Peruskorjauksen laajuus?

Kokemukset kuntien ja kaupunkien rajoituksista ja määräyksistä. Toisissa kaupungeissa ei rajoituksia ole lainkaan ja joissakin hyvinkin tiukat määräykset vanhan rakennuskannan säilyttämiseksi. Kerro kokemuksesi.
Vastaa Viestiin
Vario
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Su Elo 19, 2012 16:58
Paikkakunta: Pirkanmaa

Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja Vario »

Mitenkä laaja peruskorjaus voi olla? Jos pääosin runkokin tehdään uusiksi, nii voidaanko tulkita uudisrakennukseksi.
Eli onko jokin seikka mikä rajoittaa peruskorjauksen laajuuden??
RisaPeikko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: To Helmi 03, 2011 15:17
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja RisaPeikko »

Uudisrakennus on aina uudisrakennus. Jos edes osa vanhasta jää, se on peruskorjausta.. Mitä ajat takaa? Määräyksiä vai lupia vai mitä?
Meillä tehdään oikeastaan kans aika pitkälle kaikki uusiksi, on silti peruskorjaus, jolloin voidaan mennä mm. vanhoilla U-arvomääräyksilä. Tämä on tosin rakennusvalvonta- ja vähän henkilökohtaistakin (tarkastaja).
Vario
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Su Elo 19, 2012 16:58
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja Vario »

Lupa peruskorjaukseen on ja nyt laajentuu korjaus. Eli käytännössä suurin osa rungosta tulee uutta ja perustuksia uusitaan.
Energia vaatimus tietty hiukan alempi kun uusilla ja ei mitään koneellista ilman vaihtoa tule.
Pelkona vain että tulee ongelmia kun selviää että talo tehty melkein uusiksi...... pystyykö tarkistaja helpolla myönnettyjä lupia muuttamaan/perumaan?
nupa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 19:51
Paikkakunta: turku

Re: Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja nupa »

Onhan noita tehty. Itse tiedän meiltä päin yhden talon johon tehtiin ensin ulkovuoriremppa ja sitten sisäremppa ihan luvan kanssa. Itse talo oli liian lähellä tietä ja tontti sen mallinen, että oikein muuhun paikkaan taloa ei olisi järkevästi saanut. Samaan paikkaan ei saanut lupaa uudelle talolle ja vanha oli mätä. Omistaja haki luvan ulkovuorirempalle ja kattorempalle. Teki ulkokuoren pattinkikoolauksella ja uuden katon sen päälle. Sitten hän purki sisältä vanhat pois ja teki uudet sisäpinnat uuden ulkovuorauksen rungon varaan. Läpi tuokin meni ja mitään ongelmia rakennustarkastuksen kanssa ei ollut.

Omassa talossa kunnan tarkastaja sanoi, että saan vapaasti korjata vanhaa ja vaihtaa puuta niin kauan, kuin teen yksi yhteen samanlaista kuin vanha rakenne oli, tai jos vahvistan vanhaa. Pienessä kunnassa menee helpommalla, tiedän että monessa isossa kaupungissa ovat tarkempia. Esimerkiksi Turussa vanhan korjaus on mennyt niin vaikeaksi, että monet tekevät kokonaan ilman lupia ja kun on valmista niin ilmoittavat valvontaan ja maksavat sakot. Siinä on kyllä omat riskinsä, mutta en ainakaan ole kuullut, että kukaan olisi joutunut vielä purkamaan tehtyjä remontteja, ainakaan kun ei ole ollut kyse tilojen käyttötarkoituksen muutosta, vaan vanhan korjauksesta. Tähän en kyllä kannusta, tai kannattaa ainakin miettiä tarkkaan, mitä riskejä on valmis ottamaan.
Vario
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Su Elo 19, 2012 16:58
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja Vario »

Pienellä paikkakunnalla toimitaan ja ei kaava alueella nii ehkä tässä vielä on toivoa ettei heti mitään sanktioita tule.
Ja onhan se kaikkien etu että tekee kunnolla, ettei yritä väkisin vanhasta tehdä, vaan reilusti uutta.
RisaPeikko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: To Helmi 03, 2011 15:17
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Peruskorjauksen laajuus?

Viesti Kirjoittaja RisaPeikko »

Jos kajotaan kantaviin rakenteisiin, voivat vaatia rakennekuvia/laskelmia niistä kohdista, joihin kajotaan. Tosin jos ei ole muistakaan vaadittu, niin... Riippuu vähän valvonnasta. Parhaiten siis selviää, jos kysyt valvonnasta. Itse tykkään tehdä kunnolla ja luvan kanssa, mutta jokainen tyylillään... :)
Vastaa Viestiin