuivuu tehokkaasti ulospäin ja vedet virtaa kohti purkuaukkoa. Rännivesijärjestelmät viemäriputkilla ja kumitiivisteillä, vuotamattomin riittävän korkein rännisuppiloin, salaojakaivantoa ei turhaan kannata kuormittaa. Routaeristystähän ei kalliopohja tarvitse ja eduksi myös lämpötilaeroille johon kuivuminen salaojittavilla lämmöneristeillä perustuu.
