Minä en sanonut seinistä mitään, siinä puhutaan ihan eri tyyppisestä rakenteesta. Ja varsinkaan sitä ei ole maalattu kuin yhdeltä puolelta normaalitapauksessa. Kuivuminen tapahtuu sinne toiseen suuntaan ja perinteisessä rimalauta-seinässä ne raot jo yksinään kuivattaa seinää aika hyvin vaikka laudat olisikin suoraan seinässä kiinni.Janetski kirjoitti:Tuon perusteella kaikki vanhat seinät tms. olisivat lahonneet alta aika yksikön. Vernissa toimii vesihöyryn kanssa vähän eri tavalla kun muut öljyt saatikka alkydit. Toki se on aluksi tiiviimpi, mutta hengittävyys alkaa nopeammin ja ei yleensä aiheuta ongelmia vaikka on aluksi tiiviimpi. Keittomaali on loistava maali aitaan kyllä, ainakin helppo huoltomaalata.Sama minusta koskee myös perinteistä pellavaöljymaalia, joka toki vanhentuessaan rakoilee ja päästää höyryt pihalle.
Tosiaan, kaikkea ei kannata uskoa mitä maalikaupassa sanoovat. Asioita on hyvä kyseenalaistaa ja miettiä vaihtoehtoja. Valitettavasti ne myy kaupassa yleensä vain sitä yhtä ja samaa, on maalauskohde mikä vaan.
Eikä suurin osa lateksilla maalatuista rintamamiestaloista ole homehtunut tai lahonnut. Aita vaan nyt sattuu olemaan taivasalla 24/7 ja maalattu kauttaaltaan, joten siinä on hyvin olennaista laudan kuivuminen maalikerroksen läpi.