Pahalta näyttää

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
nelkku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 0:34
Paikkakunta: vaasa

Pahalta näyttää

Viesti Kirjoittaja nelkku »

:cry:

Tuli kiva yllätys tässä joulun alla. Huomasimme että olohuoneen muurin vieressä on alkanut lattiamaali kupruilemaan, seinän kipsilevy on homeessa ja ruuvimeisseli uppoaa lattialautaan. Soitimme nuohoojalle, joka oli sitä mieltä, että hormin sisäpiippu on asennettu liian ylös hormiin ja öljykattilan savu kondensoituu lattiaan.En uskalla edes kuvitella minkälaisessa kunnossa lattiapurut ovat, koska myös lattialaudat ovat jotenkin notkolla.

Olemme asuneet talossa puolitoista vuotta ja remontoineet sitä. Heti muutettuamme asennutimme sisäpiipun, sillä edelliset asukkaat eivät olleet sitä tehneet öljykattilan vaihdon yhteydessä. Hormin yläosa oli jo aika märkä, mutta sen piti ruveta kuivumaan kun saimme sisäpiipun asennettua. No, viime keväänä purimme vanhan avotakan pois ja meille asennettiin pönttöuuni. Se ei sujunut aivan ongelmitta, sillä muurarit huomasivat, että öljykattilaa varten asennettu sisäpiippu johti avotakkaamme! Eli sitä ei alunperinkään ollut asennettu lähtemään öljykattilasta. Lisäksi öljykattilan hormi oli muurattu umpeen ja sinne oli mukavasti kondensoitunut vettä. Ihmettelimme siinä sitten aikamme ja muurareiden palkat juoksivat. Soitimme piipun asentaneen firman miehet paikalle ja he mietiskelivät hetken tilannetta ja liukenivat sitten nopeasti. He lähettivät kuitenkin pari apupoikaa kotiimme jatkamaan piippua takan viereiseen eli öljykattilan oikeaan hormiin.

Luulimme, että tapaus olisi sillä selvä. Emme jaksaneet ryhtyä taistelemaan firmaa vastaan ja tyydyimme siihen että sisäpiippu tultiin asettamaan oikealle paikalleen (tyhmät!). Nyt tilanne on se, että piippu on edelleen asennettu väärin ja hormiin on keväästä asti edelleen kondensoitunut vettä. Sen johdosta meillä on sitten ilmeisesti puolet olohuoneen lattiasta homeessa...

Nyt kysymys kuuluunki, että kun tästä joulun jälkeen rupeamme selvittelemään asiaa, niin onkohan mahdollista että saamme jonkun korvaamaan vahingon. Sisäpiipun asentanut firman luulisi olevan vahingonkorvausvelvollinen, mutta epäilen että saako siitä puljusta mitään irti. Oikeuteenkaan ei jaksaisi mennä. Peseekö vakuutusyhtiö kätensä tästä sotkusta?

Nyt on vähän hymy hyytynyt. Ei ole aavistustakaan, että millaiset vahongot tuolla lattian alla odottaa. Eikä sitä uskalla ruveta purkamaan, kun siellä haisee vahvasti öljy. Sitten vielä syytän itseämme, että annoimme saman huijarifirman koskea muuriimme uudelleen ja vielä luotimme siihen että piippu olisi tällä kertaa oikein asennettu. Kaiken lisäksi ihmettelen että emme aiemmin ole huomanneet lattian ja seinän vaurioita...

Että semmoista. Kertokaa te viisaammat, että mitä kannattaisi tehdä ja mitä saattaa olla odotettavissa...

:cry: :cry: :cry:
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Mä en nyt väsyneenä oikein tajunnut muuta kuin sen, että en usko että lattialaudat on mädänneet noin lyhyessä ajassa noin huonoon kuntoon? Miten se hormin kondenssivesi hyppää lattiaan ja seinään? Äh...?
nelkku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 0:34
Paikkakunta: vaasa

Lisäystä

Viesti Kirjoittaja nelkku »

Hormin rakennetta on vaikea selittää. Öljykattilan ja takan hormit kulkevat vierekkäin. Kattilan hormi tekee lisäksi lattian kohdalla pienen mutkan eteenpäin (olohuoneeseen päin) ja jatkuu siitä kellariin. Kun vanha takka purettiin, niin lattialle piti jättää 10-15 sentin koroke, koska öljykattilan hormi kulki siinä kohdassa jotenkin sen vanhan takan alla ??? Monimutkaista selittää, mutta kattilan hormi on siis jotenkin tosi lähellä lattiaa ja ilmeisesti sitä kautta sitä vettä kondensoituu eristeisiin ja lautoihin. En itsekään ymmärrä kuinka laudat ovat yhtäkkiä niin huonossa kunnossa...kesällä ei ainakaan ollut vielä vikaa nähtävissä. Ajattelimme ensin, että joku viemäriputki olisi hajonnut ja levinnyt pitkin alapohjaa, mutta kyllä kosteus näyttäisi tulevan siitä hormista. Sieltä jotenkin ihan nousee kuumaa ilmaa ja se haisee öljylle.

No, joka tapauksessa joudumme heti joulun jälkeen hankkimaan paikalle jonkun ammattilaisen. Saa sitten nähdä, että onko sisäpiippu tosiaan väärin asennettu ja minkälaisia korjauksia joudumme ruveta tekemään... Näin asiasta jo painajaisia... :cry: [/img]
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

Jos se ongelma oikeasti johtuu tuosta sisäpiippuasennuksesta, niin kertomasi perusteella ongelmasta vastuussa oleva löytyy helposti. Saako sieltä korvauksia - se on sitten kokonaan eri juttu. Vakuutusyhtiöön yhteys ensimmäiseksi, sitä kautta saa vahinkotarkastajan antamaan oman lausuntonsa - vaikka joku pienellä painettu kohta ehdoissa voikin jättää yhtiön vapaaksi korvausvastuusta.

Jatkoa varten: kaiken tapahtuneen dokumentointi, ulkopuolinen asiantuntija (vaikka tavarantarkastaja) tutkimaan, yhteys lakimieheen. Ja "jaksaa" pitää, monien yritysten suhtautuminen reklamaatioihin on, että vain ne hoidetaan jotka jaksavat pitää meteliä.
nelkku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 0:34
Paikkakunta: vaasa

Joopa joo...

Viesti Kirjoittaja nelkku »

Nuohooja kävi eilen katsomassa piippuamme. Tilanne on nyt se, että sisäpiippu on väärin asennettu, piippu/hormi on tukossa ja öljykattilan savukaasut menevät suoraan alapohjaan. Lattiat ja eristeet (ainakin) vaihtoon. Talossa on vaarallista asua, jos öljykattila on päällä, joten se piti sammuttaa. Saimme sähkömiehen korjaamaan öljykattilan sähkövarauksen joka on ollut rikki. Nyt meillä on sitten yksi sähkövastus päällä (enempää ei voinut laittaa koska kellarin vanhat johdot eivät olisi kestäneet) lämmittämässä edes sen verran ettei putket hajoo. Pönttöuunia ollaan yritetty polttaa ja pitää vissiin hakea kaupasta pari sähköpatteria...

Vakuutusyhtiöön soitin eilen. Siellä ei oltu kiinnostuneita asiasta. Rupesipa nainen kauppaamaan minulle parempia kotivakuutuksia, vaikka yritin selittää että alapohja on märkä ja taloon pääsee kaasut sisälle. Käski ottaa yhteyttä siihen joka on asentanut sisäpiipun. Koitin soittaa heille, mutta he eivät vastanneet.

Päätimme sitten itse hommata paikalle rakennustarkastajan, joka tekisi puolueettoman arvion vahingoista ja mikä ne on aiheuttanut. Ikävä vain, että tässä on ensin viikonloppu ja sitten pyhä, ennen kuin ketään on mahdollista saada paikalle

:(
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

:shock:
Avatar
Ari
Admin
Viestit: 1093
Liittynyt: To Loka 14, 2004 12:59
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Ari »

:shock: Ei kannata luovuttaa. Kyllä vastuu on piipun putkittajilla.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Nyt on sitten syytä olla myös hyvin tarkkana lämpötilojen suhteen seinän vierille asennettujen putkien läheisyydessä.

Jos jäätyminen uhkaa niin sitten ei taida olla muuta vaihtoehtoa kuin laskea verkko tyhjäksi.

Oletteko tehneet asennusliikkeelle kirjallisen kehoituksen tulla korjaamaan tilanne. Se on hyvä lähetää kirjattuna kirjeenä. Samaisessa kirjeessä on myös todettava, että jos yhteydenottoa tai korjaamista ei kuulu on pakko ottaa asiamies ja lakimies hoitamaan asiaa, joka veloittaa 120e/tunti ja lakimies 250e/tunti.

Kannattaa sopia siitä mihin mennessä timpuri tulee korjaamaan lattian jne. Laskutuksen kannalta on helpompi jos timpuri tulee putkittajan toimeksiantona. Yrittäjällä saattaa olla vastuuvakuutus, joka kattaa tällaisia tilanteita. Niissä vaan on usein varsin korkea omavastuu.

Jos ongelmat näiden jälkeen jatkuu niin yhteys kuluttajan suojaan, joka toivottavasti ohjaa oikeaan toimintatapaan.
Miesko
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Loka 04, 2006 13:31
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Tarkkana

Viesti Kirjoittaja Miesko »

Kompaten edellisiä viestejä: rakennustarkastaja tai tavarantarkastaja pikaisesti paikalle, kaikki yhteydenotot kirjata mahdollisimman tarkasti (sähköpostit, kirjatut kirjeet, ym.), lausuntoja kirjallisena vaikka liian tiuhaankin, valokuvatkaa joka vaihe ja kohta.

Meillä on samalainen hormorakenne (mutka kellarikerroksen hormeissa) ja tilasimme sisäpiipun Pate-piipulta noin 5 vuotta sitten. Asentaja teki putken hormin mutkaan saakka, niin lähelle mutkaa että hormi meni melkein tyystin tukkoon. Sen jälkeen kaksoispesäkattilamme puupuolta ei voinut käyttää, vain öljypoltinta.

Nuohoaja-mestarin lausunnoin myötä olin yhteydessä sisäpiippu-firmaan. Onneksemme sisäpiipun laskua ei ehditty maksaa. Loppupelistä laskua emme maksaneet, mutta kukaan ei sisäpiippua korjannutkaan.

Lakimiehen kautta kannattaa selvittää edellisen asukkaan/omistajan velvoitteet, jos vaikka syy onkin jokin muu kuin sisäpiippu. Voimia!
Remontti-Hande
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

On erittäin huolestuttavaa jos sisäpiippuja asentava yritys ei tiedä että rintamiestalojen hormit tekee mutkia matkalla, sehän tuntuu olevan enempi sääntö kuin poikkeus. Meilläkin siirtyy kellarin kiukaan hormi ihan toiselle puolelle piippua, pituussuunnassa. Sinne ei jäykkää sisäpiipua saisi millään. Onneksi ei kiuas tarviikkaan, voisi se olla pannun hormikin jos sellainen olisi.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
harnojukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: Ke Syys 14, 2005 14:14

Viesti Kirjoittaja harnojukka »

Nelkku, kerrotko mikä vakuutusyhtiö suhtautui asiaanne noin välinpitämättömästi?
antsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 94
Liittynyt: Ke Loka 26, 2005 20:37

Viesti Kirjoittaja antsu »

Hieman vaikeaa näkemättä mutta spekuloin nyt vähän kuitenkin.Kattilan hormi tekee siis mutkan.Onko mutkaan ollut mahdollista päästä käsiksi,siis onko siinä ollut luukku mutkan kohdalla.Jollei, niin hormi olisi vuosien saatossa mennyt siitä kohden pikkuhiljaa tukkoon jolloin savukaasut ovat kondensoituneet mutkan tienoille ja syövyttäneet heikkoon kohtaan reiän.Josta ne ovat päässeet välipohjaan.Jos näin niin siinä on virhe alunalkaenkin.
Se että sisäputki on laitettu väärään hormiin kuulostaa uskomattomalta.Öljykattilan hormin erottaa VARMASTI piipunpäästä katsoen jollei asentaja ole sokea.Voisiko takka ja pannu mennä samaan hormiin.
nelkku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 0:34
Paikkakunta: vaasa

Viesti Kirjoittaja nelkku »

Kiitos kannustavista viesteistä! Meildän vakuutusyhtiö on Tapiola. Harkitsen kyllä vakavasti vakuutusyhtiön vaihtoa kunhan tämä asia on saatu selvitettyä...

Ja Antsun viestiin vastausta.

"Onko mutkaan ollut mahdollista päästä käsiksi,siis onko siinä ollut luukku mutkan kohdalla.Jollei, niin hormi olisi vuosien saatossa mennyt siitä kohden pikkuhiljaa tukkoon jolloin savukaasut ovat kondensoituneet mutkan tienoille ja syövyttäneet heikkoon kohtaan reiän.Josta ne ovat päässeet välipohjaan.Jos näin niin siinä on virhe alunalkaenkin. "

Tämä voi hyvinkin olla mahdollista. Emme itsekään tiedä vielä, että mikä lopullisen vahingon on aiheuttanut. Sen kuitenkin tiedämme että sisäpiippu oli jo kerran asennettu väärin. Silloin vian huomasivat muurarit jotka tekivät meille uuden takan. Takka ja öljykattila ovat vierekkäisissä hormeissa. Sitä en voi itsekään tajuta että kuinka sisäpiippu on voitu laittaa menemään takan hormia pitkin. Kun huomasimme että sisäpiippu menee avotakkaan, soitimme asentajat paikalle. He myönsivät itsekin virheensä ja korjasivat tilanteen niin, että hormien välisestä seinästä otettiin tiiliä pois ja siitä syntyneestä aukosta jatkettiin mutkan avulla putkea menemään öljykattilan hormiin. Sen hormin he olivat jo ensimmäisellä kerralla muuranneet ylhäältä umpeen !!! Jatkopala ei kuitenkaan jatku alas asti vaan päättyy johonkin alapohjan tienoille.

En tiedä, rupean jo menemään sekaisin kun yritän selvittää tilannetta :roll:

Pitänee vielä mainita, että asenneksen tehneen firman touhu on hieman epämääräistä. Ovat jo kerran meneet konkurssiin ja jatkaneet sitten eri nimellä... Olen kuullut nyt jälkikäteen heistä kaikkia epäilyttäviä juttuja. Kun vain olisimme tienneet silloin...
HS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 40
Liittynyt: Su Loka 15, 2006 16:35

Viesti Kirjoittaja HS »

Jaaha, taidan nelkku arvata mikä firma on kyseessä. Vaasasta kun olen. :evil: Tsemppiä.
nelkku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Tammi 09, 2006 0:34
Paikkakunta: vaasa

masentavia uutisia

Viesti Kirjoittaja nelkku »

Nuohoojat kävivät tänään avaamassa hormia. Näyttää siltä, että hormi on vain mennyt tukkoon siitä mutkan kohdalta. Sisäpiippu on kyllä asennettu liian ylös hormiin, mutta asentajia ei voi suoranaisesti syyttää hormin alkupään tukkeutumisesta.

Vakuutusyhtiö ei korvaa vahinkoja. Meillä on Tapiolasta suppea turva (parempaa ei saanut koska talossa on vielä vanhat putket). Perusturva tai laaja turva olisi kyllä korvannut vahingon...

Koko remontti pitää siis itse kustantaa. Emmehän voi näyttää toteen, että vika olisi ollut jo silloin kun ostimme talon (vajaa 2 vee sitten) tai tullut sisäpiipun asennuksen yhteydessä. Että näin se homma etenee.

Pitää kyllä tämän opettavaisen session jälkeen pohtia vakuutusasioita vähän uudelleen. :(
Vastaa Viestiin