Ulkosaunan puruseinä - purkaako vai ei?

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
maenjuh
Jäsen
Jäsen
Viestit: 153
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 21:15
Paikkakunta: Tuusula
Paikkakunta: Tuusula

Ulkosaunan puruseinä - purkaako vai ei?

Viesti Kirjoittaja maenjuh »

Vanha pihasauna saa uuden elämän. Saunakäytössä rakennus ei tiettävästi ole ollut 60-luvun jälkeen. Seinä on normaali karvalauta-puru. Lämmityksiä rakennuksessa ei ole ollut vuosikymmeniin. Katto on hyvä eikä ole vuotanut - onpahan edes jossain kuivia sahanpuruja tässäkin osoitteessa siis.

Nyt pohdin, pitäisikö saunan rakentamisen yhteydessä purkaa purut ja eristää jotenkin uudestaan. Hieman houkuttelisi oikaista ja laittaa ristiinkoolaus ja päälle paneeli. Mutta mitäpä tuumii raati, onko tuollainen hanke tuhoon tuomittu? Kellään kokemuksia?
karhjo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ti Heinä 12, 2016 15:03
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Re: Ulkosaunan puruseinä - purkaako vai ei?

Viesti Kirjoittaja karhjo »

Miksi saunassa pitäisi olla eri eriste? Jos rakenne on ehjä niin en lähtis vaihtamaan, koska työ vie aikaa ja rahaa voi käyttää tärkeämpiin kohteisiin. Itse laittaisin harkolla seinänjuureen sokkelin mikäli puurunko on laatan tasolla ja jatkaisin koolauksella ymäpuolelta. Laittaisin koolauksen, villan, alumiinipaperin, rimat ja paneelin. Toki pitää tarkistaa rakenne ettei tule tupla höyrynsulkua.
Vastaa Viestiin