tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

pvalila kirjoitti:Käsittämättömän halpoja nämä tuntuvat olevan!

Mulla on ainakin yksi turkkilainen oppilas, pitänee kysyä millainen hintataso siellä yleensä on.

http://www.tori.fi/uusimaa/Merinakoalal ... ?ca=18&w=1

Toinen, niinikään 110 neliöinen, maksoi vain 36.000 euroa mutta oli kaikin puolin vaatimattomampi, ympäristö vaikutti lähes ankealta.
Meinaatkos että kun olen tori.fi:n makuun päässyt niin ostan paikan missä ei talvikiekkoja tarvitse :lol:

Totta töriset, edullisiahan nuo, jotenkin aina vain tuntuu että on koira haudattuna jonkin kulman taakse mutta rohkea rokan syö, mitä sitten tarkoittaakaan :shock:

Turkissakin kai on aika kylmä välillä ja maanjäristyksiäkin, pakko jotain miinusta löytää...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

tepy kirjoitti:
tuuma kirjoitti:Tepy, osaakos tuo Logo ottaa vastaan analogia tietoa ja tehdä siitä käyttäjän määrittämän x-y käppyrän? Ihan vain ajattelen patteriverkoston säätöjä ulkolämpötilan mukaan :-)
Kyllä se analogiat käsittelee, mutta vaatii analogiakortin. En ole vielä perehtynyt millaisia säätimiä saisi rakennettua. Tuossa perusyksikössä ei ole kuin 8DI ja 4DO.
Mulla on jo ouman hoitamassa jo tuota patteriverkon säätöä.
Kaikilla taitaa olla oumanni, Pvalilallakin, tosin jossain miljoonalaatikossa kai edelleen...

Ihan kelpo tuo Logo, sitä en tosiaan tiedä minäkään pystyykö analogiakäppyröitä interpoloimaan.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

tepy kirjoitti:
tuuma kirjoitti:
Oikeastaan tosi hieno kiuas!

Pvalilalta "anastettu" on täällä vähän kulmikas mutta siisti sekin, paitsi että lämpiää sähköllä. Ehkä joskus tarkastan hormin ja tuuppaan jälleen puulämmitteisen. Nyt tuo on aika paljon ihan vain harrastekäytössä ja fiilis pohjalla mutta on se saunominen jokseenkin aina niin sielua puhdistava kokemus että se vaan on oltava, mistä lie johtuu?

Saunaremppa täälläkin olisi edessä ja avasin silmäni kun luin viestisi, ehkäpä täälläkin vain kevyt pintauudistus. Ei juniorin ja mun lisäksi oikein kukaan muu tuota käytä tai no, tytär on muutaman kerran silti halunnut keskikerroksen suihkun ilmestymisen jälkeenkin. Saattaa johtua siitä että siellä on hänen puukässässä tehty löylykauha kupariniitteineen ja samanmoisen metallin pakottamisineen löylykiulussa. Ihan vain kuriositeettina että valitsi yläasteelle tekniset työt ja nykyään työntelee oiko- ja tasohöylään puuta syötäväksi :shock:
Tulipa juuri käytyä löyllyttelemässä.
En tiedä kumpi oli kauniimpi, kiuasjalokivennäiset, vai ikkunasta näkynyneet kirkkaassa kuunvalossa kylpevät kuuraiset omenapuut :-D

20MWh on ihan kelpo lukema, ainakin minusta. Oikeastaan loistava. Jtbo tosin painii eri sarjassa. En tiedä miten millään pääsisi alle 20MWh.

Emäntä haaveili myös sähkökiukaasta, mutta onneksi talossa ei oo sitä 3-vaihe sähköä, saati sitten pihasaunalla.
Vähän epäilen, että ilmanvaihdollekkin tarttis tehdä jotain parannuksia sähköön siirryttäessä.
Täytyy varmaan kantaa makuuhuoneen nurkkaan sellainen infrapunasauna :-D

Siitä energiankulutuksesta vielä
Ei meilläkään kokonaisenergian kulutus mene kauheasti yli 20000kWh kun puutkin lasketaan mukaan.
Meidän kämppiä nyt on turha ruveta vertailemaan, mutta mulle oli iso yllätys, että ilpillä pääsi noinkin hyviin säätöihin.
Juu, bastu on aikamoinen sielun ja ruumiin puhdistin, juniorin kanssa juuri käytiin. Ikkuna meilläkin mutta edessä romua :(

20MWh on minusta ihan OK. En oikein itsekään keksi miten sen alle pääsisi. Jtbo toki pitää otta laskuista pois. En oikein mitenkään keksi miten hän pärjää kertaluokkaa pienemmillä kulutuksilla! Olen kyllä vähän hänelle kade...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Olipa jäänyt mainistematta että kävi eilen tosiaan putkari laittamassa kylpyhuoneeseen hanan paikalleen, kirvesmies kävi viikolla listat ja allaskaapin ym. laittamassa, enään puuttuu sähkötyöt ja suihkuseinä + väliseinä joka erottaa wc-pytyn omaan koppiinsa. Eli ihan viittä vaille valmiina remppa :-D

Teräspunosletkuilla oli hana laitettu, meinasin ensin itse ruveta hanaa laittamaan paikalleen mutta kun putkiliike menee jo neljältä kiinni niin eihän sinne meinaa keretä niin en viitsinytkään alkaa tekemään. Putkari toi myös eristystarvikkeita kattilahuonetta varten, ja tänään aloittelin eristyksiä.

Kuva

Lattialämmityksen pumppuyksikölle menevät lämpöjohdot otin käsittelyyn heti aluksi, villakourujen asennus kävi helpommin kuin viime kerralla otettuani käyttöön jiirisahan jotta saa kulmat kohdilleen. Käsivaralla meinaa käydä niin että kulmat pitää täyttää irtovillalla ja teipata kiinni, niitä ei saa mitenkään siististi menemään.

Sitten piti genopakkia alkaa sovittelemaan paikoilleen, no siinä sitten kun juuri olin Enekan nuohonnut ja tuli oli päässyt sammumaan ja kattilavesikin hieman jäähtymään, kävi kattila tietysti täydellä teholla nostaen vedenlämpöä korkeammaksi. Otin kulmapalat laatikosta ja valitsin oikean, heittäen loput tulisen kattilaluukun päälle.

No, naskalissa ei sitten ollut piikkiä ja sitä piti alkaa tekemään. Lopulta sopiva piikki löytyi karttaneulasta, sahasin vain sen juuresta poikki ja eikun naskaliin ja niittejä painelemaan :-D Noh, siinä sitten alkoi käry haista nokkaan ja katsahdin kattilan luukun päälle, katsoin että ei piru, siinähän ne kulmapalat käryää.

Onneksi niitä oli runsaasti ja pilalle ei mennyt kuin muutama. Noh, yhden pätkän sain laitettua ja sitten päätin lopettaa ja jatkaa huomenissa, olihan kello jo yhdeksän. Moninkertainen määrä meni aikaa tuohon kun ihan seinän vieressä ja toinen putki lähellä niin ei meinannut saumojen teippaaminen onnistua mitenkään, monta kertaa piti yrittää. Päätyhelatkin jäivät vielä huomiselle.

Kuva


Tuli muutama vuosi sitten rakentamani halonkuljetusvaunu tuli lopullisesti tiensä päähän. Pitkään se kyllä kestikin kun luulin ettei se kestä ensimmäistäkään kuormaa.

No, muutama päivä sitten kun homma piti aloittaa, maa oli niin pehmeää että jyrsimestä otetuilla renkailla laitos ei pysynyt ollenkaan pinnalla vaan upposi heti ja eihän se sitten kulkenut. Sen sijaan vetäjänä käytetty ruohonsyöjä jossa oli vaunun ansiosta vetoakselilla painoa enemmän kuin tarpeeksi, renkaiden sutimisen sijasta nosti keulan pystyyn ja meinasin lentää kyydistä :shock:

Sitten keksin, että lahonneesta maitokärrystä runko alle ja eikun menoksi, kauaa ei ajettu kun lahonnut vetoaisa katkesi. Sitten laitoin huomattavasti paksumman aisan ja homma toimi taas hetken aikaa.

Tänä aamuna sitten havaitsin että olisi syytä investoida uuteen akkuun. Ei meinannut muutaman asteen pakkasessa Briggs oikein pyörähtää, hetken kikkailun jälkeen kuitenkin jaksoi muutaman kierroksen joka riitti kaasuseoksen syttymiseen männän päällä.

Moottorin käynnistyttyä 15 ampeerin laturi nosti kaikkien lamppujen syttymisestä huolimatta jännitteen välittömästi 15 volttiin, kyllä vielä kesällä kun pääsi akku vähän tyhjemmäksi niin kyllä se alkuun pitkään keikkui siellä 12v tuntumassa ja akku latautui nopeasti. Kerran muistan kun piti apuvirralla käynnistää niin muistaakseni olisiko ollut kymmentäkään minuuttia käynnissä ja sitten vahingossa sammutin ja sitten kirosin että nyt jäi siihen, mutta eipä mitä, välittömästi startatessa lähti kuin palmun alta :-D

Nyt meni tuskin ampeeriakaan, piti siis pitää mielessä ettei kannata ihan heti sammuttaa. Ja eikun taas kuorma päälle ja menoksi, hyvin kulki kunnes tuli pieni monttu eteen, kuului vain rysäys ja taas meinasi nousta keula pystyyn, tarkemmin tilannetta tutkiessa oli toinen maitokärryn renkaista taittunut vaunun alle :roll:


Ehkä täytyy hankkia joku kunnollinen, meinaavat vaan olla ainakin tehdastekoiset mitä noihin myyvät niin surkean pieniä ja painorajakin jossain parissa sadassa kilossa. Tuo nykyinen versio painaa varmasti paljon enemmän täytenä, kuutio sinne mahtunee ja märällä halolla se ainakin sen 500kg tekee, ettei jopa enemmänkin. Ei ole kuitenkaan vielä mennyt vaihteistosta rattaat sileäksi :-D

Tai sitten täytyy vaan ostaa suoraan polttoainevaraston oven eteen toimitettuna riittävä määrä halkoa että varasto on täynnä. Jättää nuo omatekoiset läpimärät kastumaan ensi kesäksikin, tosin eipä ne ostohalotkaan aina mitään kovin kuivia ole olleet.

Tilalla on Kespesille paremmin kuivaa puuta kun ne kerkeää siellä vähintään viisi vuotta kuivua kun puuta on niin pirusti joka paikka pullollaan :-D Kohta ei mahdu enään edes sisäänkään kun uutta pukkaa jatkuvasti, paalitkin piti kesällä hävittää ja kohta on sekin paikka tehty täyteen :-D
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18269
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Maatilallinen, kuinka pitkä matka sulla on kodin ja maatilan välissä?

Liian pitkä polttopuiden siirtelyä ajatellen? Kyllähän klapi siirtyy ihan vain tavallisella perävaunullakin, jos vain autossa koukku on.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Maatilallinen kirjoitti:
Teräspunosletkuilla oli hana laitettu
Ovatkos nuo jo nykyään vihdoin sallittuja?

Hienoltahan siellä näyttää mutta kummasti nuo ns. viimeistelyt aina lopussa vie aikaa, onkos perhe jo huutanut hiphurraa? Ei täälläkkään :lol:
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18269
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja pvalila »

tuuma kirjoitti:
Maatilallinen kirjoitti:
Teräspunosletkuilla oli hana laitettu
Ovatkos nuo jo nykyään vihdoin sallittuja?

Hienoltahan siellä näyttää mutta kummasti nuo ns. viimeistelyt aina lopussa vie aikaa, onkos perhe jo huutanut hiphurraa? Ei täälläkkään :lol:
Jos nyt oikein muistan niin kyllä se kylppärin käyttöönotto teilläkin sun suosiotasi nostatti...Noin kolmen tunnin ajan.
Maajussi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: La Heinä 23, 2011 11:56
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja Maajussi »

Onko Maatilallisen Kespesissä ollu holvausongelmaa halkojen/klapien poltossa. Mulla on ollut kattila jo jonkun aikaa toiminnassa, mut on vähän ongelmaa tuon holvaamisen kanssa :?
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

pvalila kirjoitti:Maatilallinen, kuinka pitkä matka sulla on kodin ja maatilan välissä?

Liian pitkä polttopuiden siirtelyä ajatellen? Kyllähän klapi siirtyy ihan vain tavallisella perävaunullakin, jos vain autossa koukku on.
Parisataa kilometriä, ei tuota matkaa viitsi kyllä alkaa puuta kuskaamaan, koko talvi sitä pitäisi kuskata viikoittain Enekan tarpeen tyydyttämiseksi. Kova meinaa kulutus kyllä olla, kävin eilen illalla kymmeneltä lisäämässä, sitten yöllä kahdelta ja taas oli melkein tyhjä, aamulla kahdeksalta sitten loppui polttoaine ja tulet sammui :roll: Olihan tuossa tietysti tunti ylimääräistä kun talviaika alkoi ja pakkastakin melkein 10 astetta.

Nyt kahden jälkeen laitoin uudet tulet ja nyt on kohta kaksi täyttä palanut, tosin ensimmäisestä meni syttymiseen varmaan jo ainakin puolet, ensimmäiseen puoleentoistatuntiin ei oikein tahtonut palaa, tein siinä eristyksiä kattilahuoneessa niin kattilasta kuului vain vaimeaa sihinää, piipun täydeltä puhalti kyllä savua taivaaalle.

Sitten jossain vaiheessa humahti ensin pari kertaa ja sitten jäi palamaan, alkoi kunnolla humista. Samalla tavalla tuo syttyminen on aina mennyt märällä puulla, pari tuntia tulee vain savua kunnes suurimmat kosteudet on haihdutettu ja alkaa kattilavesikin lämmetä :-D

Eristeet tuli valmiiksi, vielä valkoiset hetken aikaa :-D
Kuva


Katolta kävin harjan kanssa siivoamassa karstaa piipun ympäriltä, oli aika runsaasti sitä sinne lentänyt. Piipun juuressa oli myös runsaasti keltaista jäätä, ilmeisesti kondenssivettä ja rikkiä, samaahan sitä tulee öljykattilastakin :roll: Tietysti pikeäkin oli jo katolle valunut, eikä se sieltä mihinkään lähtenyt.
tuuma kirjoitti:Ovatkos nuo jo nykyään vihdoin sallittuja?

Hienoltahan siellä näyttää mutta kummasti nuo ns. viimeistelyt aina lopussa vie aikaa, onkos perhe jo huutanut hiphurraa? Ei täälläkkään :lol:
Kai ne ainakin kylmässä vedessä, kuumasta en tiedä, vähän tuota ihmettelin että miksi moisia käytetty, olisihan siihen ihan kuparia voinut laittaa mutta tietysti helpompi se on teräspunosletku asentaa kuin alkaa kuparia mittailemaan ja pokkailemaan :roll:

Juu, ei ole suurempia huutoja kuulunut :lol: Niin, äkkiä meni siihen asti että pystyi työmaahalogeenin valossa suihkussa käymään, mutta sen jälkeen onkin ollut aika lailla hitaampaa :roll:
Maajussi kirjoitti:Onko Maatilallisen Kespesissä ollu holvausongelmaa halkojen/klapien poltossa. Mulla on ollut kattila jo jonkun aikaa toiminnassa, mut on vähän ongelmaa tuon holvaamisen kanssa :?
Ei ole sen suuremmin ollut, joskus tietysti jos jatkuvasti puhallin käy, polttoaineen tarve kova ja sattuu sopivasti puut olemaan niin saattavat kiilautua keskenään ja sitten ei valu alaspäin. Sitten ei myöskään meinaa ylhäältä päin tökkimällä tai hakkaamalla saada puuta alaspäin, täytyy nostaa suurin osa haloista kattilahuoneen lattialle savuamaan ja sitten saa selvitettyä.

Lähtee se itsestäänkin, mutta kattilateho laskee ja savutus lisääntyy kunnes puut putoaa alas.

Puhaltimen väärä säätö voi myös aiheuttaa holvaamista, jos ilmasuihku ei polta koko varastopesän matkalta vaan tekee "koloa" siihen puhaltimen lähelle niin sitten takana jää puut palamatta eikä ne sitten oikein tahdo valua alaspäin. Mulla oli paalien kanssa tuo ongelma, poltti vain "kolon" puhaltimen lähelle ja sitten piti käydä aina hämmentämässä.

Tuo puhaltimen säätäminen on aika tarkkaa, ei passaa rankalla kädellä käännellä kun senttikin on jo paljon. Sullahan taisi olla vähän erimallinen kattila, liekkö tuossa samalla tavalla, mutta puuta poltettaessa puhallin pitäisi olla n. 90 asteen kulmassa kattilaan nähden, eli pystyssä. Sitten voi ihan vähän kääntää suuntaan tai toiseen jos palaminen sillä paranee, mulla se on muistaakseni tuossa pystyssä.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18269
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja pvalila »

On se kaksisataa kilsaa siivu aika paljon, ainakin jos suunnitelmana on vetää päältäajettavalla ruohonleikkurilla helvetillinen halkokuorma kotiin.

Kalliiksi tuo taival tulee ihan Golfillakin, jos sen lähes viikottain köröttelee.

Vahinko, ettei siitä Enekasta meinaa tekemälläkään tulla Kespesin veroista, edes nyt suunnilleen.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Hmmm. Tuunasin VILP:iä noin viikko sitten, kaikella energialla mikä minusta lähti sen suuntaan => Laitoin ämpärin alle.

1-1/2 ämpärillistä se kondesoi vurokaudessa, laskeskelin tyyppikilvestä mitä tuosta läpi meen ja ajattelin tarkistaa, joka sinällään onkin hyvin tärkeä tieto :lol:

Kesäisin aika liki 15-20g/kg ilmaa, kuutiossa. Nyt näillä ilmoilla jotain 5g/1kg. Siltikin tulee ämpärillinen tai no ämpärihän jäätyi, joten tilavuus pieneni kai lopulta 8 litrasta pariin litraan :roll:

Jaa miksi kirjoitin tämän poikkitieteellisen testin. Hieno kynttilälyhty tuli :-D

Yritin toisaalta ymmärtää paljonko ilmaa menee höyrystimen läpi oikeasti per tunti mutta ei tuota noin voi laskea kovinkaan hyvin. Anemometri ehkä voisi paremmin mutta kun ihan eri puhallukset potpurin ulkolaidalla kuin lähempänä keskustaa eli ns. "myrskyn silmässä" Miten hitossa nuo valmistajat laskevat tuon m3/h arvon :shock: Miksikö kiinnostaa? Ihan vain mielenkiinosta :-)

Olisi tuossa ideaakin eli saada joku mittaus, jolla voisi optimoida sulatukset. Turhaan nuo pumput sulattaa lämpötilan mukaan minusta. Tehokkaampi tapa olisi mitata ilmanvirtausta ja pätkäistä jos joku raja ylittyy tai siis alittuu. Tarkkuuskaan ei tarvisi olla mahdoton. Tottahan jäätyessään höyrystimen lämpötila sen kertoo mutta miksi myös sykli on otettu mukaan.

Joskus tuo on aika kuurassa tosi nopeean ja joskus ei sitten millään mutta silti sulatellaan/höyrystellään.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
voiettä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 680
Liittynyt: Su Elo 26, 2007 21:43
Paikkakunta: hollola

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja voiettä »

tepy kirjoitti:
voiettä kirjoitti:millä mittaat öljyn menekkiä? tossa viikolla kävin yhden ilpin kytkemässä öljytaloon ja kovin innoissaan oli asukas tuosta öljyn kulutuksen mittaamisesta.
Tuuma muisteli oikein. Ei mulla mitään tieteellisen tarkkaa systeemiä ole. Käyntitieto on ainakin minun oilonissa valmiina koskettimilla ja siitä ihan käyttötuntimittaus. Laskennassa olen käyttänyt 2l/h koska suutin on 0,5gal/h. Voisi kai tuota tarkentaa kun pelaisi testin jonkun kanisterin kanssa, mutta mulle tuo tarkkuus riittää hyvin.
Mulla on pikku PLC siemensin logo, mutta voi sen ihan pelkällä tuntilaskurillakin hoitaa. Ne ei paljoa maksa.
On tuosta plc:tä sellainen etu, että siinä on simppeli dataloggeri ominaisuus, josta pystyy seuraamaan jälkikäteen koska ja minkä aikaa poltin on käynyt.
okei! jotain pulssilähtöjä tuossa tuumailtiinkin joten eiköhän tuo ajallaan sitten..
voiettä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 680
Liittynyt: Su Elo 26, 2007 21:43
Paikkakunta: hollola

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja voiettä »

tuuma kirjoitti:Hmmm. Tuunasin VILP:iä noin viikko sitten, kaikella energialla mikä minusta lähti sen suuntaan => Laitoin ämpärin alle.

1-1/2 ämpärillistä se kondesoi vurokaudessa, laskeskelin tyyppikilvestä mitä tuosta läpi meen ja ajattelin tarkistaa, joka sinällään onkin hyvin tärkeä tieto :lol:

Kesäisin aika liki 15-20g/kg ilmaa, kuutiossa. Nyt näillä ilmoilla jotain 5g/1kg. Siltikin tulee ämpärillinen tai no ämpärihän jäätyi, joten tilavuus pieneni kai lopulta 8 litrasta pariin litraan :roll:

Jaa miksi kirjoitin tämän poikkitieteellisen testin. Hieno kynttilälyhty tuli :-D

Yritin toisaalta ymmärtää paljonko ilmaa menee höyrystimen läpi oikeasti per tunti mutta ei tuota noin voi laskea kovinkaan hyvin. Anemometri ehkä voisi paremmin mutta kun ihan eri puhallukset potpurin ulkolaidalla kuin lähempänä keskustaa eli ns. "myrskyn silmässä" Miten hitossa nuo valmistajat laskevat tuon m3/h arvon :shock: Miksikö kiinnostaa? Ihan vain mielenkiinosta :-)

Olisi tuossa ideaakin eli saada joku mittaus, jolla voisi optimoida sulatukset. Turhaan nuo pumput sulattaa lämpötilan mukaan minusta. Tehokkaampi tapa olisi mitata ilmanvirtausta ja pätkäistä jos joku raja ylittyy tai siis alittuu. Tarkkuuskaan ei tarvisi olla mahdoton. Tottahan jäätyessään höyrystimen lämpötila sen kertoo mutta miksi myös sykli on otettu mukaan.

Joskus tuo on aika kuurassa tosi nopeean ja joskus ei sitten millään mutta silti sulatellaan/höyrystellään.
mites tuo ilmamäärä uy mitataan jos on invertteri..eikös niissä liikuta pienillä määrillä tyhjäkäynnillä?
täällä siirryin takan polttoon ja mlp:n laitoin seis! muksut kasteli vaatteensa ja missäs niitä nyt kuivais näillä keleillä kun takan päällä!ilppi päälle ja mittailemaan kaasuputken lämpötiloja..levari tuohon asentuu..ei ehkä enää tänävuonna mutta heti keväällä kyllä..ilmojen poisto kestää kierrosta 1-3kk joten nyt ei viitti runkoa katkaista jos vaikka äitipakkaset yllättäis..
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17207
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja tuuma »

voiettä kirjoitti:
tuuma kirjoitti:Hmmm. Tuunasin VILP:iä noin viikko sitten, kaikella energialla mikä minusta lähti sen suuntaan => Laitoin ämpärin alle.

1-1/2 ämpärillistä se kondesoi vurokaudessa, laskeskelin tyyppikilvestä mitä tuosta läpi meen ja ajattelin tarkistaa, joka sinällään onkin hyvin tärkeä tieto :lol:

Kesäisin aika liki 15-20g/kg ilmaa, kuutiossa. Nyt näillä ilmoilla jotain 5g/1kg. Siltikin tulee ämpärillinen tai no ämpärihän jäätyi, joten tilavuus pieneni kai lopulta 8 litrasta pariin litraan :roll:

Jaa miksi kirjoitin tämän poikkitieteellisen testin. Hieno kynttilälyhty tuli :-D

Yritin toisaalta ymmärtää paljonko ilmaa menee höyrystimen läpi oikeasti per tunti mutta ei tuota noin voi laskea kovinkaan hyvin. Anemometri ehkä voisi paremmin mutta kun ihan eri puhallukset potpurin ulkolaidalla kuin lähempänä keskustaa eli ns. "myrskyn silmässä" Miten hitossa nuo valmistajat laskevat tuon m3/h arvon :shock: Miksikö kiinnostaa? Ihan vain mielenkiinosta :-)

Olisi tuossa ideaakin eli saada joku mittaus, jolla voisi optimoida sulatukset. Turhaan nuo pumput sulattaa lämpötilan mukaan minusta. Tehokkaampi tapa olisi mitata ilmanvirtausta ja pätkäistä jos joku raja ylittyy tai siis alittuu. Tarkkuuskaan ei tarvisi olla mahdoton. Tottahan jäätyessään höyrystimen lämpötila sen kertoo mutta miksi myös sykli on otettu mukaan.

Joskus tuo on aika kuurassa tosi nopeean ja joskus ei sitten millään mutta silti sulatellaan/höyrystellään.
mites tuo ilmamäärä uy mitataan jos on invertteri..eikös niissä liikuta pienillä määrillä tyhjäkäynnillä?
täällä siirryin takan polttoon ja mlp:n laitoin seis! muksut kasteli vaatteensa ja missäs niitä nyt kuivais näillä keleillä kun takan päällä!ilppi päälle ja mittailemaan kaasuputken lämpötiloja..levari tuohon asentuu..ei ehkä enää tänävuonna mutta heti keväällä kyllä..ilmojen poisto kestää kierrosta 1-3kk joten nyt ei viitti runkoa katkaista jos vaikka äitipakkaset yllättäis..
Niinpä :-D Ehkäpä invertterin taajuus kertaa x(ln e) kertaa mahdollinen uy:n puhaltimen kierrosnopeusohjaus ja sitten kerrottuna sillä pimeän aineen massalla, jota ei vielä kukaan ole löytänyt...

Vai meinaat tehdä DIY VILP:in... Sitä odotellessa :-D
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
voiettä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 680
Liittynyt: Su Elo 26, 2007 21:43
Paikkakunta: hollola

Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu

Viesti Kirjoittaja voiettä »

tuuma kirjoitti:
voiettä kirjoitti:
tuuma kirjoitti:Hmmm. Tuunasin VILP:iä noin viikko sitten, kaikella energialla mikä minusta lähti sen suuntaan => Laitoin ämpärin alle.

1-1/2 ämpärillistä se kondesoi vurokaudessa, laskeskelin tyyppikilvestä mitä tuosta läpi meen ja ajattelin tarkistaa, joka sinällään onkin hyvin tärkeä tieto :lol:

Kesäisin aika liki 15-20g/kg ilmaa, kuutiossa. Nyt näillä ilmoilla jotain 5g/1kg. Siltikin tulee ämpärillinen tai no ämpärihän jäätyi, joten tilavuus pieneni kai lopulta 8 litrasta pariin litraan :roll:

Jaa miksi kirjoitin tämän poikkitieteellisen testin. Hieno kynttilälyhty tuli :-D

Yritin toisaalta ymmärtää paljonko ilmaa menee höyrystimen läpi oikeasti per tunti mutta ei tuota noin voi laskea kovinkaan hyvin. Anemometri ehkä voisi paremmin mutta kun ihan eri puhallukset potpurin ulkolaidalla kuin lähempänä keskustaa eli ns. "myrskyn silmässä" Miten hitossa nuo valmistajat laskevat tuon m3/h arvon :shock: Miksikö kiinnostaa? Ihan vain mielenkiinosta :-)

Olisi tuossa ideaakin eli saada joku mittaus, jolla voisi optimoida sulatukset. Turhaan nuo pumput sulattaa lämpötilan mukaan minusta. Tehokkaampi tapa olisi mitata ilmanvirtausta ja pätkäistä jos joku raja ylittyy tai siis alittuu. Tarkkuuskaan ei tarvisi olla mahdoton. Tottahan jäätyessään höyrystimen lämpötila sen kertoo mutta miksi myös sykli on otettu mukaan.

Joskus tuo on aika kuurassa tosi nopeean ja joskus ei sitten millään mutta silti sulatellaan/höyrystellään.
mites tuo ilmamäärä uy mitataan jos on invertteri..eikös niissä liikuta pienillä määrillä tyhjäkäynnillä?
täällä siirryin takan polttoon ja mlp:n laitoin seis! muksut kasteli vaatteensa ja missäs niitä nyt kuivais näillä keleillä kun takan päällä!ilppi päälle ja mittailemaan kaasuputken lämpötiloja..levari tuohon asentuu..ei ehkä enää tänävuonna mutta heti keväällä kyllä..ilmojen poisto kestää kierrosta 1-3kk joten nyt ei viitti runkoa katkaista jos vaikka äitipakkaset yllättäis..
Niinpä :-D Ehkäpä invertterin taajuus kertaa x(ln e) kertaa mahdollinen uy:n puhaltimen kierrosnopeusohjaus ja sitten kerrottuna sillä pimeän aineen massalla, jota ei vielä kukaan ole löytänyt...

Vai meinaat tehdä DIY VILP:in... Sitä odotellessa :-D
kyllä se nyt tulee! oonhan sitä pähkäilly jo pitkään että miten mut eiköhän se järjesty tolla nykyisellä millä lämmitellään välillä ja jäähdytellään.tarvetta olis korkeintaan 28-30 asteiselle vedelle joten kyllä se tuolta irtoo tavalla tai toisella :lol: jos tehot piisaa niin lämmitetään sit enemmän kuin kosteita tiloja. muuten pysytään niissä..olishan se kyllä ihanne jos sais vedätettyä tonne -8 keleille pelkällä ilpillä kaikki piirit auki :-D
Vastaa Viestiin