mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
rautakauppias
Jäsen
Jäsen
Viestit: 130
Liittynyt: Pe Maalis 15, 2013 13:48
Paikkakunta: tampere

mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja rautakauppias »

Tarkoitus olisi muurailla uutta rivinteerausta hb-priimasta, lähtö kuivan lattian päältä. Lattiaan tulee fuktisolit (+lattialämmitys), ulkomuureissa patolevyt+salaojat jne. Kylppäriin ja saunaan tulee rivinteerauksen päälle vesihöyryä läpäisevät vesieristeet, laatat jne.

Kuiviin tiloihin haluaisin vetää priiman päälle kellarimaisen tunnelman luovan valkoisen laastin, joka hengittää. Pinnan ei tarvitse olla suora, eikä siitä sellaista tulekaan, vaikka yrittäisin. Tarkoitus on saada siitä rouhea,ns. luostaripinta.

Millä pinnat siis tulee käsitellä?

Vastaus lienee olevan kalkkilaasti, mutta mikä tuotemerkki?(kaikenlaisia vaihtoehtoja piisaa)? ja torppaako taas kalkkisementtilaastissa oleva sementti tuon hengittävyyden?

Otan mielelläni vastaan myös käytännön vinkkejä tuon "rappauksen suorittamisesta", että onko se ihan helevetin vaikeata toteuttaa tai saada pysymään seinässä?

Kiitoksia niille, joilla kokemusta on.
Luigi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 370
Liittynyt: Ke Maalis 03, 2010 11:59
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Re: mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja Luigi »

Tiilitasoitteella pääsee helpolla, ja saa hengittävän pinnan. Helppo levittää ja tasoittaa, eikä mitenkään kohtuuttoman kallista. Hienojakoisena pinnasta ei ehkä tule niin "elävä" kuin rappaamalla rappauslaastilla, mutta jälkimmäinen työ on huomattavasti vaativampi ja sotkuisempikin. Muitakin vaihtoehtoja on, mutta näistä on omaa kokemusta. Autotallin seinät ja rivinteeraukset pinnoitin tiilitasoitteella ja maalasin kalkkimaalilla. Rappausta olen tehnyt vain täyttämiseen, mutta rankkaa hommaa se näillä taidoilla oli käsin heitellä pienellekin alalle. :lol:

Sementti ei hengittävyyttä haittaa. Eihän siitä ilman pidäkään kulkea läpi.
Miehet sytyttää alta
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Ei minullakaan kokemusta ole kuin yhden kellarin verran.
Mutta jos sillä kokemuksella pääsee kokemuksiaan kertomaan niin antiikkilaastilla tein pinnoituksen.
Oikaisu tiilitasotteella.

Tässä kuva, jossa näköjään puuttuu vielä listat ja lattian puhdistus.
Kuva

Tapoja on monia mutta minä käytin sellaista tekniikkaa, että laasti hierrettiin heti märkänä.
Hierrin leikkaa ylimääräisen laastin pois ja pintaan jää vain noin raekoon paksuinen kerros. n.1mm
Peittävyys vaati kaksi käsittelykertaa.
rautakauppias
Jäsen
Jäsen
Viestit: 130
Liittynyt: Pe Maalis 15, 2013 13:48
Paikkakunta: tampere

Re: mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja rautakauppias »

Komeeta ja tasasta pintaa on Lempäälässä saatu aikaseks :-) Toi antiikkilaasti on kyllä yksi vaihtoehto ja lopputuloksesta saa varmaan tekotavasta riippuen minkälaisen haluaa ja ymmärtääkseni aine on suhteellisen helppoa työstää.

Joku puhui palstalla aikanaan kalkkilaastin levittämisestä vanhalla pensselillä, mutta ohjeissa puhutaan aina rappaamisesta. Tiedä sitten.
Mietitään tarkemmin kun sen aika tulee. Kiitos neuvoista.
ode
Jäsen
Jäsen
Viestit: 15
Liittynyt: Pe Touko 04, 2012 6:30
Paikkakunta: Lahti

Re: mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja ode »

weber 430 hiertopinnoite on hyvää ja kestää enenmän kolhuja kun antiikkilaasti löytyy valmiiksi värjättynä tai voi itse värjätä niinkuin itsä tein kun oli jäänyt vanhoja saumalaasteja
Luigi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 370
Liittynyt: Ke Maalis 03, 2010 11:59
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Re: mikä laastipinta rivinteerauksiin?

Viesti Kirjoittaja Luigi »

ode kirjoitti:weber 430 hiertopinnoite on hyvää ja kestää enenmän kolhuja kun antiikkilaasti löytyy valmiiksi värjättynä tai voi itse värjätä niinkuin itsä tein kun oli jäänyt vanhoja saumalaasteja
Tätä yritin käyttää saunan muuriin, mutta saatavuus moiselle pienelle erälle oli lopulta hyvin heikko. Kannattaa varmistaa saatavuus, mutta jos ainetta saa, niin voi olla parhaimman pään vaihtoehtoja, jos haluaa jotain muuta väriä, kuin valkoista tai betoninharmaata.
Miehet sytyttää alta
Vastaa Viestiin