Kiinteistövero nousee

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Jenkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 331
Liittynyt: Ti Joulu 25, 2012 13:02
Paikkakunta: Espoo

Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja Jenkka »

Kiitosta taas budjettiriiheen.... Olikin niin halpaa tässä 1366 m2 tontilla olo, kun kahden teinin yh-isänä maksan tätä nykyä vain rapiat 870 euroa vuodessa.

Ja mahd. viisastelijoille: Torppa seisoo keskellä tonttia, jotta lohkaista ei voi purkamatta taloa.
Isä ja lapset asuvat Espoon viimeistä purulaatikkoa vm. 1965 :)
RTMPekka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 905
Liittynyt: To Huhti 28, 2011 10:34
Paikkakunta: Kouvola

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja RTMPekka »

Jenkka kirjoitti:Kiitosta taas budjettiriiheen.... Olikin niin halpaa tässä 1366 m2 tontilla olo, kun kahden teinin yh-isänä maksan tätä nykyä vain rapiat 870 euroa vuodessa.

Ja mahd. viisastelijoille: Torppa seisoo keskellä tonttia, jotta lohkaista ei voi purkamatta taloa.
Pieniä kaksikerroksisia yksiöitä joka nurkkaan. Myyt ne valmiina hintaan 320000 euroa kappale :-D Ei vaan oikeasti on kova kiinteistövero siellä.
Kulju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 319
Liittynyt: To Tammi 05, 2006 10:44
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja Kulju »

Jos asuisit vaikka rivitalossa, niin isännöitsijän ja huoltomiehen kustannuksiin saattaisi mennä yhtiövastikkeeseen sisällytettynä se 72/€ kk
Ja maksaa se rivitalokin jonkinlaista kiinteistöveroa, joka peritään yhtiövastikkeessa.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kulju kirjoitti:Jos asuisit vaikka rivitalossa, niin isännöitsijän ja huoltomiehen kustannuksiin saattaisi mennä yhtiövastikkeeseen sisällytettynä se 72/€ kk
Ja maksaa se rivitalokin jonkinlaista kiinteistöveroa, joka peritään yhtiövastikkeessa.
Kerrostalossakin asuva maksaa kiinteistöveroa, toki huomattavasti vähemmän.

Mulla on aavistuksen pienempi tontti ja aavistuksen isompi vero, asustan Vantaalla.

Kiinteistöt eivät karkaa ulkomaille eli niiden verotus tulee kiristymään jatkossakin.

Julkista velkaa yrittävät näillä korotuksilla suitsia. Jo Helsinki olisi voinut keventää velkataakkaa a) sadalla millillä jättämällä täysin tarpeettoman keskustakirjaston rakentamatta ja b) 300 millillä jättämällä täysin turhat kevyen liikenteen ökysillat rakentamatta.

Vientisektorin rakentamiseen ei rahaa sitten enää riitäkään. Osaamista vielä vähemmän...
Jenkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 331
Liittynyt: Ti Joulu 25, 2012 13:02
Paikkakunta: Espoo

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja Jenkka »

Juu se on jännä vero tämä kiinteistövero, joka menee yhteiseen kassaan. Ne, jotka asuvat kalliisti maksavat vielä tulonsiirtona moninkertaisen kiinteistöveron suhteessa halvemmilla asuinpaikoilla kiinteistön omistaviin.
Isä ja lapset asuvat Espoon viimeistä purulaatikkoa vm. 1965 :)
cruise
Jäsen
Jäsen
Viestit: 124
Liittynyt: Pe Loka 12, 2012 21:12
Paikkakunta: helsinki

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja cruise »

Alaraja kait nousee ja varsinkin rakentamattomien tonttien vero. Nytkin taitaa olla 2-3 kertainen rakennettuun nähden. Älkää siis jakako tonttia ellei ole ostajaa tiedossa.
oldtimer
Jäsen
Jäsen
Viestit: 95
Liittynyt: Ti Joulu 03, 2013 14:15
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja oldtimer »

Taitaa tämäkin hallitus noudattaa Hetemän työryhmän aikanaan tekemää Verotuksen kehittämistyöryhmän raporttia. Kyseisessä raportissa 2008 - 2010 kerrotaan mielestäni yhdellä lauseella se, mitä tuleman pitää:
"Globalisaatio luo näin paineita
siirtää verotuksen painopistettä yhtiö- ja ansiotuloverotuksesta kulutusverotukseen
ja muihin liikkumattomiin verotuskohteisiin, kuten kiinteistöihin."


Eli voimme odottaa, että kiinteistöverotus ja polttoainenverotus ei ainakaan laske. Ja enpä yhtään ihmettele, etteikö "maalämpöverokin" jossain vaiheessa tule työkalupakkiin jollain hallituksella.

Jos siis joku kysyy, miksi asuminen ja liikkuminen Suomessa on niin korkeasti verotettu, nyt ja jatkossa, globalisaatio on vastaus.
rumar
Jäsen
Jäsen
Viestit: 142
Liittynyt: To Heinä 08, 2010 21:44
Paikkakunta: Espoo

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja rumar »

No täällä syrjemmässä Espoossa (3:n sisällä kuitenkin) 2300m2:n tontin vero on 1060,-, nousua vaivaiset 400,- / 4v. Tätäkään ei pysty lohkomaan (enkä lohkoisikaan), kun torppa on suojeltu asemakaavassa. Yritin tuota verotoimiston kanssa vääntää pienemmäksi suojelumerkintään vedoten, mutta ei onnistunut, kun verottajan salaisessa lisäpöytäkirjassa sanotaan että tehokkuuslukuun 0,25 asti vero määräytyy pinta-alan mukaan, oli siinä sitten rakennusoikeutta 1 tai 1e6 m2. Tämän jälkeen veron määräytymisperuste on rakennusoikeusneliöt. Ja tämän korttelin muut tontit ovat 0,20 tehokkuusluvulla.
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Nythän jo heitettiin tuulivoimavero. Espanjassa kävivät verottamaan aurinkopaneeleja. Suomessa voisi tehdä saman. Verottaa voisi myös tulisijoja, hulevettä, ja vaikka mitä varmaa tuloa. Ikävintä hommassa on se, että ihmisen on järkevintä olla työtön ja asua vuokralla. Vituttaa se että jos lainan korkojen jälkeen saat asuntosi maksettua, se ei vielä riitä, vaan haaskalle lennähtää sipilöitä, jotka haluavat yhä vain enemmän.
rumar
Jäsen
Jäsen
Viestit: 142
Liittynyt: To Heinä 08, 2010 21:44
Paikkakunta: Espoo

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja rumar »

Tulisijathan kielletään, että saadaan kansalainen pois sieltä polttopuumetsästä, sen sijaan voi lämmittää sähköverolla + alv.
Hekuli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 164
Liittynyt: Ma Loka 28, 2013 8:28
Paikkakunta: Satakunta

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja Hekuli »

Juu, eiköhän se savupiippuvero vielä joskus palaa takaisin... Sehän tosiaan vihoviimesintä lämmittää tulisijoja...
Avatar
kokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 365
Liittynyt: La Touko 23, 2009 19:31
Paikkakunta: Espoo

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja kokki »

Ja Suomi pelastuu, kun kaikki pistetään verolle! Tarttee lottovoiton syntyä Suomeen! Joo, eiköhän tällä menolla päästä eroon kaikista hyvätuloisista veronmaksajista, kyllähän nyt ihminen muuttaa parempaan paikkaan, jos menee kohtuuttomaksi elämisen kustannukset. Ja kukapa muu sitä lähtee kuin se hyvätuloinen. EI oo järkee, ei. Nooh, sitten voi sanoa, että mitä minä sanoin.
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Kun pysyis nyt parikytä vuotta elinkustannukset edes jotenkin kohtuullisena. Muuttaa sitten eläkkeelle päästyä ulkomaille. Tosin vuonna 2036 ei varmaankaan tunneta enää termiä eläke... :roll:
- Puolihullu varttisavolainen -
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja vesahy »

warixenjalka kirjoitti:Kun pysyis nyt parikytä vuotta elinkustannukset edes jotenkin kohtuullisena. Muuttaa sitten eläkkeelle päästyä ulkomaille. Tosin vuonna 2036 ei varmaankaan tunneta enää termiä eläke... :roll:
Millä helvetillä sinne muutat, kun talo jää kuitenkin tänne? Ei uskalla myydäkään kun haisee mummolalta eikä siitä muutenkaan mitään saisi ja kun on vapaa-ajan asuntona verotettu, niin laskut sitten sen mukaan.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
pera8x
Jäsen
Jäsen
Viestit: 73
Liittynyt: Ke Syys 14, 2011 23:45
Paikkakunta: akaa

Re: Kiinteistövero nousee

Viesti Kirjoittaja pera8x »

on kyllä korekita nuo teidän kiinteistöverot. meillä oli kylmäkoskella 2000 neliön tontilla ja 80 neliön pirtillä kiinteistövero 60e/vuosi. ja nykysessä torpassa, lempäälässä 1500 neliötä ja 100 neliön torppa, niin 160e/vuosi.

kerros- ja rivitaloissa vaikka kiinteistävero onkin pieni, niin on yhtiövastike usein yli satasen kuussa, että ei se kovin halpaa ole niissäkään asua. ja vielä, kun ei itse saa mistään päättää, niin joku muu saattaa päättää sun puolesta, että nyt tehdäänkin putkiremontti ja kas, yhtiövastike nousee. omakotitalossa saa sentään itse tehdä, tai vaihtoehtoisesti edes kilpailuttaa sen, kuka tekee.

kyllä ne kaiken kannattavan ja järkevän pistää verotuksella persiilleen. sitä tulisijaverotusta odotellessa. ja polttopuuverotusta odotellessa.. sipilä poikineen kyllä ehdottomasti surkein hallitus tähän mennessä. ei ole saanut mitään muuta hyötyä aikaseksi, kun pelkkää haittaa ja harmia. mamuille kyllä riittää rahaa avokätisesti ja samaan aikaan karsitaan jostain vanhuksien perustarpeista, kuten lääkkeistä. ei niinkun mitään inhimillisyyttä. itse nyt vielä kykenen maksaan omat lääkkeeni, mutta että huonotulosilta ja sairailta eläkeläisiltä karsitaan, niin se on kyllä väärin. mutta helppohan se on rikkaan sipilän säädellä mielivaltaisesti ihan mitä sattuu verotuksen ja leikkauksien kanssa, kun poliitikon kuukausitulotkin on viisin kertaset perus duunarin palkkaan verrattuna. ja päälle plus muut tulot. mulkku, mikä mulkku, ei siitä mihinkään pääse. ei siitä äijästä taida tykätä tässä maassa juuri kukaan.
Vastaa Viestiin