Oletteko rakentaneet itse lämpökanaaleja? Välimatka ei ole sen pidempi kuin 6 metriä. Tuon välin putket kulkevat katoksessa maan alla talon kellarista talliin noin metrin syvyydessä.Talli tehty 70-luvun alussa talon kylkeen ja välissä on siis katos. Kauhistuin kun pääsin tallin päästä hieman kurkkaamaan putkien kuntoa ennenkö painuvat maan alle. Kanaalissa kulkee niin lämmitys kuin käyttövedet tallin puolelle 70 luvun alun metalliputkissa, jotka näkyivät olevan sen verran ruosteessa päältä että säikähdin. Putkien päällä on jotain kivivillaeristettä ja koko paketti kierretty ilmeisesti styroksilla tms. Toisinsanoen metalliputket maakosteassa 45 vuotta eikä vuoda vielä, huh!
Onko ainut "järkevä" vaihtoehto hakea virallista "Quattro" -Pex putkea 100e/metri jossa kaikki neljä putkea kulkee samoissa kuorissa, vai tekisinkö itse kanaalin eristeistä ja rumpuputkesta/viemäriputkesta kun on kyse noin lyhyestä vedosta?
Mietin sellaista vaihtoehtoa, että vetäisin tuolle välille vaikka 160mm viemäriputken jonka "koteloisin" ympäriltä 100mm Finnfoamilla uretaanivaahdon kanssa. Sinne sopisi sitten hyvin survomaan uudet Pex-putket sisään vaikka solumuvieristeiden kera. Tuon putken pään voisi jättää tallin päästä vaikka aukikin kun perusläpöä pidetään tallissa talvellakin, ja tuon välin varmasti patterivedet menisivät ilman suuria häviöitä.
Mitä olette mieltä, toimiiko vai nostanko lompakon otsalle ja haen "Quattro-Pexiä" 6 metrin pätkän? Ei millään malttaisi maksaa tuollaisia hintoja kun putkiveto on noin lyhyt.
Eli kertokaapa mielipiteenne moisesta, ja mikäli muunlaisia hyväksi havaittuja ratkaisuja on mielessä.
Kiitos!





