Keittiökaapistot tilauksessa, tulevat kuun loppuun.
Keittiön viemeröinti pitäisi nyt tehdä. Helppohommakun suoralla putkella holvin läpi, mutta siellä onkin ongelma. Joutuu kellarin kattoa myöten vetämään pätkän jotta saa liitoksen kellarin viemeröintiin. Joskus sitten piikkaan kellarin lattiaa niin että menee suoraan alas. Riittäisiköhän "väliaikaisesti" 50mm putki tuohon kellarinkaton rajaan vedettynä. 75mm olisi kai suositus, mutta jokainen sentti auttaisi pään tilaan kun tuolla alla kulku pesuhuoneeseen.
Lautalattian maalasin Solmaster maalilla, vesiohenteinen,kuivuu nopeaan, ei haise. Päntössä luvataan hengittävä, päästää vesihöyryn lävitse. Tiedä sitten miten hengittää, paremmin ehkä kuin entinen lastulevy/muovi/laminaatti.
Sähköt nyt kytketty, tuli renovaa rasiat/kytkin. Pieni moka tuli kun en ajatellut tiskikoneen tarvitsevan omaa johtoa. Vedin siis johdot valmiiksi,oikea sähkömies kytki. Määräysten mukaan tiskikone pitää olla omalla johdolla, joten siihen "rasiaan" tuli vain liitos. Onneksi koneen johdon saa vielä kohtuu vaivalla pujotettua miten kuuluukin.














