Minä laitoin kupariputkiinkin tukikiholkit jos ne pehmenivät juotettaessa.
Kupariputki pehmenee yllättävän helposti vaikka ei just siitä kohalta lämmitteliskään, väristä näkee milloin putki on pehmeää.
Vesijohto vuoti eteisen kaappiin
-
Toljanteri
- Jäsen

- Viestit: 197
- Liittynyt: To Marras 18, 2010 20:29
- Paikkakunta: Etelä-Suomi
- Klonksvaagen
- Jäsen

- Viestit: 47
- Liittynyt: Ti Elo 21, 2012 19:24
- Paikkakunta: Punaraja
Re: Vesijohto vuoti eteisen kaappiin
Öljypuolella puserrusliittimet aina, "valvottuun" (< Irroitettavat liitokset on sijoitettava niin, että ne voidaan tarvittaessa tarkastaa ja huoltaa.) tilaan, piiloon jäävät kovajuottamalla. Enkä ole käyttänyt tukiholkkeja, kuin muoviputkissa.tessu kirjoitti:Ei hehkutettu kupari mitään tukiholkkia tarvitse! itte aikoinaa ammatikseni niitä asensin ja AINOASTAAN muoviputkeen pitää laittaa tukiholkki ennenkuin sen pusertaa kiinni!
Aikamoista huuhaata oli myös putkarin vastaus että "ei ne mitää superkestäviä ole" JOS ne oikein kiristää ja asentaa niin EI pidä vuotaa mikään liitos eikä vuodakkaan!
Eihän mikään putki repimistä jai polkemista kestä mutta normaalikäytössä se ei saa vuotaa!
Ja kyllä niitä liittimiä tuli laitettus valunsekaan,seinienväliin välikatoille ym ym eikä ole vuotanu sen jälkeen,aina kun ei vaan onnistu ilman liitosta!
Puserrusliittimessä voi tehdä sen virheen että joko kiristää liaan vähän mistä selviää kirraamisella TAI että kiristää liikaa ja kaikki on sitten entistä liittimessä,kyllä tuossa olis putkarin tultava tutkimaan että mitä kävi? näin ainakin itte tekisin oman maineeni pitämiseksi,virheitä/onnettomuuksia voi sattua kelle hyvänsä mutta vastuunsa pakoilemisella ei mainetta paikata,vuoto pitää tutkia ja korjata ja JOS on käyny oikein pahasti niin sitten vasta tutkitaan että kuka korvaa ja mitä.
Noin itse tekisin sekä putkarina että omistajana!
Kymmeniävuosia vanhat putket/liittimet kuten meillä voivat aiheuttaa pahan vahingon ihan yhdessä yössä mutta se onkin sitten toinen juttu...
- PetteriKivimäki
- Jäsen

- Viestit: 2045
- Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Vesijohto vuoti eteisen kaappiin
Joskus törmäsin tapaukseen, jossa 10 vee vanhassa varaajassa oli paineenalennusventtilli tukossa ja vesijohdoissa mehevä paineisku -> epäilivät yhden liittimen vuotamisen syyksi liittimen löystymisen jatkuvien paineiskujen seurauksena.
Kyllä näissä joutuu yhtä sun toista vahtaamaan.
Kyllä näissä joutuu yhtä sun toista vahtaamaan.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
- Klonksvaagen
- Jäsen

- Viestit: 47
- Liittynyt: Ti Elo 21, 2012 19:24
- Paikkakunta: Punaraja
Re: Vesijohto vuoti eteisen kaappiin
Eikös tuo meinaa kuraa kiinnike puolellaPetteriKivimäki kirjoitti:Joskus törmäsin tapaukseen, jossa 10 vee vanhassa varaajassa oli paineenalennusventtilli tukossa ja vesijohdoissa mehevä paineisku -> epäilivät yhden liittimen vuotamisen syyksi liittimen löystymisen jatkuvien paineiskujen seurauksena.
Kyllä näissä joutuu yhtä sun toista vahtaamaan.
AAsiakkallekaan en ole kehdannut p*skaa asentaa
-
tessu
Re: Vesijohto vuoti eteisen kaappiin
Paineisku tulee vaikka putki olis valettu betoninsekaan,putkien metelöinti on kyllä puutteellisten kannakkeiden syytä,voipi jopa katketa kun hakkaantuu