Moi,
ajatustyö tulevasta rempasta on jo alkanut vaikka konkreettinen toteutus ei ole tulossa ihan lähiaikoina. Mielelläni kuulisin näkemyksiä ja perusteluja kuinka kannattaisi toteuttaa. Vaikka olen kaikenlaista tehnytkin, niin en kuitenkaan yhtään salaoja/kellariremppaa.
Tilanne on seuraava:
Talo sijaitsee pohjoisrinteessä ja yläpuolella on tie, eli sieltä valuu vettä perustuksiin päin, eikä mahdollisuutta tehdä kunnon kaatoja talosta pois päin sillä puolella ole. Talossa on pohjoispuolella vanha osa (vm 1916) jossa perustus kiveä (laastia välissä) ja uusi laajennusosa (vm 1948) eteläpuolella jossa betoninen perustus. Kellari vanhan osan alla on ollut hyvinkin märkä joskus (vettä noussut lattialle, puisessa alapohjassa hieman lahovaurioita) mutta ei enää moneen vuoteen. Pieni osa vanhan osan alla on rossipohjaa, eli ei kellaria siinä kohden. Uudemman osan alla on kuivempaa.
Nyt aikomuksena on tehdä toimiva salaojajärjestelmä ja kun siinä kuitenkin kaivetaan, niin ajattelin asentaa eristettä, patolevyä ym. sokkelin ulkopuolelle. Kellarista ei ole tarkoitus tehdä varsinaisesti lämmintä tilaa, mutta eristää haluaisin ihan vaan varmistaakseni ettei kovimmillakaan pakkasilla tipu lämpötila nollaan kun siellä on lämmitys- ja käyttövesiputkistoa. Kellarin lattiaa en aio piikata auki enkä uusia/eristää, vaan sieltä tuleva kosteus saa kuivua sisään päin ja tuulettua ulos.
Minkälaisella rakenteella tuo kannattaa tehdä ja miksi? Itselläni suurin kysymys liittyy tuohon vanhan osan eristämiseen. Kuinka se onnistuu, vai onnistuuko kun on kiviperustus?
tommi
Pohdintaa tulevasta salaoja/kellariremontista
Re: Pohdintaa tulevasta salaoja/kellariremontista
No fokusoidaanpa vähän tarkemmin. Osa talosta rakennettu 1916 jossa perustuksena kivimuuri (jota ilmeisesti myöhemmin täytetty betonilla) ja osa rakennettu 1948 jossa betonimuuri. Jos/kun teen salaojat talon ympärille, niin miten otan huomioon tuon kivimuurin? Voiko kaivaa huoletta sen vierestä vai onko vaara perustuksen pettämisestä? Jos on niin mitä vaihtoehtoja jää? En löytänyt haulla vastausta aikaisemmista keskusteluista.
Tässä perustus ulkoa päin vanhan ja uuden osan liitoskohdasta:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/638 ... .47.18.jpg
Tässä kivimuuri kellarista katsottuna vanhan osan puolelta:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/638 ... .48.41.jpg
tommi
Tässä perustus ulkoa päin vanhan ja uuden osan liitoskohdasta:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/638 ... .47.18.jpg
Tässä kivimuuri kellarista katsottuna vanhan osan puolelta:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/638 ... .48.41.jpg
tommi
