Alkaa olla taas se aika vuodesta.
Onko kellään kokemuksia näistä ikkunanpesimistä/höyrypesureista? Tekkeekö niillä mittään vai ovatko ihan "vuoden turhin kapine" kilpailun kamaa.
Ikkunanpesin
Re: Ikkunanpesin
Ainakin vanhemman mallin Kärcher on pätevä kone. Uudemmasta, jossa vesi ruiskutellaan kukkien sumutuspullon näköisellä värkillä, jossa on pesusieni kiinni, ei ole kokemusta.
- gretheline
- Jäsen

- Viestit: 367
- Liittynyt: Su Tammi 29, 2012 12:56
- Paikkakunta: Rovaniemi
- Kotisivu: http://villabahnhugel.blogspot.fi/
Re: Ikkunanpesin
Minulla on Kärcherin imevä höyrypesuri, sillä tulee puhdasta jälkeä, mutta ikkunoiden pesuun käytän silti vanhoista kalsongeista tai t-paidasta leikattua rättiä, pesuvatia, vettä, tiskiainetta, etikkaa, ja sanomalehtiä. Höyrypesuria käytän syväpuhdistukseen, erittäin pinttyneeseen likaan ja vaikeasti puhdistettavien epätasaisten pintojen, nurkkien ja rakojen siivoamiseen sekä desinfiointiin. Viime vuoden puolella, ensimmäisenä kesänäni täällä, pesin tämän torpan vuosikausia pesemättä olleita ikkunoita - ne olivat olleet pesemättä niin kauan, että että ikkunoiden väleihin kuolleet tavalliset kärpäset olivat muuttuneet valkoisiksi - ja kokeilin siinä niiden lähes neljänkymmenen erittäin likaisen tuplaikkunan kanssa kaiken maailman ikkunanpesuaineet ja mikrokuituliinat sun muut nykyajan kommervenkit, mutta en ollut tyytyväinen kun aina jäi rantuja, eikä saranattomia nauloilla kiinni pysyviä pokia tee mieli aukoa yhtenään. Aikani tuskalltuani palasin vanhoihin konsteihin, ja kappas kun se puhtain ja kirkkain lopputulos tuli kuitenkin kalsonginlahkeella ja sanomalehdillä.
"...ja hänen kaikkein salaisin unelmansa oli omenapuu."
-Tove Jansson
RMT 1955-'57, 110/185m2, puu & ekosähkö
-Tove Jansson
RMT 1955-'57, 110/185m2, puu & ekosähkö
-
Pietu-Petteri
- Jäsen

- Viestit: 131
- Liittynyt: Ma Elo 20, 2012 11:58
- Paikkakunta: Kemijärvi
- Kotisivu: http://nahkuriprojekti.blogspot.fi/
- Viesti:
Re: Ikkunanpesin
Meillä on Kärcherin ikkunanpesulaite, se jossa on lasta, pesuainepumppu ja nesteen imu samassa vehkeessä. Olemme olleet tyytyväisiä laitteen toimintaan ja ikkunoista on tullu puhtaita. Nopea ja helppo käyttää.
Tarinaa elämästä: http://nahkurinorsilla.blogspot.fi/
