Talo hiekkaharjulla,salaojat?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
poloinen
Uusi jäsen
Viestit: 8
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2016 15:52
Paikkakunta: ep

Talo hiekkaharjulla,salaojat?

Viesti Kirjoittaja poloinen »

Talo on hiekkaharjun päällä. Rintsikassamme on maanvarainen laatta joka ilmeisesti on riskirakenne mutta mitään ongelmia ei sen kanssa ilmeisesti ole koskaan ollut. Tarvitseeko salaojia edes miettiä näin selvässä tapauksessa. Vesihän ei kaiken järjen mukaan ylhällä pysy.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Talo hiekkaharjulla,salaojat?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

poloinen kirjoitti:Talo on hiekkaharjun päällä. Rintsikassamme on maanvarainen laatta joka ilmeisesti on riskirakenne mutta mitään ongelmia ei sen kanssa ilmeisesti ole koskaan ollut. Tarvitseeko salaojia edes miettiä näin selvässä tapauksessa. Vesihän ei kaiken järjen mukaan ylhällä pysy.

Minulla myös talo hiekkaharjun päällä, vieläpä Vantaan Hiekkaharjussa.

Hiekassa vesi nousee kohisten ylöspäin. Kapillaarisen veden nousun sinä opit jo pikkupoikana hiekkalaatikolla: vaikka oli millaiset helteet niin vain muutaman millin verran pinnalla oli kuivaa hiekkaa ja aina heti sen ohuen kerroksen alla hiekka olikin jo tummaa ja märkää.

Mutta ei kosteus hallittuina annoksina ongelma ole, kunhan se vain pääsee rakenteista myös poistumaan.

Eli ellei siellä sun talosi maanvaraisen laatan alla ole sepelikerrosta tahi muuta kapillaarikatkoa (äärimmäisen harvinaista vanhan talon tapauksessa) niin sitten sun pitää vain kaikissa laatan päällä olevissa rakenteissa muistaa, että kosteuden kulkua ei saa estää.

Esimerkiksi mulla tuollaisen maakostean laatan päällä oli vain vanhan ajan paperi ja suoraan voipaperin päällä purut ja nuo purut olivat aivan raikkaita vaikka taatusti ne olivat vuosikymmenien aikana saaneet kohtuullisen annoksen kosteuttakin. Muovin jos tuonne olisin purujen alle levittänyt niin pian olisi koko betonilaatta ollut homeessa ja ajan kanssa koko mökki.

Jokusen pystyn jouduin uusimaan, kutteripurut kestävät kosteutta paremmin kuin umpipuu.
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Talo hiekkaharjulla,salaojat?

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Kuten Vantaan henkilö kertoikin, niin kapillaarisuus on yleisin kosteustekninen riesa ja se liikkuu ylös, sekä sivuillekin.
Mikäli ei ole ongelmaa niin yleinen ohje on, älä tee mitään. Jos taas alat sisustaa , niin kosteustekniikasta tulee huolehtia ja salaojaputki on pääsääntöisesti ainoastaan pohjavettä varten.
Rakenteen tulisi pystyä kuivumaan aina, jos se jostain syystä kastuu ja mahdollisimman nopeasti. Maanvarainen laatta toimii maan päälle levitetyn pressun tavoin ja kerää kosteutta alleen, olkoon hiekkamaata tai salaojitettukin.
Salaojituksesta ei ole haittaakaan, mutta jos hommaan ryhtyy, niin rännivesijärjestelmän asennus samaan kaivantoon ja vuotamattomin kumitiivisteisin putkin.
Toimenpiteitä rakennuksen kosteustekniseen toimivuuteen on käsitelty palstalla ärtymykseen asti, joten ei enempää siitä.
Leksa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 127
Liittynyt: To Maalis 29, 2012 11:50
Paikkakunta: etelä-savo

Re: Talo hiekkaharjulla,salaojat?

Viesti Kirjoittaja Leksa »

Ei liity itse asiaan, mutta kyllä minua pikkupoikana enemmän vitutti kun kannettu vesi ei hiekkalaatikossa pysynyt vaan hulahti hiekan läpi. Mitä kukin sitten hiekalla tarkoittaa, mutta varsinaisessa hiekassahan kapillaarinen nousu on heikkoa ja sorassa vielä heikompaa. Hienompi jakoisessa hiesussa ja hietamaassa vesi alkaa jo nousemaan, savesta puhumattakaan.

Olisko se hiekka sateen kastelemaa joka ei pääse kuivumaan kuin pinnasta. Kapillaaria hieman epäilen.
Vastaa Viestiin