Rossipohjan tuulensuojan päälle lisää tuulensuojaa..

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
lehmikangas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1095
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 14:29
Paikkakunta: Oulu

Re: Rossipohjan tuulensuojan päälle lisää tuulensuojaa..

Viesti Kirjoittaja lehmikangas »

raswille kirjoitti:Voisiko tuulensuojan korvata ilmatiiviillä paperilla, jonka kiinnittäisi vasojen alapintaan.
Näinhän Oto ainakin kirjoitti että ei sinne sitä tuulensuojalevyä pakosta tarvitse:
Oto Hascak kirjoitti:Jep. Yhtälailla paperi tuulta ja ilmavuotoja pitää kuin levy. :wink:
Itse olen nyt tehnyt puolet mökistä tällä kaavalla: lähes tiivis laudoitus vasojen välissä, 13mm tuulensuojalevy, paperi, noin 35 cm selluvillaa. Päällä nyt vain väliaikaiset levyt. Voi olla että laitan vielä paperin pintaan ennen lattialautoja.

Loput aion kuitenkin tehdä niin että jätän laudoituksen jälkeen joko tuulensuojalevyn tai paperin pois. Ehkä sen paperin. Lähinnä siksi että mietin tuota alapohjaa samalla kaavalla kuin ulkoseiniäkin. Eli kai se sinne kylmälle puolelle harvenee, vaikka suunta onkin alaspäin. Alhaallae tuulensuoja, ylhäälle paperi. Nyt puoli pirttiä lämpimänä, joten onneksi on on aikaa miettiä ennen kuin tekee toisen pään..
Saari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 47
Liittynyt: La Loka 27, 2012 21:04
Paikkakunta: KP

Re: Rossipohjan tuulensuojan päälle lisää tuulensuojaa..

Viesti Kirjoittaja Saari »

Minkälaisia kokemuksia täällä on tuulensuojalevyn ja ilmansulkupaperin yhdistämisestä ? Rakenne olisi alhaalta ylöspän harvalaudoitus, tuulensuojalevy, ilmansulkupaperi, villa, ilmansulkupaperi ja puulattia.

Olisiko tuosta mainittavaa haittaa, jos parantaisi ilman pitävyyttä niin että laittaisi X5 vielä tuohon tuulensuojalevyn päälle. Rakenteet on sen verran iäkkäät ja tarkkoja saumoja ei saa pelkällä tuulensuojalevyllä sillä ajattelin vielä vetästä paperin piälle.
Saari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 47
Liittynyt: La Loka 27, 2012 21:04
Paikkakunta: KP

Re: Rossipohjan tuulensuojan päälle lisää tuulensuojaa..

Viesti Kirjoittaja Saari »

Tietäjät ilmeisesti talviunilla ? Tuulensuojasta (Hunton 12mm) sekä paperista Eko-X5 löytyy ihan faktaakin omilta sivuiltaan, mutta niiden tulkkaaminen vaatii tietoa enemmän kuin meikäläiseltä löytyy.
Vastaa Viestiin