Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
shadow_fi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 40
Liittynyt: Ma Marras 14, 2011 15:47
Paikkakunta: Lappi

Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja shadow_fi »

Olen uusi talon omistaja, ja tänään ensimmäitä kertaa tiedustelin paljonko maksaa kaivojen tyhjennys. Olin kovasti yllättynyt kun kerrottiin hinnaksi 156€ (2 kuutiota).

Nyt jo kovasti harkitsen että kannattaisko minun tehdä ohitus? Minulla ulkona on ikäänkuin 3 kaivoa, kaksi sarjassa ja yksi nuitten kahden jälkeen. Käsittääkseni ne kaksi ovat ns. paskakaivoja ja se yksi joka on erikseen on vesikaivo.

Kannattaisko tuo nyt tyhjentää tuolla hintaan, vai tosiaan tehdä ohitus? Talo on 66 rakennettu valesokkelitalo, jossa ei kellaria ole. Onko tuo ohitus toimiva juttu, ja kannattaako sen tehdä? Meidän kunta haluaa ohituksesta 850€, sis. tarvikkeet ja pesun. En ole putkimies mutta periaatteessa kait tuon voi tehdä itsekkin.. Mutta miten? Mistä saada vähän ensalkuun ohjeita?

Olen myös kuullut ettei aina kannata liittää viemärin suoraan kaupunkiin, koska kuulemma jäykkä tavara on pannu kunnan verkosta putket tukkoon, ja tiedätte miten sitten käy.

Olen jolukuussa muuttanut tähän taloon, ja kuulemma kaivot on tyhjennetty viimeksi 2012 kesällä, mutta silloin asusteli vain 1 ihminen talossa. Viimeksi kun kaivoihin kurkin, niin putki oli pinnan yläpuolella, mutta tavara näytti aika jäykkältä (ikä varmaan sen myös tekee), joten ajattelin ainakin tyhjentää (silloin luulin sen maksavan vain 50-70€).
Spautio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1269
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 10:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja Spautio »

Ymmärsinkö oikein eli talosi on nyt kuitenkin liitetty kunnan jätevesiviemäriin, mutta jätevesi menee noiden sakokaivojen kautta?
meillä on kanssa -67 tehty paritalo (vai erillistalojako nämä nykyään ovat kun eri rakennuksia ja hallinanjakosopparilla) jossa oli alunalkaen 5kpl halkaisijaltaan 180cm rengaskaivoa, jotka olivat yhteydessä toisiinsa väliputkilla. Väliputket (valurautaiset) olivat noin 120cm:n korkeudella kaivojen pohjasta mitattuna.
Vuonna 1972 tänne on tullut kunnallistekniikka jolloin ovat poranneet ekaan sakokaivoon liitäntäreiän betoniviemärille ja laittaneet jotainsenaikaista muovimassa-ainetta tiivisteeksi (ilmeisestikin lämmitettävää sellaista).
Tuon ekan sakokaivon pohjaa oli korotettu ja sinne oli tehty kouru jota pitkin jäteveden ja tavaran oli tarkoitus kulkea kohti kunnan betoniviemäriä. No kulkihan se jollain tavalla, mutta kun tuloputket olivat reilusti ylempänä kuin pohjakouru, niin käytänössä kaivon pohja ja reunamat olivat puolen metrin korkeudelle saakka**skassa. Koko laitos oli karmean näköinen kun kannen avasi, siellä oli mm. kuolleita rottia ja etenkin haju oli jotain ihan järkyttävää, muulloin kuin talvisaikaan kaivo lemusi valurautakannen ollessa kiinnikin aika kamalalle.

Napattiin ensimmäisen sakokaivon renkaat pois ja ensimmäinen kunnan betoniviemäriliitosputkikin (noissa oli kumirenkaat tiivisteinä, hyvin olivat pitäneet ja priimakunnossa oli noi betoniviemärit muutenkin, ihme juttu) ja laitettiin tilalle Uponorin huuhtelukaivo 160mm:n lähdöillä. Harmi kun oli kaivinkonekuskilla muka pirullinen kiire ja naapurikin jo hosui vesiä päälle niin jouduin yhdistämään 160mm:n muoviputken betoniputkeen lämmitettävällä sovitinkappaleella jossa tuli kumitiiviste betoniputken päälle, kuulemma noita aina muka vastaavissa tilanteissa käyttävät.
Hiukan itseäni jäi mietityttämään se että parempi olisi tullut kun 160mm:n viemäriputken olisi saanut betoniputken sisälle, ja ainakin 100mm:n verran. Sen betoniputken olisi äkkiä hoonannut mutta minkäs sille mahtoi kun kaikki hosui ympärillä :(

Mutta kannattaa siis heipata kaikki ylimääräiset kaivot huitsin hittoon tai vähintäänkin täyttää ne ja iskeä lekalla muutama reikä kylkeen varmuuden vuoksi. Meillä on vielä 4 kaivoa jäljellä, ovat naapurin hallinta-alueella ja hän halusi ne säilyttää niin ei asia oikastaan minulle kuulu. Meidän taloyhtiössämme tulee hulevedet ja salaojavedet (viime syksynä uusitut salaoja- ja sadevesiputket) yhteen noista vanhoista sakokaivoista, hyvin se näyttäisi toimivan mutta itse en täysin luottaisi tuollaisten 50-vuotiaiden kaivojen vesitiiveyteen.

Edit: Kun en tiedä millainen tilanne on kyseessä niin kuitenkin sanoisin että ainakana missään nimessä anna kunnan rakentaa mitään avokouruja kaivojen läpi, eikä oikeastaan mitään putkiakaan kannata vetää kaivoosta toiseen, vaikka kuinka ison reiän niille putkille tekisivätkin. Jos kaivot on putkilinjan kohdassa niin ne kannattaa kaivauttaa pois ja täyttää sekä täryttää maa kunnolla, ja sitten asentaa uusi muovinen viemäriputki + puhdistuskaivo ennen kunnan viemäriliitäntää (juu tottakait täyty olla puhdistuskaivo ennen kunnan liitäntää kuten itsekin kirjoitit).
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Re: Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

Pyyda tarjous joltain muulta kuin L&T:lta... Uudellamaalla olen maksanut viimeiset 12 vuotta 10e/m3, eli kuuden kuution sakokaivot on ollut sen 60e kokonaisuudessaan. Varmasti halvempaa kuin kunnallistekniikan jatkeena.
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
Punaparta
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: La Huhti 17, 2010 10:50
Paikkakunta: Vakka-Suomi

Re: Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja Punaparta »

Onks asia vielä ajatuksen päällä?

Jos se ihan oikeasti on liitetty kunnan viemäriin sakokaivojen purkuputkesta, niin ihmettelen mikä kunta on antanut tuollaisen kötöstyksen jättää. Yhteen olen törmännyt noin, mut muuten vanhat kaivot on täytetty kourupohjaisiksi tai jatkettu putki niistä läpi. Mut kun molemmat veriot ovat ei aina niin tiiviitä, niin oharia suositaan.

Tuon rempan kokonaiskulut riippuvat sitten siitäkin, että millä putkella ne kaivot purkavat. Jos siellä on aikansa mustaa yleisputkea, niin uusiksi kannattaa laittaa sekin. Ne kun painuvat järjestään maansisällä lyttyyn. Mut joo, ihan turha kuluerä tuollaisten tyhjentäminen, nyt maksat kahden järjestelmän kuluja, toisesta ihan turhaan. Jos siis se oletus kunnan verkkoon liittymisestä oli oikein...

Jos kunta tekee oharin tuohon hintaan, veikkaan että kyseessä on juuri kaivojen "sisäinen ohitus" eli kaivojen läpi asennetaan kulkemaan viemäriputki. Toimii kun tehdään huolella. Mut purkuputki tarttis olla sitten kelvollista, ja jää vielä omalle kontolle.
Mja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Ke Marras 04, 2009 18:41
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja Mja »

Noniin, tämähän on siis ihan normaali tilanne vanhoissa taloissa ainakin täälläpäin. Kunnallisen jätevedenpuhdistamon valmistuttua kiinteistöjä suositeltiin tekemään/teettämään ohitus, mutta koskapa kaivot ovat kiinteistön omistajan vastuulla, eivät kaikki pihit halunneet sijoittaa rahaa "turhaan" ohitukseen. Toisaalta, satoja sakokaivoja ohitettiin nimenomaan läpiputkituksella, joka on oikein tehtynä täysin toimiva ja hyvä ratkaisu.

Tässä on nyt pari muuttujaa, mitä olisi hyvä ensin tietää. Talon pohjaviemäri, materiaali, koko, kunto? Joka tapauksessa, oikea liitososa löytyy aina. Jos kaivoon tulee 110 muovi, niin siitä vain jatkaa samalla tavaralla. Jos 100 valurauta (n. 110 päältä), rosteripannalla. Jos betoni, paistinkappaleella. Yleensähän vanhoissa näihin tuli betoni, jos putki ei tullut kunnolla kaivoon, saattoi ohituksen tekijällä iskeä kiusaus pukata muovi sisälle -> kynnys -> ongelmia. Tällöin kaivonrengasta pitää piikata auki putken ympäriltä, että paistoksen saa putken päälle.

Kaivojen väliputki, jos 150 betoni niin lekalla T-haarat pois ja putki läpi, jos 100 rauta niin kikkailuksi mennee...

Lähtevä putki, sama homma, jos 150 betoni niin puolen metrin pätkillä on nätti sujuttaa kaivosta runkoon 110 muovi. Teksti aina ylöspäin, tekstin kohdalta muhvista ruuvilla lukkoon. Näin ruuvin kärki pysyy yläpinnassa aiheuttamatta ongelmia, ja jos putki sujuttaessa tökkää sen voi vetää taaksepäin.

Rassausreikä joko T-haaralla ilman nousuputkea tai vielä mieluummin tekemällä pitkulainen reikä putken selkään pistosahalla. Näin rungon tukkeutuessa on hieman pelivaraa kun paska voi tulvia vanhoihin, täyttämättömiin kaivoihin. Nousuputken kanssa ainakin kellarillisessa talossa paskat ovat jo lattialla vaikka kaivot vielä tyhjät, vielä pahempi jos Y-haaralla tehty, ei voi rassata kuin yhteen (monesti väärään) suuntaan.

IMO, kaivojen poisto/täyttö/ohi uuden putken kaivaminen on aivan turhaa työtä ja rahan haaskausta.

Nimim. erikoisautonkuljettaja, eli työkseni imu-paineyhdistelmällä tyhjentelen kaivoja ja auon/pesen viemäreitä, sekä asun rintamamiestalossa jonka sakokaivot ohitettu läpiputkella.
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Sakokaivojen ohitus - Kannattaa vai ei?

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Silloin kun kiinteistö on kytketty kunnan viemärilaitokseen tai osuuskuntaan, ei sakokaivoja enää tarvita ja tästä riesasta tulee välittömästi hankkiutua eroon.
Rintamamiestaloista puhuttaessa on viemäreiden saneeraus iänkin puolesta useimmiten jo muutenkin tarpeen.
Silloin päästään eroon erillaisista rassaamisista ja hoitotoimenpiteistä, jotka eivät ole kovinkaan miellyttävää puuhaa ja pääsääntöisesti yllättävät usein joulu tai juhannus aattoina.
Tekotapaa on sitten yleensä pari vaihtoehtoa, sujuttaminen tai kokonaan uusiksi kaivaminen. Yleensä pidemmän päälle järkevintä on kerralla uusiminen, pätkittäin korjaaminen kun tahtoo vielä joka kerta kääntää pihan mullin mallin.
160 mm muoviputkea kannattaa välttää, vaikka suuri putki ajatuksena tuntuisi hyvältä. Nykyiset vesikalusteet käyttävät niin vähän vettä, että huuhtelu toimii heikosti ja tukkeentumisen ongelmia syntyy helposti. 110 mm on täysin riittävä moniin rivitaloihinkin ja betonista muoviputkilla siirryttäessä voidaan nyrkkisääntönä putkea aina pienentää pykälän verran. Eli 6" betonista 110 mm muoviin ja 4" betonista 75 mm muoviin. Mustan veden puolella kuitenkin 110 mm aina miniminä.
Kuten edellä ammattilainen onkin kertonut tulee sujutettaessa muoviputki viemäriin varmistua aina muhvin kiinni pysymisestä ja mielellään myös estää pohjavesienkin pääsy muoviputken ja betoniputken väliin. Siihen hyvä tuote on vesitiivis uretaani, jota nykyisin käytetään kaivonrenkaidenkin tiivisteenä.
Viemärin saneerausta voidaan harrastaa oman tontin puolella yleisesti ilman sen kummempia suunnitelmia, mutta kunnan puolelle siirryttäessä tulee piirrättää ja hyväksyttää pääsääntöisesti sunnitelmat ainakin suurimmissa kaupungeissa.
Liitoskohta kunnalliseen viemäriin tulee kaivaa auki kadulta, mikä yleensä on kallein toimenpide, kun siitäkin noin puolet on veroja ja veroluonteisia maksuja, kuten sakosäiliön tyhjentäjälläkin.
Mikäli kiinteistöltä kaupungissa puuttuu hulevesiviemäri on se kannattavaa rakentaa samalla ja uusia vesijohtokin tarvittaessa muoviseksi.
Nykyiset muovimateriaalit ovat erittäin hyviä, mutta kannattaa asennettaessa maan alle tarkastaa, että käyttöluokka on SN 8, koska samaa harmaata putkea ja osia on myös kevyempään sisäkäyttöön olemassa ja myyjilläkin voi olla tietämättömyyttä.
Suosittelen betonikaivojen täydellistä hävittämistä ja muovisten valurautakantisten tarkastusputkien tai kaivojen käyttöä. Liian usein on tukkeentumisen ongelmia näissä betonikaivojen läpivientien virityksissä, eikä sekään touhu mitään ilmaista ole.
Vastaa Viestiin