Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
Avatar
tuokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:36
Paikkakunta: Helsinki

Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja tuokki »

"Rakennusten purkaja: "Laittaisin pommin monen 1970-luvun talon sisään"

Kuva

"Hänen mukaansa eristeenä käytetty muovi saa aikaan sen, että talo alkaa pidemmän päälle "haista mökille".

http://yle.fi/uutiset/rakennusten_purka ... an/7146967
Pietu-Petteri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 131
Liittynyt: Ma Elo 20, 2012 11:58
Paikkakunta: Kemijärvi
Kotisivu: http://nahkuriprojekti.blogspot.fi/
Viesti:

Re: Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja Pietu-Petteri »

Ilmanvaihto pilaa useimmiten talot. 1970-luvun loppupuolella taloissa alettiin käyttää eristeenä muovia, joka hankaloittaa ilmanvaihtoa. Itse laittaisin moneen sen aikaiseen omakotitaloon pommin sisään, Wallen muotoilee.
Mielenkiintoinen argumentti.
Jos seinässä käytetään muovia eristeenä, ilmanvaihdon on oltava kunnossa. Sen sijaan 1940- ja 1950-luvuilla rakennetuissa taloissa on "käytetty järkeä", sillä sen aikaiset talot saavat hengittää vapaasti. Purkamisen syynä on todella harvoin esimerkiksi paha vesivahinko.
Samalla linjalla jatketaan.

Kuulen nyt kyllä ensi kertaa muovilla eristämisestä ja ilmanvaihtoa haittaavasta muovista. Mutta koska kyseessä on purkualan ammattilainen, täytyyhän sen olla totta. :roll:
Jartsi
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: To Marras 21, 2013 10:00
Paikkakunta: Kotka

Re: Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja Jartsi »

Mielenkiintoista kyllä. Minkähänlaista muovia sitä on 70-luvulla taloihin laitettu eristeeksi, styroksia tai uretaania kenties, ja miten?

Tähän asti olen luullut että 70-80-luvuilla käytettiin lasi/mineraalivillaa eristeenä. Näyttää tosin tuossa ylläolevassa kuvassa muovi erehdyttävästi villalta, onko tuo kuuluisasta Katajan hometalosta? Taitaa uutisen purkualan ammattilainen tarkoittaa kuitenkin höyrynsulkumuovia eristemuovillaan 70-luvun pullotaloissa.
PetteriSeppänen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 189
Liittynyt: Ke Marras 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Sipoo

Re: Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja PetteriSeppänen »

Jos on Kailaan uskominen, niin 70-luvun ongelmat on kääremuovissa jota on käytetty höyrysulkuna. Tuo kääremuovi on sitten käpristynyt pois eikä estä kosteuden pääsyä eristeeseen. En kyllä ihmettele, että 70-luvun erittäin ohut muovi pettää.
Avatar
PanuP
Jäsen
Jäsen
Viestit: 364
Liittynyt: La Joulu 14, 2013 20:36
Paikkakunta: E-P

Re: Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja PanuP »

Parempi onkin, että jatkaa nimenomaan purku-urakoitsijana.
stewie
Jäsen
Jäsen
Viestit: 120
Liittynyt: Pe Elo 31, 2012 20:33
Paikkakunta: Oulu

Re: Laittakaa vaan sitä muovia taloihinne !

Viesti Kirjoittaja stewie »

Purku-urakoitsijan olisi kannattanut edes hieman perehtyä rakennusfysiikkaan ja vaurioitumismekanismeihin ennen kuin alkaa oikeen julkisesti huutelemaan asioista :lol: Mutta tuossa on kyllä perää että 60- ja 70-luvun talot on melkeenpä huonommassa kunnossa kuin esim. rintamamiestalot, mutta syynä niissäkään ei ole muovi.
Vastaa Viestiin