Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Muuttaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 87
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2015 11:40
Paikkakunta: Suomi

Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja Muuttaja »

Tämä onpi tälläinen monitahoinen kysymys. Autotalli olisi tarpeen tehdä vanhalle kalliille harrasteautolle.

Alkuperäinen suunnitelmahan oli tehdä se olemassaolevaan kellariin. Uusi betonilattia ( nyt pelkkää soraa), oven levennys ja sokkelin mahdollinen tukeminen tämän takia, uudet rivinteeraukset ja sähköt, vesi jo on.
Ovi on talon päädyssä, eli lumet ei putoa oven eteen, näiltäosin paikka olisi hyvä. Tosin sokkelin jonkunnäköinen anturantapainen tulee vastaan jo 30cm kaivamisella- näin ollen fuktisolillakaan tehtynä huonekorkeutta ei saada 190cm korkeammaksi järkevyyden rajoissa, sokkelia en ala alaspäin jatkamaan.
Ongelmia näyttäisi tuottavan rivinteerauksetkin, ne on tehny tosi paksuista tiilistä aikoinaan, ja näyttäisi että asuintilojen lattiat on tuettu näiden päälle. Betoniholvi on vain perunakellarin kohdalla, josta aikoinaan satuin juuri siitä tarkastamaan että mitäs kamaa se onkaan,. ja erehdyin sitten luulemaan että näin olisi myös kellarin osalta. Eli tämä tuottaisi jo melkoisesti lisätyötä, ja pikkuhiljaa alkaa luisumaan meikäläisen osaamisen ulkopuolelle.
Kellarihan on tuollaisenaan toiminut jo sen ~70:ntä vuotta, eli sen suhteen ei huolta, mutta noinkohan tuollaisesta saa mitenkään järjellisesti tarpeeksi kuivaa paikkaa auton säilytykselle.

.. Kun toisena vaihtoehtona on rakentaa ihan autotalli. Mitä olen yrittänyt laskeskella, hinnat olisi melko lailla samoissa. Rakennusoikeuttakin tontilla on vielä yksi 173m2 jäljellä, joten ei jää siitä kiinni. Sijoituspaikaksi saisi loivan rinteen, hyvään paikkaan. Huonekorkeus olisi ihan eri, sekä muutenkin sen voisi rakentaa auton ehdoilla, eikä olemassaolevan talon ehdoilla.

Mitäpä muut on mieltä, mitä tekisitte? Toisaalla kellarin kunnostus olisi sijoitus taloon, mutta onko se "turha" kun 70 vuotta jo nytkin toiminut. Tiloista ei edes millään saisi parhaita mahdollisia olemassaolevien rajoitusten takia, huonekorkeus, leveys jne. Ja saako niistä tosiaan tarpeeksi kuivia? Kellarin ovet on jokatapauksessa uusittava, teki mitä teki, mutta se ei ole iso menoerä, tarjous puisista pariovista karmeineen on hyvinkin huokea.
Villinä veikkauksena myös autotallin rakentaminen pihalle nostaisi euro euroa kohden kiinteistön olemassaolevaa arvoa enemmän kun kellarin lattian betonointi ja sähköistäminen.

Saapi esittää erilaisia kantoja asiaan.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Ehdottomasti tekisin erillisen uuden tallin. Tuskin tulee kalliimmaksi ja saat paremman lopputuloksen. Ja jää se "puolivalmis" kellaritilakin vielä muuhun käyttöön.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18267
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Ei kai se kellari voi olla niin märkä, ettei edes ilmankuivaajan käytöllä siitä saa autolle kelvollista?

Minä luulen, että riittävän hyvät säilytysolosuhteet on aika helppo rakentaa sinne kellariinkin.

Erilliseen autotalliin saa sitten jo parempaakin tilaa, sellaista joka ei kelpaa pelkästään säilytykseen vaan jossa autoa voi myös laitella.

Sulla on merkitty asuinpaikaksi vähän epätarkasti Suomi...

Jos asut täällä PK-seudulla niin rakennusoikeus on sen verran arvokasta ettei sitä pidä ihan heti lähteä tuhlaamaan.

*****************************

Autotalliin tarvitset kuvat ja luvat. Tallin rakentaminen nostaa kiinteistöveroa ja kunnallistekniikan liittymismaksuakin pääset maksamaan (vaikka tekisit kuivan tallin). Tallia pitää lämmittää ja taidat rakennusvaiheessa tarvita niin putkaria kuin sähkäriä. Ja tallia rakentaessa pitää osata katsoa pitkälle tulevaisuuteen, pitää olla selkeä kuva siitä, mitä ja minne tontilla tullaan jatkossa rakentamaan.

Eli selvitä tuo kellarin kosteusjuttu, luultavasti kosteus on koneellisesti helppo laskea sopivalle tasolle. Ilpillä tai ihan vain sellaisella itseseisovalla lelulla.

- Ilman kuivaaminen on muuten energiataloudellisesti edullinen tapa nostaa hieman kellarin lämpötilaa. Kostean ilman lämpökapasiteetti on suurempi kuin kuivan ja siksi sama määrä lämpöä ilmassa tarkoittaa kuivemman ilman tapauksessa korkeampaa lämpötilaa. Energiahan ei voi minnekään kadota.

*****************************

Toisaalta yhdyn myös edelliseen kirjoittajaan: jos aletaan kaivamaan lisää sisäkorkeutta ja laittelemaan Fuksisoleja alas niin sitten ollaan hetkessä uuden tallirakennuksen hintaluokassa. Minä vain suosittelen etsimään sen kevyimmän remppatavan, jolla kellari saadaan autolle sopivaksi.
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Moi,

Jos hitsaushommia aiot tehdä, niin ehdottomasti erillinen talli. Mulla on talli kellarissa ja aina saa olla extravarovainen kun miggiliimaa levittä. Mulla toki on betoniholvi koko kellarin päällä, mutta tallissa pakostakin palokuormaa niin paljon, että jos kärähtää, niin kärähtää kunnolla. Olen aina mahdollisuuksien mukaa rajoittanut rälläköinnin isolla laikkakoneella ja hitsauksen ulos.

Tommi
jykä hyvinkää
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 18:08
Paikkakunta: Sastamala

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja jykä hyvinkää »

Minultä kans ääni erilliselle verstaalle. Saa enemmän tilaa ja sitä korkeutta, jos vaikka joskus hommaat autonosturin. Niitähän saa harrastekäyttöön aika asialliseen hintaan. Ja sit ei pakokaasut ym kaasut tule taloon sisälle.
Nim. Haaveilee omasta hotrodverstaasta.. :-D
RANCHI SE OLLA PITÄÄ!
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18267
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Minusta tuo eka viesti antoi ymmärtää, että kyse on nimenomaan valmiin auton säilyttämisestä.

Jos haluaa rälläkkää käyttää tai sähköliimaa pursuttaa, niin sitten minäkin suosittelen sitä erillistä verstasta.

Mutta vaikka sen erillisen verstaan tekee niin äkkiähän sitä silti tarvitsee taas säilytyspaikan toiselle autolle...

Eli jos sen kellarin saa hyvin pienellä kustannuksella kelvolliseksi säilytyspaikaksi autolle niin jokunen penni siihenkin kannattaa uhrata.

Fuktisolit jne. ihan vain auton säilytystä varten kuulostaa vähän rankalta!

Mutta jos onnistuu ilmankuivaimella ja muilla pikkujipoilla niin sitten kellaritalli voi olla fiksu säilytysratkaisu.
Muuttaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 87
Liittynyt: Ti Joulu 29, 2015 11:40
Paikkakunta: Suomi

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja Muuttaja »

pvalila kirjoitti:Minusta tuo eka viesti antoi ymmärtää, että kyse on nimenomaan valmiin auton säilyttämisestä.

Jos haluaa rälläkkää käyttää tai sähköliimaa pursuttaa, niin sitten minäkin suosittelen sitä erillistä verstasta.

Mutta vaikka sen erillisen verstaan tekee niin äkkiähän sitä silti tarvitsee taas säilytyspaikan toiselle autolle...

Eli jos sen kellarin saa hyvin pienellä kustannuksella kelvolliseksi säilytyspaikaksi autolle niin jokunen penni siihenkin kannattaa uhrata.

Fuktisolit jne. ihan vain auton säilytystä varten kuulostaa vähän rankalta!

Mutta jos onnistuu ilmankuivaimella ja muilla pikkujipoilla niin sitten kellaritalli voi olla fiksu säilytysratkaisu.
Auto on valmis/ ei ole ikinä valmis. Valmis se toki on, mutta kyllä mä siihen saisin heti yli kympin upotettua..
>40v vanhat jenkkilossit alkaa olemaan sitämyöten arvokkaita varsinkin kun ei oo laulukunnossa, että sitä ei kyllä ihan missä tahansa kosteassa kellarissa viitti säilöä.
Toiselle autolle en ole nyt, enkä tulevaisuudessa näkemässä säilytystarvetta, koska käyttöautolle ei sääliä tunneta. Kunhan se käynnistyy ja paperissa on leima niin sepä piisaa. Mulle tulee vuodessa niin paljun kilsoja että mitään vähänajettua / uutta on turha ostaa kun arvo laskee kun lehmän häntä.

Olen kyllä pikkuhiljaa kallistumassa vahvasti erillisen tallin puolelle, juuri siksi että sinne saa sitten sen nosturin, ja voi tulitöitä tehdä. Ja sen voi alunalkaen suunnitella harrastetilaksi.
Plus pysyypähän kellari isona säilytystilana niin kuin tähänkin asti, 40 neliöön mahtuu valtavasti tavaraa.
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Erillinen talli vai kellarin kunnostus

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

ääni täältäkin erilliselle autotallille. Jos tekisit sen kellariin, niin joutuisit paloeristämään sen, vaikka et koskaan tekisi siellä mitään tulitöitä.
- Puolihullu varttisavolainen -
Vastaa Viestiin