Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
lauri.l
Jäsen
Jäsen
Viestit: 147
Liittynyt: Ke Touko 08, 2013 0:02
Paikkakunta: oulu

Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja lauri.l »

Heippa!

Olohuoneesta nyt tyhjätty purut pois hajuongelman vuoksi (vanha patteri vuotanut purujen sekaan joskus 80-luvulla). Rakenne oli seuraava ylhäältä alaspäin: muovimatto-kovalevy-laudoitus-puru 40cm+lattiakoolaukset-bitumisivelty kellarin holvi.

Talon alla siis täyskellari, joka ollut kylmillään viimeiset 30 vuotta, ja näillä näkymin myös pysyy sellaisena.
Purueriste oli muuten priimakunnossa, paitsi tietenkin vesivahingon kohdalta, mutta myös ulkoseinien alajuoksun ja lattiakoolauksen "alajuoksun" välisessä n. 3cm leveässä tilassa olleet purut olivat tummuneet jonkin verran 60 vuoden aikana. Ei mitään multaa olleet kuitenkaan.

Lattia olisi tarkoitus eristää puhallus selluvillalla, mutta kannataisiko tuohon alajuoksujen väliseen rakoon käyttää jotakin muuta eristettä, vai täytetäänkö myös se selluvillalla niinkuin oli purunkin kanssa toimittu ? Kuvia liitteenä :

http://kuvapilvi.fi/k/yJy0.jpg
http://kuvapilvi.fi/k/yJyx.jpg


PS: Mielenkiintoiset nuo betonijuoksut, en oikein ymmärrä niiden tarkoitusta koska eivät kanna ainakaan lattiota ?
Spautio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1269
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 10:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja Spautio »

Vähän ohi kysymyksen mutta kannattaisiko samalla uusia nuo patteriputket, etenkin jos liitoksia ja jatkoksia menee tuolla eristetilassa?
kakkaroolari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 471
Liittynyt: Ti Heinä 20, 2010 10:39
Paikkakunta: Kangasala

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja kakkaroolari »

Mä pistäisin purut takaisin. Tai se selluvilla jos oikein höveliksi laittaa :)
Laita ilmansulkupaperia tiiviisti sinne lattiaan, vähempi ilmavuotoa, vähemmän kondenssia kylmään betoniin?
Jonkun sortin riskirakenne tämä kai on mutta on se aika kauan siinä toiminukkiin.
Vai olikos joku laittanut lecasoraa ihan alimmaiseksi, sitten rakennuspaperi ja villaa loput. Toi vois sietää pienen pisaroitumisen paremmin.
Carlos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 59
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 10:26
Paikkakunta: Tampere

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja Carlos »

Itsellä samanlainen savotta keittiöremontin yhteydessä,mitäs jos laittais urtsulevyn palasen tuohon yhtymä kohtaan :?
Ajattelin kanssa tuupata lecasoraa 100mm kerroksen pohjille ja sellua päälle,puolilämmin kellari alapuolella!
lesticx
Jäsen
Jäsen
Viestit: 132
Liittynyt: Ma Elo 08, 2011 21:15
Paikkakunta: helsinki

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja lesticx »

Ihan kauhean paksua eristettä en laittaisi. Nythän talon lämpövuodot on todennäköisestä pitäneet tuon holvin suht kuivana. Jos eristät sen paksulti, holvin lämpötila laskee ja voi muodostua kondrnssia, tai kosteus alkaa nousta kapillaarisesti ylöspäin. Nyt tuo lämpövirta torppaa kosteuden nousun.
Selluvilla toiminee, mutta suosittelen kyllä vesieristyksen asentamista laatan ja villan väliin. Myös puiset juoksut olisi hyvä erottaa laatasta esim bitumihuovalla.

Haiseeko se bitumisively kreosootille? Siinä voi olla kreosoottia eli kivihiilitervaa. Jos haisee, niin joku epoksi vaikka päälle. Toimii samalla kosteussulkuna.

Muoks. katsoin noita kuvia. Näyttäisi vähän kantavalta alalaattapalkistolta? Aika erikoista. Onko tietoa talon rakennusvuodesta?
Hmm.. onkohan se kellari kuinka iso ja onko siellä miten väliseiniä? Jos kellari on isoa tyhjää tilaa, niin voi olla että nuo palkit on täynnä terästä ja kantavat talon kuorman.
Rakenne näyttää siis samalta kuin esim. 20-30 -lukujen kerrostalojen välipohjissa.
piippo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 375
Liittynyt: La Syys 26, 2009 8:49
Paikkakunta: Pohjois-Savo
Viesti:

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja piippo »

Perinteinen rintamamiestalon rakennehan tuo. Tosi hyvännäköiset puujuoksut! Tuo holvivalu palkki systeemihän kantaa periaatteessa kaiken tuosta ylöspäin. Väliseinät, kantavat väliseinät, ja sitä kautta kattorakenteet. Jos ei ongelmia ole 60 vuoteen tullut niin itse jatkaisin samalla rakenteella, eli täyttäsin vaikka sillä sellulla.
lehmikangas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1095
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 14:29
Paikkakunta: Oulu

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja lehmikangas »

Sellua laittaisin/laitattaisin. Ja reunilla etenkin huolehtii riittävästä painumavarasta.
juha1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 705
Liittynyt: La Marras 27, 2010 19:17
Paikkakunta: kemistä 11km etelään...

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja juha1 »

kannattaako sinne vanhoja haisupuruja tunkea jos net on jo heitetty pihalle sieltä.. :shock:

ittellä sama homma eteisessä tälle kesälle, voisi toki jo nyt aloittaa, mut tuntuu et sitten puskee vähän liikaa kylmää kellarin holvista niin mukavuus syistä olkoon kesää odottamassa.. sen jälkeen varmaan muut huoneet seuraa eteistä. :?

lekaa alle ajattelin jonkin verran ja sellua päälle painellen, joku paperi tms siihen väliin.

kerran jo ehdotin että olis tehnyt kerettiläisen valinnan ja laittanut finnfoamia koko alapohjan täyteen, olis loppunut hajujen tulo kertaheitolla, mut joku pelotteli, että tulisi altapäin liian kylmä lattia ja siten nousisi kosteus kellarista ylöspäin tms..? :shock:

entäpä jos sinne seinän viereen laittaa sellua levynä, ei painuisi kokoon ainakaan? tai sitten kunnolla puhaltaa ja junttaa päälle.

lopullista lattiaa en ole vielä päättänyt, muovimatto olisi edelleen helppo ja hyvä, lankkulattia taas vanhassa talossa olisi omalla tavallaan pop. mut joka tapauksessa tulee paperia ja sillä tiivistys, ettei ilmavuotoja pääse enää syntymään.

toisaalta vinnylilankkukin olisi ihan siistiä ja varmasti vedenpitävää..

joku varoitteli, että lankkulattia olisi paras rintsikan lattiassa, jos kosteutta tulee eristeisiin, niin se pääsisi nousemaan tavallaan sitten sieltä pois kun puu "hengittää". mut jos siihen tulee maali, lakka tms päälle, niin mahtaako tuo enää pahemmin hengitellä, silloin minusta melkeinpä sama onko se pinta muovia vaiko mitä..

ja jos vielä oikein jossitellaan, niin kaipa se kivivillakin siellä menisi, jos ei vettä pääse ilmaantumaan, mut jos nyt yrittäis olla hieman enemmöän perinteiden kannalla ja sitä sellua sinne tunkisi.. :wink:

seuraava saa sitten heittää kiven... :lol:

ai niin, laurille terveisiä, hyvin on se teidän ulkorakennus palanut meidän ulkosaunassa. viini
sen siitä saa kun ei ole rakennusmies, joutuu pähkäilemään ja kyselemään tyhmiäkin..
lauri.l
Jäsen
Jäsen
Viestit: 147
Liittynyt: Ke Touko 08, 2013 0:02
Paikkakunta: oulu

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja lauri.l »

Patteriputkisaa ei ole kulkenut vesi sitten vuoden 1988 jälkeen kun on siirrytty sähkölämmitykseen.
Putket katkottiin poies niin eivät tee "kylmäsiltaa".

Selluahan sinne tuli ruutattua tänään, ihan hauskaa puuhaa oli muutes, verraten ainakin purujen lapioimiseen :-D .

Ei haissut tuo kansi, siinä on bitumisively ja huopa päällä, hoitaapa samlla kapillaarikatkon juoksujen alle.
Sivelin vielä nuo betonipalkit uudelleen bitumilla kun olivat korkanneet vuosien saatossa paikkapaikoin.

Niin samaa ihmettelin itsekkin, että ovat puuosat noinkin hyvässä kunnossa! Varsinkin seinien alajuoksut, ei lahoa sitten vähääkään missään :shock:
lauri.l
Jäsen
Jäsen
Viestit: 147
Liittynyt: Ke Touko 08, 2013 0:02
Paikkakunta: oulu

Re: Mitä eristeeksi seinän alaosaan alajuoksun viereen ?

Viesti Kirjoittaja lauri.l »

Vielä pikainen päivitys lattian nykytilasta :wink:

[url]http://aijaa.com/pzeFUA[url]
Vastaa Viestiin