Hometalon jälkeen, ei samaa virhettä uudelleen

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Hometalon jälkeen, ei samaa virhettä uudelleen

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Taloa hankkiessa ei koskaan voi olla liian tarkkana, homeriitoja kannattaa varoa toden teolla. Näissä kun ainoat voittajat ovat lakimiehet ja eri konsultit joiden ammattitaitokin on usein kovin kirjavaa.
Hirsitaloja ei voi pitää sen parempana, kuin laudasta kyhättyjäkään, jopa kivitaloissakin ongelmia esiintyy. Kyseessä on yleisesti: Rakennusvirhe, käyttövirhe tai muuten tuote on loppuun kulunut.
Remonteilla on myös taipumuksena karata niinsanotusti käsistä ja kustannuksia voi kertyä enemmän kuin uuden rakentamisessa.
Vanha talo sijaitsee hintaansa nähden usein arvokkaalla tontilla ja hyvällä rakennuspaikalla. Usein järkevintä olisi purkaa vanha ja tehdä kokonaan uusi. Uuden talon kun suunnittelee kunnolla voidaan paljon pienemmillä pohjaneliöillä toteuttaa yhtä toimivat asuintilat.
Nyky tekniikalla ja huolellisuudella saadaan kyllä toteutettua homeeton ja turvallinen rakennus. Kunnollinen ilmanvaihto ja pieni energian kulutus. Henkilökohtaisesti pidän parhaana kivitaloa, jossa orgaanista ainetta käytetään mahdollisimman vähän ja oikeaoppisesti.
Uuden rakentamisessa kustannuksiin vaikuttaa eniten rakennettavien neliöiden määrä, tuollaisen esim. 120 neliön yksikerroksisen talon kustannus, jossa tekniikan kanssa ei intoilla voi olla kalliseen remontiin verrattuna yllättävänkin edullinen.
Tontti ja sen sijainti kuitenkin sitten lopulta määrää talon arvon.
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Hometalon jälkeen, ei samaa virhettä uudelleen

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Matti on ihan oikeassa, moni tekohengittää taloa jonka peruskorjaamiseen ainoa oikea työkalu olisi dynamiitti. Uuden talon kustannukset ovat tosiaan yllättävän lähellä rankkaa peruskorjausta. Siis silloin, kun rakennuttajana toimii omistaja eikä välissä ole rakennusliikettä tulosta tekemässä.
Toki vanhan korjaaminen antaa mahdollisuuden tehdä sitä pikkuhiljaa, vaikka huone kerrallaan. Itse tehtynä kustannukset yleensä pysyvät maltillisina. Omassa tapauksessa olisi ollut lähes rikollista tuupata yli 100-vuotias terverunkoinen hirsitalo nurin vaikka ei sitä mitenkään suojeltu ole. Iso syy oli myös siinä että tämä on vähän normaalia suurempi pohjaltaan joten se soveltuu paremmin nykypäiväänkin.
Uusienkin talojen rakentamisessa tehdään yhä karkeita virheitä esim. materiaalien varastoinnissa ja home voi muuttaa taloon jo ennen asukkaita. Näillä nykyisin vaadittavilla eristepaksuuksilla olisin myös kivitalon kannalla, en oikein uskaltaisi upottaa puurunkoa sinne muovien ja villojen sekaan. Harkkotalo on myös aika helppo kasata itsekin.
Vastaa Viestiin