Lämpökamera kuvaus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Sebbe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: To Tammi 03, 2008 0:35
Paikkakunta: Suomi

Re: Lämpökamera kuvaus

Viesti Kirjoittaja Sebbe »

Hankin sellaisen pistoolimaisen pintalämpömittarin, joka mittaa infrapunasta laserpisteen kohdalta lämpötilan. On kyllä todella hyvä vehje. Lattian nurkista löytyy ilmavuotopaikat kylmällä säällä. Myös ikkunoiden ja ovien vuotopaikat löytyy. Kaakeliuunista on kiva seurata lämmön jakautumista. Autosta voi pakosarjasta katsoa, että kaikki sylinterit käy.
- Kaikki uusi on paskaa -
Avatar
kokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 365
Liittynyt: La Touko 23, 2009 19:31
Paikkakunta: Espoo

Re: Lämpökamera kuvaus

Viesti Kirjoittaja kokki »

Nykysinhän FLIRriltä saa luuriin sopivan lämpökameramodulin noin 300 euroon. Soveltuu Android ja IOS-puhelimiin.
Kannattanee tutustua asiaan.
---
Vuoden 1959 Siporex-talo
kkk
Jäsen
Jäsen
Viestit: 213
Liittynyt: La Tammi 14, 2006 0:01
Paikkakunta: tampere

Re: Lämpökamera kuvaus

Viesti Kirjoittaja kkk »

Cunnus
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: Ma Heinä 16, 2012 12:44
Paikkakunta: Joensuu

Re: Lämpökamera kuvaus

Viesti Kirjoittaja Cunnus »

Tuosta Fliristä johtui mieleen kysyä, että onkos täällä kenelläkään kokemusta luurikameroista? Seek on toinen, jota kehuskellaan vielä Fliriä enemmän ja olisi halvempikin. En tiedä jenkkiversion sopivuudesta, mutta sieltä saa parilla sadalla taalalla, Saksasta kolmella. Onkos täällä joku käytännössä testannut? Paikallisesta vuokraamosta saisi vehkeen 50 €, mutta jos käyttöä on yhtään enemmän niin äkkiä peruslaite maksaa itsensä takaisin.
Jamo2001
Jäsen
Jäsen
Viestit: 185
Liittynyt: Ma Maalis 24, 2008 19:02
Paikkakunta: Kerava

Re: Lämpökamera kuvaus

Viesti Kirjoittaja Jamo2001 »

Piti alkaa laittaa vanhaan ketjuun viestiä, sillä nyt taitaa olla lämpökameralla parhaat kelit tehdä tutkimuksia.

Tuli itsekkin kuvattua kämppää ja löydettyä muutamia eristämättömiä kohtia. Kuvasin samalla lattialämmitysputket ja talletin omalle koneelle tulevaisuuteen.
Täytyy sanoa että kyllä on tekniikka mennyt eteenpäin, sillä pirun näppärän kokoisella kameralla sai todella käyttökelpoisia lämpökuvia.

Vuokrasin kameran Vantaalta Dosime Oy:ltä 59€ hintaakaan en pitänyt kovana. http://www.dosime.fi/vuokralaitteet/fli ... -23-detail

Voin suositella, että meillä oli ainakin lämpökuvaamisesta apua, sillä rakenne oli alkanut jo hiukan kostumaan huonon erityksen johdosta.
Hyvää pakkauskauden jatkoa kaikille.

t:Jamo
Vastaa Viestiin