Onkos joku entistänyt vanhat ns. vaneriovet?

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Re: ovet uusiokäyttöön

Viesti Kirjoittaja jonin »

Pilli kirjoitti:Mutta onko kenelläkään vinkkejä ovien käyttömahdollisuuksista?

Itseäni henkilökohtaisesti ahdisti suuresti miljoonat ovet, joita vanhoissa rintamamiestaloissa on tunnetusti käytetty..tarkoituksena olisi ottaa pois suurin osa..
Vinkki: varastoi.

Meillä on nyt yläkerrasta jäänyt yksi ovi karmeineen yli, sille tulee myöhemmin käyttöä kellarissa. Asuinkerroksesta on ilmeisesti pari ovea jäämässä yli joten laitamme ne vinttiin varastoon. Jos sitten vaikka 20 vuoden päästä tulee muutostarpeita meille tai muille asukkaille niin ei tarvitse lähteä ovia etsimään.
Avatar
entisöijä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 43
Liittynyt: Su Joulu 17, 2006 0:13
Paikkakunta: Pirkanmaa
Viesti:

Re: ovet uusiokäyttöön

Viesti Kirjoittaja entisöijä »

jonin kirjoitti: Vinkki: varastoi.
Näin meilläkin. Vintillä kaikki väliovet (4kpl), samoin sinne menevät, kunhan mh- ja keittiöremontit edes alkavat, pikkukaappien ovet. Kaiken varalta.
Restaurointi, entisöinti: "...kohteen käyttökelpoisuuden tai yhtenäisyyden palauttaminen"
Avatar
Minttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 490
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 14:59
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Minttu »

Ketjun aloittaneena palaan nykytilanteeseen: en ole tehnyt oville yhtään mitään. Silmä on tottunut kaikkeen töhnään, pitäisi pyytää joku ulkopuolinen arvioimaan ovien likaisuusaste. Mutta liekö tuolla väliä. Ollaan otettu muutama ovi pois ja varastoitu mahdollista myöhempää käyttöä tai seuraavia asukkaita varten (niin, meistäkin joskus aika jättää, mutta talo pysynee pystyssä...). Löysimme kellarista yhden oven, johon oli liimattu sota-aikaisia propagandajulisteita, aika huimaa :-)
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Universal stone -puhdistusaineella voi saada ihmeitä aikaan.
Avatar
Minttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 490
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 14:59
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Minttu »

MM kirjoitti:Universal stone -puhdistusaineella voi saada ihmeitä aikaan.
Tää oli paras vinkki ikinä! Ostin ko. ainetta ja -tzadaa- ovet on kuin uudet. Ei lakanpoistoa, hiomista, lakkausta, hinkkaamista, pölyämistä ja kauheeta määrää duunia. Vain vähän universal stonea hankaussieneen ja kaikki mönjät lähti! Ja lähti monesta muustakin paikasta tahroja, joita en ollut millään muulla saanut pois.

Olen ihan puulla päähän lyöty aineen voimasta. Tämä ei ole mainos!
pee2pee
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Loka 01, 2007 21:51
Paikkakunta: Helsinki

vaneriovien vahaus

Viesti Kirjoittaja pee2pee »

Itse olen parhaillaan vahaamassa ko. vaneriovia Osmo Colorin läpikuultavalla vahalla. Kannattaako ovet vahata usemapaan kertaan? Onko siitä jotain etua? Vai eikö vahasta tule liian paksu? Minun mielestä tuo yksi kerta näyttää jo hyvältä.
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Jos yksi kerta näyttää hyvältä niin jätä siihen.Nyt kun olet niihin oviin sen vahan laittanut niin kaikki muut pintakäsittelyt voi tulevaisuudessa unohtaa.Vahan päällä pysyy vain vaha.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Vastaa Viestiin