Alapohja, maanvarainen laatta + kellari 1900-l talossa

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
ninak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 112
Liittynyt: Ti Syys 30, 2008 16:46
Paikkakunta: Kymenlaakso

Alapohja, maanvarainen laatta + kellari 1900-l talossa

Viesti Kirjoittaja ninak »

Oon koittanut vähän surffailla täällä olemassa olevia aiheita mutta ajattelin heittää silti kyssäriä, tuleeko ajatuksia kannattaako lähteä muokkaamaan alapohjarakennetta paremmin tuulettuvammaksi, onkohan edes mahdollista?

1900-luvun alussa rakennettu talo, ks. huoneen alla luonnonkivi- ja betonikellari. Luulemme että kellari on muokattu nykyiselleen jälkeen päin, alun perin ollut "kellarina" multapenkkapohjassa mutta myöhemmin tehty käynti myös sisäkautta kellariin, muurattu piippu jne. kellarin yhteyteen. Kellarissa ei minkäänlaista tuuletusta, keväällä kostea, muuten kuiva ja just ja just plussan puolella talvella. Osa kellarista siis rempattavan huoneen alla.

Entinen rakenne sisältä ulos: vanhat lankut, niiden alla lattianiskat kelluvana (osa ok, osa lahoa), purueriste, betonin päällä bitumisively. Korkeuserot hurjia eri kohdissa huonetta ja plussana toi mahtava luonnonkivi (kellarin sisäänkäynnin osa). Tästä tilasta on ehkä joskus ollut tuuletus ulos, koska valurautainen viemäriputki (ei käytössä) on vedetty kivijalan tuuletusaukon kautta ulos. Lisäksi ihmetellään noita "kouruja", onko varauduttu veden kerääntymiseen vai onko vaan säästelty betonissa ;) Betonikerrokset vaikuttais olevan muutamalta eri valukerralta.

Kuva
Kuva
Kuva

Huone tulossa ihan asuinkäyttöön eli mietitään mitä kannattaisi tehdä. Piikata ei varmaan turhaan kannata ettei vahingossa vahingoita kellarin rakenteita yläkautta, mut ton viemärinputken saattais saada pois ja samalla vähän eristyskorkeutta kasvattettua. Rossihybridiä oli mietitty ennen kuin lattia avattiin mutta nykyisellä rakenteella tuskin mahdollinen, vaatis aika kovasti hiltiä tai eristepaksuus jää todella matalaksi. Lecapapua ja purua/selluvillaa päälle? Vanhat purut (varmaan ainakin 60 vuotta vanhat) maatuneita tosta kellarin katon kohdalta eli jotain kosteutta kyllä läpi tulee. Lattiaan tulee vanhat lankut ja joku perinnemaali päälle. Rossi olis siinä mielessä kiva että sais ton ilman vaihtumaan alapohjassa, nykyisessä makkarissa on maanvarainen laatta purueristeellä ja en tykkää siitä talon muihin lattioihin verrattuna. Nykyisellä ratkaisulla toimis varmaan varmasti sen 50 vuotta, mutta siinäkin mietinnässä voiko purun korvata sellulla, tuleeko ongelmia?
Maaretta
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: To Tammi 28, 2016 10:11
Paikkakunta: Tornio

Re: Alapohja, maanvarainen laatta + kellari 1900-l talossa

Viesti Kirjoittaja Maaretta »

Mitenkäs tämä alapohjan asia on tullut ratkaistua?
Mielenkiinnolla lukisin asiasta, kun itsellä vastaava tilanne edessä.
Vastaa Viestiin