RMTn yläkerran uusi huonejako

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Busterix
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: Ti Tammi 16, 2007 16:50
Paikkakunta: Jämsänkoski

RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja Busterix »

Moi,
suunnitteilla on yläkerran remontointi, tällä hetkellä siellä on 2 huonetta, wc sekä ullakkokomerot sivuilla. Tavoite olisi saada sinne 3 huonetta, wc ja vähän varastotilaa. Olen pyöritelly erilaisia pohjakuvamalleja ja olisin tiedustellut onko kukaan saanut ahdettua 3 huonetta järkevästi 8mx9m kokoiseen yläkertaan? Haastetta tuo myös kattotuolien vinotuet, joita ei voi ymmärtääkseni purkaa, niitä myöden uusi seinäpinta tulisi, tämä johtaa siihen että pitkillä sivuilla jää n. puolen metrin tila jota ei voi hyödyntää.

Liitteenä tämän hetkinen paras pohjaratkaisu, minkä olen saanut aikaiseksi. Kommentoika ja ehdotelkaa, jos tulee mieleen parempia ratkaisuja.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
48tönö
Jäsen
Jäsen
Viestit: 143
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 16:48
Paikkakunta: Lieto

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja 48tönö »

Eiköhän tuo ihan toimiva olisi, mitä olet suunnitellutkin. Jos ei kerran ole kantavia seiniä tiellä.
Kuva yläkerrasta, etenkin vinotuennasta voisi auttaa hahmottamaan rakennetta.
Busterix
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: Ti Tammi 16, 2007 16:50
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja Busterix »

Lisäsin vielä yhden kuvan ullakkokomerosta, jossa näkyy ne vinotuet ja vasemmalla yksi purettava seinä. Projekti on luvanvarainen, joten siihen on tarkoitus palkata pääsuunnittelija, joka katsoo noita rakenteita sitten tarkemmin.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
oldtimer
Jäsen
Jäsen
Viestit: 95
Liittynyt: Ti Joulu 03, 2013 14:15
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja oldtimer »

Itselläni näyttäisi olevan yläkerran pohjakuva aikalailla samanlainen kuin tuossa alkuperäisessä lähtökohdassasi, joten kaikki kunnia, aika mukavasti olet saanut huoneet jaettua yläkertaan. Neliömäärät huoneissa tulee nykymittapuunkin mukaan olemaan ihan reilut. Myös ikkunat sijoittuu mukavasti edelleen.

Nostan myös hattua suunnittelijalle, joka osaa laskea lujuudet oikein, sillä aika monta rintamamiestalolle tarpeellista "tukiseinää" poistuu, ettei vaan pitkän sivun seinät pullistu ulospäin yläosastaan. Mutta kun on hyvä suunnitelma ja suunnittelija pyöräyttää lujuuslaskelmat kohdalleen, niin hyvä tuosta tulee. Täytyy pitää mielessä tuo ajatuksesi, kun joskus aikanaan omani myyn ja mahdollinen ostaja kyselee voiko huoneita lisätä :-)
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Vinotukia ei voi purkaa, mutta ne voi korvata. Niiden funktiohan on lyhentää kannattajien tuentaväliä ja sitä kautta voi käyttää ohuempaa tavaraa...

Eli kannattajia lisäämällä tai nykyisiä paksuntamalla..
RTMPekka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 905
Liittynyt: To Huhti 28, 2011 10:34
Paikkakunta: Kouvola

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja RTMPekka »

Samanlaisella huonejärjestyksellä on täälläkin yläkerta. Vinotukia mulla ei ollutkaan tuolla reunoissa, joten huoneet jatkuu ulkoseinään saakka. Ainut ero on siinä, että jätin noista sivukkaista kantavaa seinää niin ettei niitä korvaavat palkit paksuuntuneet liikaa. Kaikista seinistä purut pois ja ekovillaa puhallettuna 20 sentin kerros. Seinä paksuni siis sen verran, että sinne sai tarvittavat tukipalkit, jotka siis kannattee noita katon palkkeja, hyvin piiloon.

Noin kuuden vuoden kokemuksella ihan ok huonejärjestys.
Keijo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 939
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 17:22

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja Keijo »

Laita huone 1:n ovi aukeamaan sisäänpäin muuria vasten. Tulee aikamoinen ovisokkelo tuohon käytävänmutkaan, jos molemmat aukeaa ulospäin.
RTMPekka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 905
Liittynyt: To Huhti 28, 2011 10:34
Paikkakunta: Kouvola

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja RTMPekka »

Keijo kirjoitti:Laita huone 1:n ovi aukeamaan sisäänpäin muuria vasten. Tulee aikamoinen ovisokkelo tuohon käytävänmutkaan, jos molemmat aukeaa ulospäin.
Komppaan tätä! Sama kävi mielessä.
cruise
Jäsen
Jäsen
Viestit: 124
Liittynyt: Pe Loka 12, 2012 21:12
Paikkakunta: helsinki

Re: RMTn yläkerran uusi huonejako

Viesti Kirjoittaja cruise »

Jos kerran meinaat oikein rakennusluvan projektillesi hakea, kannattaa huomioida, että asuinhuoneen keskikorkeuden on oltava vähintään 2,4 m. Varastoksi käy matalampikin tila. Muistaakseni löytyy ihan rakentamismääräyskokoelmasta. Helsingissä säännös tunnetaan, muualla voi mennä matalampikin tila läpi. Tarvitseeko muutos välttämättä edes rakennuslupaa, jos kantaviin rakenteisiin et koske ja käyttötarkoitus pysyy entisellään?
Vastaa Viestiin