Ullakkoluukku eristäminen

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
jpaakkonen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 34
Liittynyt: Pe Syys 25, 2009 21:34
Paikkakunta: Helsinki

Ullakkoluukku eristäminen

Viesti Kirjoittaja jpaakkonen »

Moikka,

Yläpohjalle vievän luukun eristäminen täytyisi tehdä. Tällä hetkellä käytännössä kaksi erillistä lautaluukkua n 20 cm ilmaraolla ja yläpohjan muun lisäerityksen johdosta tehtyjen puureunusten päällä levy sauna-satua.

Nuo kaksi lautaluukkua ovat alkuperäinen ylöspäin aukeava pienempi ja suurempi sisärempan yhteydessä tehty aulaanpäin aukeava levy

Mihin tuohon kannattaisi eristys tehdä jotta saisi helpoiten hyödyn. Ja mitä saisi aikaan rockwool villalla jota on jäänyt väliseinien teosta

Jonnin verran lämpöä vuotanee kun tuon luukun kohta katosta sulaa päivässä ja suurin osa puoleisesta katosta ajanmyötä

-Juho
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Ullakkoluukku eristäminen

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Eli onko siinä luukun ympärillä puukehys joka erottaa sen villoista? Kehyksen kylkeen se sauna-satu ja päälle luukku jossa on kiinni eristettä joka tulee tuon kehyksen sisään ja päälle. Ilmatiivis siitä vielä pitää saada eli vaikka ikkunatiivistettä ympäri.
Villasta voisi saada sellaisen että laitat sitä säkkiin ja teet siitä luukun kehykseen sullottavan "tyynyn".
Vastaa Viestiin