Keittiön lautalattia esiin

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
saniso
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Marras 09, 2015 18:29
Paikkakunta: Satakunta

Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja saniso »

Täällä alotteleva remontoija, jolla ei aiempaa remppakokemusta löydy. meille ei keittiöön isompia remontteja ole tulossa, mutta haluaisin kaivaa lautalattian esiin.
Onko tämä mahdollista ilman kaappien irrottamista, saisko sen levyn muovimaton alla jotenkin nätisti pois kaappien edestä. :)
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Samaa olen joskus itsekin miettinyt, mutta vaiika sen muovimaton jollain konstilla pois saisikin, niin hiominen ja maalaus ei varmasti onnistu.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
tarmo.lukkarinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 73
Liittynyt: Su Elo 17, 2014 10:58
Paikkakunta: Joensuu

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja tarmo.lukkarinen »

Mattoveitsellä vetää viillon kaappien edestä ja taittaa levyn poikki. Jättää kaappien alle ne entiset lattiamateriaalit niin ei kaapit tipu alaspäin.
Päärynä
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: La Touko 03, 2014 20:38
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja Päärynä »

Meillä keittiössä oli paksu lastulevy puulattian päällä kiinni tuhannella naulalla ja sen päällä muovimatto. Matto saatiin suht helposti pois eikä ollutkaan kaappien alla, mutta levyn kanssa tuli taisteltua hetki. Sorkkarautaa, talttaa ja vasaraa apuna käyttäen sekin onnistui. Kannattaa tietty laittaa alle jotain vääntäessä, jotta välineet eivät tuhoa sitä puulattiaa. Keittiökaappien kohdalta lastulevyn reunoja siistittiin taltalla ja kyllä ne ihan siististi sai samaan tasoon kaappien kanssa. Tarvittaessa listoja tai muita soveltuvia "liuskoja" hyödyntäen voi reunaa siistiä. Terävällä mattoveistellä varmasti saa maton siististi leikattua, jos on kaappien alla.

Kaapit tietty ovat nyt sen pari senttiä korkeammalla kuin aikaisemmin. Alta löytyi kohtuukuntoinen vanha puulattia, jota pakkeloitiin vähän puru+erikeepperiseoksella ja Sateenkaari perinnetaidon öljymaalia päälle (haisee ja tarvitsee valoa kuivuakseen ja kuivumiseen meni muistaakseni n.viikko ja kaksi kerrosta vedettiin, joten maalattiin perjantaina ja lähdettiin heti sen jälkeen viikonlopuksi pois maalin kärystä). Emme halunneet tasaisen täydellistä uutta lattiaa, joten pienet kuopat ja elämisen jäljet eivät meitä haitanneet. Kannattaa varautua siihen, että kulumaa lattiassa on eikä tosiaan ole ihan uuden veroinen (varsinkaan esim. tiskipöydän lähettyviltä). Toi puru+erikeepperi on kuitenkin yllättävän toimiva konsti saada ylimääräiset naulanreiät yms. piiloon. Lattia voi myös tuntua kylmemmältä, joten kannattaa tsekata myös lattian ja seinän välit ja tilkitä ne ennen kuin laittaa listat takaisin.
Matt724
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: To Loka 25, 2012 20:39
Paikkakunta: Kangasala

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja Matt724 »

Meillä ainakin keittiössä oli muovimaton alla, lastulevy, vanha muovimatto, kovalevy ja lauta. Purin koko lattian pois kun keittiöremppa oli menossa, lattia oli kylmä talvisin koska purut oli painuneet viitisen senttiä niin kylmäsiltoja oli muodostunut. Eli kannattaa ensin kurkata onko siellä varmasti lauta heti vastassa :)
saniso
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Marras 09, 2015 18:29
Paikkakunta: Satakunta

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja saniso »

Kiitos vinkeistä! Joo kyllä siellä lautalattia on, muovimatto päällä ja sen alla lastulevy miljoonalla naulalla, olen sinne jo kurkannut kun otin lautalattian esiin viereisestä huoneesta. Kyllähän se lattia hieman viileämpi on, mutta kyllä tuo kulunut muovimatto niin silmään sattuu että mieluiten villasukat jalkaan talvisin ja lautalattia esiin. :D tilkitsin toisessa huoneessa seinän ja lattian välejä mm pellavalla, tarkoituksena on sitten joskus tulevaisuudessa purkaa lattioita auki ja lisätä eristystä.
Matt724
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: To Loka 25, 2012 20:39
Paikkakunta: Kangasala

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja Matt724 »

Yksi vaihtoehto jonka aion muutaman huoneen lattioiden kylmäsiltojen kanssa tehdä, avata pari lautaa seinän vierestä ja täyttää selluvillalla kunnolla ettei pääse puhaltamaan lautojen alle. Lisäksi paperoida ilmansulkupaperilla huolella ennen lautojen takaisinlaittoa.
Tiku77
Uusi jäsen
Viestit: 8
Liittynyt: Ti Loka 27, 2015 0:03
Paikkakunta: Espoo

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja Tiku77 »

Itse juuri lautalattian esiin repineenä tuli mieleeni tällainen.

Meillä oli rakenteena pari muovimattoa ja kovalevyä, sitä kun kokeilin puukkosahalla sahata huvikseni huomasin että siihen saa ihan siistin reunan.. Voisiko onnistua hienohampaiswlla oskilloivalla monitoimityökalulla? Sillä kaapin alareunaa seuraillen, vakaalla kädellä sahaten voisi tulla nätti raja.

Täytyy vaan olla varovainen ettei terä mene lautaan asti.
Hiulihei
Jäsen
Jäsen
Viestit: 206
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2008 0:16
Paikkakunta: Lahti

Re: Keittiön lautalattia esiin

Viesti Kirjoittaja Hiulihei »

Tiku77 kirjoitti:Täytyy vaan olla varovainen ettei terä mene lautaan asti.
Jos kaapin edestä sahaa, niin ei kai se edes haittaa jos vähän lautaan terä uppoaa. Jos siihen kuitenkin joku lista tulee kaapin sokkelin eteen, niin listan alle jälki jää piiloon.

Ja jos lautalattia on kova/lastulevyn kiinnityksen jäljiltä naulanreikiä täynnä, niin sitä pitää kittailla kuitenkin niin paljon, että maalaaminen lienee ainoa pintavaihtoehto. Samalla ne sahanjäljetkin kittailee.
Vastaa Viestiin