Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
ossis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 189
Liittynyt: Su Loka 28, 2012 14:48
Paikkakunta: Helsinki

Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Viesti Kirjoittaja ossis »

Salaojaremontin jälkipyykkeissä pistetään myös sisäpuolta kellarista kuntoon. Nyt on asbestilevyt purettu seiniltä pois (mineriittiä seinälevyinä, ollut ilmeisesti kätevä materiaali -70-luvulla) ja takaa paljastuvilla seinillä on piki pinnassa. Piki peittää seinää noin 90-95% kohtuu ohuelti ja on kovaa ja lohkeavaa. Haisee pieltä, että sen tarkemmin tiedä onko kivihiilitervaa vai tavan pikeä.

Otanko piet pois vai jätänkö seinään? Ulkopuolella on salaojittava eriste, joten kuivuu siihen suuntaan.
Eli mikäli päädyn jättämään piet seiniin ja kapseloimaan sen sinne niin miten se onnistuu? Onko ainut keino riviteeraus harkoilla vai voiko kapseloinnin toteuttaa esimerkiksi rakentamalla kevyemmän seinän esimerkiksi kipsilevyistä(tai vastaavasta)?
Ilmeisesti päälle tasoitus myös kapseloisi pien seinään, mutta mitenkäs tasoitteet pysyvät pien päällä? Olisiko tässä vaihtoehdossa hyvä saada pikeä pois jonkin verran ja lyödä verkko seinään jonka päälle tasoittaa. Yläosan tasottaisin eristevällätasoitteella ja alaosan jollain huokeammalla.

Pien laadun tutkimus maksaisi 150e+alv joten ei ihan halpaa huvia se ei ole. Miltei samalla rahalla saisi lavan Aeroc 50mm harkkoa 25m2 Virosta josta voisi sitten riviteerauksen rakentaa seinään. Tuo 50mm harkko + 50mm kivivilla yläosassa paksuntaisi seinääkin vain tuon 10cm ja mahtuisi huoneisiin hyvinkin.
Snipa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 102
Liittynyt: To Marras 10, 2005 20:02
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Viesti Kirjoittaja Snipa »

Meillä sama tilanne, aion tehdä rivinteerauksen Easylex-harkolla, ja pintaan tiilitasoite ja kalkkimaali. Tuleepa vähän lisäeristystä ja tasainen pinta. Pien poistaminen saattaa olla tuskaista ja jotainhan sille pinnalle pitäisi sittenkin tehdä.
savu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 128
Liittynyt: Ke Joulu 04, 2013 10:48
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Viesti Kirjoittaja savu »

Meillä kaikki kova/lohkeava/lohjetessaan haiseva on ollut kreosoottiseosta, ja joustava/lähes hajuton pikeä. Kreosoottia oli verhomuurauksen takana ja yhdessä kohdassa tasoitteiden alla. Raplingit olivat pysyneet mustan kerroksen päällä 80 vuotta.

- jos mitenkään mahdollista niin verhomuuraus on paras konsti kapseloida. Seinään voi porailla ilman että joka kerralla mustaa kakkaa lentää esiin.
- 2. sija menee tasoitteille. Saneerauslaasti tartunnaksi + tasoitetta pintaan vaikka verkon kanssa tai ilman. Jotain saattaa kulkeutua pintakerrokseen, tuntuu että töhkö on jonkin verran vesiliukoista. Jos alkaa haista, voi kapseloida oikeasti hyväksi todetulla kapselointimenettelyllä (valmistajan ohjeen mukaan, esim. Ardexilla on menetelmiä)

Kaikki irrotuskonstit on sitten oma lukunsa, olen kokeillut kolmella eri konstilla (jyrsintä, piikkaus, vesihiekkapuhallus), kaikki teettää jonkinlaisen ympäristökatastrofin. Aine on takertuvaa eli loppusiivousta ei voi laskea pelkän imurin varaan. Kävely päällä riittää hieromaan paskan pysyvästi lattiaan. Mikäli seassa on kreosoottia, on se aikanaan imeytynyt seinärakenteeseen jo levitysvaiheessa, pelkkä mustan poisto ei poista hajua.

-> Kapselointi, oli se sitten pikeä tai mitä vaan. En laittaisi kellariin kipsilevyä minkäänlaisessa salaojatilanteessa kapillaarisen kosteudennousun vuoksi.
ossis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 189
Liittynyt: Su Loka 28, 2012 14:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Viesti Kirjoittaja ossis »

Pari päivää tässä asiaa pyöritellyt ja samoihin ajatuksiin päätynyt eli riviteeraus tulee kellariin. Seiniä mittaamalla totesin, että kellarin muissa huoneissa (pannuhuone, autotalli, varasto) riviteeraukset jo löytyy, joten samanlaista jälkeä sitten tehdään näihin pariin muuhunkin huoneeseen. Kivi villaa vielä mietin sinne yläosaan, niin saisi maanpäällisen kivijalankin eristettyä hieman paremmin.

Tällä hetkellä on tarjouspyyntö rautakaupassa Aerocin Lux harkosta, joka on samanmoinen kuin siporex harkko. Tallinnasta noita saisi huokeasti, mutta kuljetus ja toimitus ei ole niinkään kätevää.
Harkon hinta pitäisi pyörähtää suurinpiirtein samoihin kuin tuon Easylexin kanssa, mutta katotaan nyt mitä hintaa nuo tarjoaa.
Kipsilevy meni myös hylkyyn juuri kosteuden takia. Lähinnä helppouden ja hinnan vuoksi mietin.
Aragorn
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ke Elo 17, 2016 14:37
Paikkakunta: Kajaani

Re: Pikeä kellarissa, kapseloida vaiko poistaa?

Viesti Kirjoittaja Aragorn »

Voi sen kapseloida myös rimoittamalla seinän ja sitten panelointi tai vaneri. Huopakaista riman ja betoniseinän tai tiilen väliin, itse tein saunan seinän tällä tavalla, lämpöeristeenä 30mm saunasatu joka ensin rimojen päälle että jää ilmarako joka tuulettuu katon rajasta. Eristeen päälle tuli toinen rimoitus sisemmän ilmaraon saamiseksi saunapaneelin alle. Voi olla riskirakenne niinkuin melkein kaikki mitä ihminen tekee.
Vastaa Viestiin