Sivu-ullakosta varastotilaa/vinkkejä tekemiseen

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Tinttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: To Loka 05, 2006 14:11

Sivu-ullakosta varastotilaa/vinkkejä tekemiseen

Viesti Kirjoittaja Tinttu »

Eli avattiin tuossa seinää jotta nähdään talon sivu-ullakko missä kunnossa on, tarkoituksena tehdä sivu ullakosta lisä varastotilaa. Tilaa on n 6m joskin tietty vinokatto rajoittaan käyttöä mutta kyllä sinne tavaraa saisi säilöön. Katto on pelkkä ne kattoruoteet jonka päällä on pelti. Ullakkoa ei ole tarkitus lämmittää mutta eristää kylläkin. Miten tämä siis parhaiten tulis nyt tehdä että talo säilyy kunnossa?Seinäänkin pitää laittaa eristeet noiden ulkoseinien puolelelle. Siinä näkyy nyt vain puulaudoitus jonka takana on ulkovuoraus. Osaisko joku kuvata kerros kerrokselta ihan rautalankamallina miten eristetään, kosteussulut tuuuletukset yms.
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Miksi se pitää eristää ellei sitä lämmitetä?
Tinttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: To Loka 05, 2006 14:11

Viesti Kirjoittaja Tinttu »

Kyllä se lämmitetään niin että pysyy plussan puolella, +5 tms, eli siis ei koskaan pääse pakkaselle...(sähköpatterilla tms)
jhelmine
Jäsen
Jäsen
Viestit: 129
Liittynyt: Ti Joulu 06, 2005 18:47

Viesti Kirjoittaja jhelmine »

plaanaa kirjoitti:Miksi se pitää eristää ellei sitä lämmitetä?
Samaa tekemässä ja mun peruste on lisäeristys lämpimälle osalle. Seinässä koolausten välissä on "vapaata" tilaa ja sinne mahtuu hyvin eristeitä. Välikaton eristys onnistuu helpommalla kun laittaa uutta eristettä ylemmäksi.

Vanhassa rakenteessa ei ole (näkyvissä) aluskatteita ja tuuletusrako on pieni (2..3cm). Vanhaa ei muuteta tekemättä uutta kattoa. Miten sitten riittää ruodelautojen alle tuulensuojalevy (tuuletusrakoa 5cm) ja muutama sentti eristettä (5cm)? Paremmin siinä kosteus tuulettuu on kuin suurimmassa osassa katoa. Tuo pieni lisäeriste tuntuu talon eristyksessä ja sillä saa hivenen hillittyä ilmavuotoja välikaton läpi kylmään ullakkoon. Pelkällä tuulensuojalevyllä jääpuikkojen määrä vähenee... eli harakoille vähemmän lämpöä.
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jonin »

Tälläinen keskustelu oli aiemmin:

http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?t=2514

Tuolta löytyy lista siitä mitä itse tuli laitettua. Sivu ullakon seinät tulivat käytännössä 150 mm eristeellä ja katto n. 280 mm eristeellä. Aika lämpimät ovat vaikka ei lämmittäisikään.
Vastaa Viestiin