Kellarikylppärin hinta

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Moi,

edessä olisi ehkä kylpyhuoneen, saunan ja pukuhuoneen remontti. Tiedän että seiniin, hanoihin, paneeleihin ja ties mihin saa menemään vaikka koko omaisuutensa. Ne pystyn laskemaan itsekin, mutta miten paljon pitäisi varata rahaa soraan, fuktisoleihin, eristelevyihin, raudoitusverkkoihin, lattialämmitysputkiin + säätimiin, pumppubetoniin + työhön eli lattian saattamiseksi betonipinnalle.

Jos joku on laskenut, voisiko hieman laittaa jonkinlaista osviittaa. Tilojen koko ja mitä maksoi. Kiinnostaa myös koko tilojen remontti ja minkälaisilla pintamateriaaleilla on toteutettu. Saisi vähän pohjaa eri vaihtoehtojen arvioimiselle.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18267
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Labyrint64 kirjoitti:Moi,

edessä olisi ehkä kylpyhuoneen, saunan ja pukuhuoneen remontti. Tiedän että seiniin, hanoihin, paneeleihin ja ties mihin saa menemään vaikka koko omaisuutensa. Ne pystyn laskemaan itsekin, mutta miten paljon pitäisi varata rahaa soraan, fuktisoleihin, eristelevyihin, raudoitusverkkoihin, lattialämmitysputkiin + säätimiin, pumppubetoniin + työhön eli lattian saattamiseksi betonipinnalle.

Jos joku on laskenut, voisiko hieman laittaa jonkinlaista osviittaa. Tilojen koko ja mitä maksoi. Kiinnostaa myös koko tilojen remontti ja minkälaisilla pintamateriaaleilla on toteutettu. Saisi vähän pohjaa eri vaihtoehtojen arvioimiselle.
Onko sulla tarpeeksi sisäkorkeutta vai pitääkö samaan konkurssiin laskea kaivuutyöt, salaojat ja uusien anturoiden rakentaminen vanhan seinän alle?

Jos kellarissa on reilusti sisäkorkeutta ja kosteusasiat kunnossa niin sitten voi harkita jopa huone huoneen sisälle -rakennetta.
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Itsellä on melkein valmiina 3 huonetta kellarissa(pyykinpesu, -kuivaus ja harrastetilaa(sauna, varasto ja autotalli seuraa perässä)). Neliöitä valmiina ehkä 30m2. Muutamia vinkkejä:

-kysele lattialämmitysputkia muilta rakentajilta. Itse ostin 200m 17mm putkea 30€ kun oli jäänyt joltakin yli.
-putkihommat kannattaa suunnitella vimpan päälle. Kun on suunniteltu hyvin, vaikka itse tekisi työn, niin putkiosien hintaero loppulaskussa saattaa olla satoja euroja halvimman ja kalleimman toteutuksen välillä. Esim mapress putkiosat on julmetun kalliita. Itse jouduin pakon sanelemana vetää osa käyttövedestä pintavetoina mapressilla, niin loppulaskun Saatuani meinasin lentää persiilleni, vaikka tein työn itse onniselta vuokratulla puristimella. Mitä työstä olisikaan tullut. Jos ostat työn ulkopuoliselta, varmista ettei jätä lastikollista ylijäämäosia.
-betonin hinnoissa ainakin meidän alueella oli pumpattuna aikamoisia hintaeroja. Betonit maksoi 25-30m2 alueelle pumpattuna n 600-700 euroa. Tässä hyvä liippari tienaa nopeasti palkkansa.
-vaikka sokkeli eristetty isodränillä, tein rivinteerauksen vanhaan osaan väliseinä leca harkoilla. Näin jälkikäteen antaa vähän rauhaa. Tilaa toki vie.
-koneiden vuokraukseenkin kannattaa jokunen satku laskea. Konevuokrat ei välttämättä pienemmissä vuokraamoissa päivää kohden ole pahat, mutta jos joutuu pitämään monta vkoa vuokralla, niin kyllä niistä kertyy. Ja esim kunnon rakennusimuri säästää monelta pahalta.

Summa summarum: en osaa sanoa, että kuinka paljon rahaa on neliötä kohden käytetty, mutta omalla rahalla on tehty niin paljon kun pystytty ja kun rahat loppuneet, niin hommat on pistetty paussille. Nyt odotellaan, että talouspäällikkö antaisi rahaa kattopaneeleihin. Meillä on auttanut hirveästi, että kaikki on pystytty itse tekemään, eikä mihinkään hommaan ole tarvittu ulkopuolisia. Mutta kotitalousvähennyshän on keksitty.
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Sisäkorkeus riittää, mutta putket voisi samalla uusia. Sisäkorkeus ei kuitenkaan riitä mihinkään sisäpuoliseen kelluvaan lattiaan tms. Onko sellaisia edes?

Meillä Lahdessa eräs firma tekee putkien sukituksia ja harkinnassa on sukittaa putket - tai vetää lattiat auki ja uusia kaikki. Putkia uusiessa ruokahalu kasvaa syödessä ja tottakai samalla kannattaa tehdä kunnolla. Toisaalta - vanhat tilatkin toimii - ainoastaan näyttää vanhalta. Pitäis siis hieman laskeskella, mitä maksaa kokoremppa - vs putkien sukitus. Toisessa vaihtoehdossa saa uudemmat kylpyhuonetilat - toisessa selviää vähemmällä työllä.
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Sen verran foorumeilta tai blogeista löytyy hintatietoja - että alkaa epäilyttää ihmisten joko a) jättävän laskematta kulut b) häpeävän kalliiksi nousseita kuluja. Paljon tuttujen remontteja kuunnellessa kuulee; "no se maksoi mitä maksoi" ja epäilyttää että monilla vanhan talon hannkinta + remonttikulut nousee jopa korkeammiksi kuin uuden talon rakentaminen.
RTMPekka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 905
Liittynyt: To Huhti 28, 2011 10:34
Paikkakunta: Kouvola

Re: Kellarikylppärin hinta

Viesti Kirjoittaja RTMPekka »

Labyrint64 kirjoitti:Sen verran foorumeilta tai blogeista löytyy hintatietoja - että alkaa epäilyttää ihmisten joko a) jättävän laskematta kulut b) häpeävän kalliiksi nousseita kuluja. Paljon tuttujen remontteja kuunnellessa kuulee; "no se maksoi mitä maksoi" ja epäilyttää että monilla vanhan talon hannkinta + remonttikulut nousee jopa korkeammiksi kuin uuden talon rakentaminen.
Hiki säästää rahaa. Tämä pätee aika hyvin jos on valmis pitkään (lue tosipitkään) remonttiin. Kyllä vanhan korjaa vielä reippaasti uutta halvemmalla. Muutama perussääntö tähän pätee.

-Tee itse mahdollisimman paljon
-Aikataulut -> Ei aikatauluja, jos kumminkin aikataulutat niin kerro kolmella lopuksi.
-Ulkopuolinen työ maksaa ja paljon, optimoi kotitalousvähennykset. Ne vähennetään suoraan verosta ja ovat merkittävä summa.
-Ulkopuolista työvoimaa käytettäessä varaa aikaa valvontaan. Pätee myös kavereihin, appiukkoon jne.
-Etsi jostain paikka mihin voit pitkällä aikavälillä varastoida remonttitarvikkeita. Jos kaiken joutuu hakemaan suoraan tarpeeseen rautakaupasta niin kallista.
-Edelliseen viitaten osta tarjouksista tai ylijäämä tavaraa.
-Pidä remonttitaukoja. Ei ne työt mihinkään karkaa!
-Pidä mielessä, että myös kaikki muut omakotitalon työt pitää tehdä ja niitähän riittää.
-Pintamateriaalit (ainakin viimeisen muodin mukaiset) on kalliita, jos tietää että itse tai vaikkapa vaimo haluaa pintaan vain parasta ja viimeisintä muotia niin ei ehkäpä kannata vanhaan niitä laittaa.

Tuossa nyt päällimmäiset mieleen tulevat asiat seitsemän remppavuoden kokemuksella;-) Ja joo ei ole valmista vielä ja näyttää myös sille, että pientä pintaremonttia saa kohta tehdä myös jo rempatuille kohdille...

Joo ja vaihda ne putket nyt jos siihen on mahdollisuus. Vaihdon myötä sinun ei enää tarvitse niihin puuttua. Todennäköisesti jossain välissä ne kumminkin tulee ikänsä päähän.

Hintoja:

Fuktisolit n. 4500€, kellarin ulkoseinät + lattian alle
Salaojaputket / tarvikkeet 700€
Sorat / sepeli n. 300€
Betonivalu pumpulla n. 700€
Raudoitusverkot n. 200€
Lattialämmitys koko pohjalle n. 1000€ /putki on halpaa, kaikki muu maksaa
Viemäriputket muutaman satkun samoin kun käyttövesi


Villi veikkaus on, että kaikenkaikkiaan kellariin tulee menemään reipas 20k€ kun se joskus valmistuu, mutta se on sitten täysin kuiva ja lämmin tila toisin kuin alkuperäinen.
Vastaa Viestiin