Öljykattilan uusiminen

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Öljykattilan uusiminen

Viesti Kirjoittaja Ari »

Vm-67 Etna menee vaihtoon ja uuden kattilan valinta on edessä. Kattilan tulee olla kaksi kaksipesäkattila ja myös pellettien polttoon tulisi olla mahdollisuus tulevaisuudessa.

Kysymyksiä pyörii päässä:
- Onko joku kattila huono?
- Onko joku kattila ylivoimaisen hyvä?
- Mitä pitää ottaa huomioon?
Onko joku toteuttanut vastaavan projektin?
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

omia pohdintoja, kun homma kanssa ajankohtainen:

pellettivaraston laittaminen saattaa tulla ongelmaksi (ensinnäkin paloeristysvaatimukset ja toiseksi tilan tarve: pientä säiliötä ei kannata edes harkita)

hankintahinta ja hyötysuhde välillä öljypelletti vs. pelkkä öljykattila?

ja kun pelletti(tms. kaksoispesä)systeemejä markkinoitaessa pelotellaan öljyn loppumisella ja kallistumisella: onko silloin sitten muutenkin taas kattila vaihdon tarpeessa... erityisesti kun miettii, että melkein minkä tahansa tavaran käyttöikäsuunnitelma nykyvalmisteissa on pienempi kuin niissä ennen tehdyissä (se vanha hyvä aika...)

lisäkysymyksiä: mistä kattilassa kannattaa maksaa: materiaalit? huollon helppous/halpuus? varaosien saatavuus/hinta? ja olisi hyvä kuulla jonkun ammattilaisen kommentti siitä, mitä näissä vehkeissä yleensä pitää olla korjaamassa...

merkeistä ei osaa sanoa juuri mitään (vaihtoon menossa jämä junior, joka merkki ilmeisesti tehdään kotimaassa: meille iso pointti).

hiukan kyllä maallikkona epäilyttää nuo rican hyötysuhdelaskelmat: kai joka kattilalla kulutus pienenee 30% jos kattilaveden lämpö pudotetaan tuonne kuuteenviiteen kuten niitten laskuissa... odottaa viisaampien kommentteja :-)
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

Päivän saldo: rännit tuli tilattua ja kattiloihin perehdyttyä. Kattiloissa joissa öljypolttimen rinnalle on asennettavissa pellettipoltin ei taida olla järkeä? Kaikissa kattiloissa on öljypoltin korvattavissa pellettipolttimella tarvittaessa.(?)
Puupesä öljyn lisänä vaatii suuren varaajan ja elektroniikan että puulla tehty lämpö saadaan talteen kattilaa kiehuttamatta ja takaisin kattilaan tulen sammuttua. Aika suureen säästöön öljyssä haaveilen pääseväni jos yli puoli vuotta lämmitän käyttöveden edullisilla puilla...
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

jmattis kirjoitti:omia pohdintoja, kun homma kanssa ajankohtainen:

hiukan kyllä maallikkona epäilyttää nuo rican hyötysuhdelaskelmat: kai joka kattilalla kulutus pienenee 30% jos kattilaveden lämpö pudotetaan tuonne kuuteenviiteen kuten niitten laskuissa... odottaa viisaampien kommentteja :-)
Lueskelin noita Rica Combin esitteitä uudelleen vähän tarkemmin. Kulutuksen säästöön päästäisiin ilmeisesti lähinnä lämmityskauden ulkopuolella eli neljäsosan vuodesta.

Meillä öljyn kulutus on tuolloin 2 litraa normaali päivä (ei saunapäivä isolla porukalla). 30% säästö tuossa tunnu paljolta.

Rica on myös mainostanut asuntomessuilla olevan kattilan, jolla on yli 100% hyötysuhde. Kuva näytti Combi mallilta. Combi 2000 hyötysuhteeksi on ilmoitettu 96,5%. Tulisiko >100% hyötysuhde siitä, että öljyn kulutus laskee?

(Rica) aurinkoöljystä kirjoitteltiin jo aikaisemmin http://www.rintamamiestalo.net/Keskuste ... 61&start=0
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Re: Öljykattilan uusiminen

Viesti Kirjoittaja maanma »

Ari kirjoitti:Vm-67 Etna menee vaihtoon ja uuden kattilan valinta on edessä. Kattilan tulee olla kaksi kaksipesäkattila ja myös pellettien polttoon tulisi olla mahdollisuus tulevaisuudessa.

Kysymyksiä pyörii päässä:
- Onko joku kattila huono?
- Onko joku kattila ylivoimaisen hyvä?
- Mitä pitää ottaa huomioon?
Onko joku toteuttanut vastaavan projektin?
Itsellä tämä hanke käynnissä.

Nykykattila tosin on melkoisesti uudempi Jämä vm-83. Oilon junior vm-93 yhdistelmä tuotti huollon jälkeen mittaustulokseksi 93% hyötysuhteen.

Pelkkä pelletti kattila - luultavasti Laka - Laatuliekki yhdistelmä olisi tulossa rinnalle. Syynä vanhan säilyttämiseen on toimiva järjestelmä ja se, että markkinoilla ei ole optimaalista kattilaa molempiin tuotteisiin erikseen. Tässä toinen kiinnostava pellettiuutuus, josta on vielä kovin vähän käyttökokemuksia http://www.ktarke.net

4 tonnin pelletti siilon totetuttamisessa on haastetta, mutta suunnitelma on olemassa ja toteuttamiskelpoinen. Pannuhuoneessa porisee 5 vuoden sisällä enimmäkseen pellettikattila.

Älä unohda kattilan sähkövastuksia tai siis sähköistyksen lisätyötä. Nykykattiloissa on (lähes) vakiona sähkövastus, jota käytetään kun polttoaine on loppu tai on polttohäiriö.

Niiden, joilla on mahdollisuus kaukolämpöön pitää muistaa tutkia myös sen kannattavuus. Turussa vain hinnoittelu tekee siitä kannattamatonta. Liittyminen noin 2600e + vaihdin noin 1500e. Vaihdin kestää 15-25v. Kaukoenergian hinta on Turussa sidottu öljyn ja sähkön hintaan (noin 5% kalliinpi öljyyn nähden), joten siitä juuri ei tule kannattavaa pienkiinteistössä.

Muokkauksessa päivitin noita kaukolämpöhintatietoja.
Jii
Jäsen
Jäsen
Viestit: 258
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 12:28
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jii »

Hyötysuhteista vähäsen:

Älkää ihmeessä tuijottako tämän päivän kattiloissa pelkkiä hyötysuhteita. Hyötysuhteet mitataan laboratorio-olosuhteissa ja tasaisella teholla (maksimiteho). Eli normaalissa käytössä hyötysuhde on jotain aivan muuta. Tietysti valmistajien ilmoittavat hyötysuhteet antavat jonkun kuvan kattilan lämmönsiirtokyvystä. Kun mennään yli 90% mielestäni muutaman prosentin heitolla ei ole enää merkitystä. Suurin hyöty öljystä saadaan kun poltin säädetään oikein ja kattila sekä poltin pidetään puhtaana. Jo pelkkä ilmanpaineen muutos vaikuttaa palamiseen, päästöihin ja myös omalla tavalla hyötysuhteeseen.

Yli 100% hyötysuhde on mahdollinen mutta ei järkevä ratkaisu öljykattilalle. Yli 100% hyötysuhde saadaan koska kattiloiden hyötysuhde laskennassa käytetään polttoaineen alempaa lämpöarvoa eli siinä ei huomioida polttoaineen palamisessa syntyvän vesihöyryn mahdollista lauhtumista. Siis jos palamisessa syntyvä vesihyöry lauhtuu kattilan lämmönsiirtopinnoille ja tätä kautta vesihöyryn energia saadaan hyödyksi voidaan päästä laskennallisesti yli 100% hyötysuhteeseen. Tähän minusta ei ole syytä ryhtyä koska kattilat tehdään "pata"raudasta eikä suinkaan rosterista, joten kattilan käyttöikä lyhenee mahdolllisesti jopa huomattavasti veden aiheuttamasta korroosiosta. Toki jostain löytyy kattiloita jotka on suunniteltu kondensoiviksi mutta lähinnä on kysymys maakaasukattiloista. (Ei ilmeisesti Suomessa juurikaan tämän tyypin kattiloita myydä)

Suurin kattilan häviö on savukaasuhäviöt ja tätä häviötä pienennetään savukaasujen lämpötilaa alentamalla. Kun lämpötiloja alennetaan tarpeeksi tulevat vastaan rikkihappokastepiste ja vesikastepiste. Minusta olisi syytä pitää savukaasujen lämmöt tarpeeksi korkeina jotta vältytään ko. asioiden tuomalta ongelmilta eli korroosiolta.

Mielestäni kaikki uudet kattilat ovat niin hyviä hyötysuhteeltaaan, että suuria eroja ei synny kuin vasta asennuspaikalla. Eli poltin säätöön ja kattila puhtaaksi, siinä lääke hyvään hyötysuhteeseen jos kyseessä on uusi kattila.
Heema
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Ma Loka 11, 2004 10:55

Viesti Kirjoittaja Heema »

jmattis kirjoitti:omia pohdintoja, kun homma kanssa ajankohtainen:

pellettivaraston laittaminen saattaa tulla ongelmaksi (ensinnäkin paloeristysvaatimukset ja toiseksi tilan tarve: pientä säiliötä ei kannata edes harkita)
Me vaihdoimme vanhan puukattilan pellettijärjestelmään viime syksynä. Paikalliset putkiliikkeet pelottelivat juuri noilla paloeristysvaatimuksilla ja suosittelivat öljyä. Minähän kun olin päättänyt, että öljyllä en lämmitä, hinta voi nousta milloin tahansa ja sehän kun ei ole uusiutuva luonnonvara... Jatkuva puun työntäminen 1970-luvun Etna-kattilan käsittämättömän pieneen pesään ei enää kuitenkaan houkutellut, Pellettikattila siis tuli.

Valitsimme Thermian biomatic+ kattilan, valmistetaan Suomessa. Asentajia ei tahtonut löytyä, lopulta matkan päästä saimme hyvän palvelun ja pelletti alkoi pelittää syyskuussa. Pellettisiilo rakennettiin kellaritiloihin, vanhan varaajan paikalle, vanerista, vetoisuus noin 1000 kg. Palotarkastaja kävi paikalla tarkistamassa ja totesi paloeristysvaatimukset moninkerroin - tosin kellaritila siis on remontoitu ja täyttää jo itsessäänkin kaikki paloeristysvaatimukset. 1000 kiloa vetävä siilo on ollut tarpeisiimme aivan riittävä, talvella haimme pari 500 kilon säkkiä noin puolentoista kuukauden välein ja säkkien tyhjennys siiloon kestää kahden ihmisen voimin 10 minuuttia/500 kg :) Kuitenkin hiukan edullisemmaksikin tulee tilata pelletti puhallusautolla ja silloinhan siilo ei riitä, joten parhaillaan projektina on rakentaa ulkopuolinen siilo - asiaa on kyselty monelta taholta ja kokemukset tuntuvat olevan sen suuntaisia, että ulkona oleva siilo ei tuota ongelmia.

Lämmitys on toiminut hyvin, ei ongelmia. Ainoa ongelma nyt sitten tuli jälkikäteen asennustyöstä saatavan kotitalousvähennyksen kanssa - se onkin taas ihan eri juttu...
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

Sain tarjouksen kattilan vaihdosta:
- Arimax 520+
- Varaaja 500 litraa
- Varaajan ja kattilan väliin latauspaketti
- Paisuntasäiliö ja kaikki muut heebelit
= reilu 7000 € töineen

Miltä kuullostaa?

Kotitalousvähennystä tuosta ei nähtävästi saa? :x
Viimeksi muokannut Ari, To Elo 18, 2005 0:13. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

miksei muka saa kotitalousvähennystä, jos edellytykset täyttyvät? saahan sen sähkö- putki- ikkunaremontti- yms. korjaustenkin työn osuudesta...

http://www.vero.fi/default.asp?path=5,4 ... FIN&index=
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

Soitin verotoimistoon ja näin minulle ystävällisesti kerrottiin.
Vähennykseen oikeuttavana kotitaloustyönä ei pidetä esimerkiksi jätteiden kuljetusta, likakaivon tyhjennystä, muuttopalveluja, nuohousta, huonekalujen verhoilua eikä asunnon tai rakennuksen kuntotarkastusta. Myöskään suunnittelutyö, jota ei ole tehty verovelvollisen kotona (esimerkiksi sisustussuunnittelu), ei ole vähennykseen oikeuttavaa kotitaloustyötä.
http://www.vero.fi/default.asp?article= ... nguage=FIN

...on esim nuohoukseen verrattavaa. Tästä ehkä johtuu etten saanut vähennyksiin esim öljysäiliön tarkastusta ja korjausta.


Edit.

Taidanpa soittaa uudelleen verotoimistoon ja avautua...
http://www.vero.fi/default.asp?article= ... nguage=FIN
Vähennykseen oikeuttavaa kunnossapito- ja perusparannustyötä on myös lämmitysjärjestelmien uusiminen, parantaminen, ja korjaaminen. Näin ollen esimerkiksi öljylämmitysjärjestelmän asentaminen ja korjaaminen oikeuttaa vähennykseen.
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

aatteles miten loistava palsta: säästi sullekin just usiamman euron :wink:
pastorius
Jäsen
Jäsen
Viestit: 244
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 11:18
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja pastorius »

Kattila vaihdettu ja verovähennys saatu :D

Meidän urakoitsijan mukaan kaikki hänen remonttinsa ovat meneet läpi, mutta kerran hänelle oli soitettu verotoimistosta että "mitä :twisted: te neuvotte ihmisille verovähennyksiä ..."

Minä vaihdoin Arimaxin pelkkään öljykattilaan, vaikka oilisi pitänyt ottaa sittenkin mahdollisuus puulle tai pelletille, ehkä, yhyyy
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

pastorius; mikä sai valitsemaan Arimaxin, kattiloista kalleimman?
pastorius
Jäsen
Jäsen
Viestit: 244
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 11:18
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja pastorius »

Ööö, vaihtoehdot olivat loppusuoralla Termax ja Arimax, Arimax oli halvempi? Ei valjennut merkittäviä eroja, molemmat hoitanee hommansa.
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

No ni... Thermian Biomix 20 tilattu. Kattilan koko ja paino aiheuttanee ohjelmaa - toivottavasti ei sentään ongelmia. Sukulaiset ja ystävät pitänee kerätä jelppimään. Katotaan jos ehtisin kuvaamaan ja raportoimaan projektista.
Vastaa Viestiin