pvalila kirjoitti:Hiukan selvitellyt vetokoukun asentamista vaimon "uuteen"308 farkkuun.
Koukku ei ole ongelma, sähkösarja on.
Tästä näkee, että aivan oikeaoppinen asennustapa tarkoittaa puolen auton purkamista:
https://www.youtube.com/watch?v=6pbbmUTDuto
************************
Toisaalta kovasti varottelevat, että vanhanaikainen tapa ryöstää sähköt takavaloilta ei nykyisin toimi: auton elektroniikka huomaa, että virrankulutus on liian suuri ja katkaisee virransyötön.
Niinpä mun mieleeni tuli sellainen viritelmä, jossa takavalojen henkulankapolttimot korvataan ledeillä: silloin virrankulutus perävaunusta huolimatta on suunnilleen sama kuin näissä autoissa yleensäkin.
Saattaa vain käydä niin, että auto luulee hehkulampun langan palaneen poikki kun virrankulutus ilman kärryä on epänormaalin pieni.
Kärryn valojen tilalle voisi ehkä laittaa vastuksen siihen pistokkeeseen, kun kärry ei ole perässä, yleensähän siellä rasiassa on tilaa ja sopiva abico liitin taisi käydä liittimeen suoraan, pieni vastus tai pari varmaan ratkaisisi ledien ongelman. Toisaalta, mistä löytää yhä ledin joka ei ole CAN yhteensopiva, ovat kai lisänneet vastuksia niihin led polttimoihin aika laajasti jo nykyään?
Toki valojen kanssa, kuten oikeastaan muussakin sähkönkäytössä fiksuinta omasta mielestäni on ottaa ohjaus releille ja releillä sekä omilla sulakkeillaan sitten käyttöpaikan sähköt, siellä jos joku härö tulee sähköä käyttävään vehkeeseen, ei koko järjestelmä kaadu.
Täällä olisi tarkoitus etsiä palikat ja askarrella koneellinen ilmanliikutus tänään, 12V hakkurilla jo syöttäisi himmenintä, jolla ohjaisi 120mm pc tuuletinta tulo- sekä menopuolella, voisi ilman liikettä saada tehostettua vielä nykyisestä. Yksi suuri haaste nykyisessä systeemissä on, että porinmatin imeskellessä ilmaa vähän reilummin, poistopuolesta tulee myös tulopuoli, eikä se ole aivan täysin varmaa, etteikö yhä siltikin repisi rakenteista ilmaa.
Toinen ongelma on melunhallinan ja ilmavirtauksen suhteen.
Todennäköisesti tuostakaan ei tule mitään muuta kuin sanomista, mutta täytyy hankkia filtterimateriaalia ja silikonisia patalappuja, sekä himmennin, jos mokomaa löytää, jos ei löydä, niin onhan tuossa yksi puuceen tuuletinkontrolleri jouten, jolla ehkä homman voisi aloittaa.
Suodatuksen ideana olisi edes vähän helpottaa siitepölyn vaikutuksia.
Loppukesästä tai alkusyksystä jos saisi nuo kaksi todennäköisesti ongelmallisinta seinää ja sisäkaton purettua ja tehtyä uusiksi, vähän peltiä katollekkin pitäisi saada, sekä lattia tehdä, mutta voi olla heikkoa.
pvalila, väittämäsi että ennen tänne muuttoa olisi ollut ukko kunnossa ei pidä paikkaansa, huonompaan suuntaan toki on kehitys mennyt, mutta keuhkokuumeeni sairastin ennen sitä ja siitä lähtien suunta on ollut alaspäin, no toki silloinenkin asumus oli homeinen, eikä työpaikallakaan ollut tilanne ihan paras, kun lunta satoi hatarasta ovesta sisään ja sehän suli sitten tietty rakenteisiin, kyllä siellä porukka oli kovasti sairaana, mutta mitään ongelmaahan ei ole, "aina voi juosta korttelin ympäri jos on kylmä, mutta omalla ajalla", myynnin laskun syy oli tietenkin naismyyjän, "joka kyllä myi 20kg sitten". No me yritettiin vaan olla kunnon kansalaisia ja tehdä duunimme parhaamme mukaan.
Näitä on paljon tässä maassa, maksaa yhteiskunnalle pikkaisen enemmän kuin moni muu asia, muttei noistakaan saa puhua, kirkasotsaisten puhtoinen idylli voi rikkoutua ja mitäs sitten jos ei tuottavia tuomaita riittäisikään myllyyn?