Patteriverkon paine ja ilmaus

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
lasu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 48
Liittynyt: Ke Helmi 21, 2007 20:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja lasu »

Tässä joutu aloittamaan lämmityksen ja pattereissa oli mahottomasti ilmaa. Edellinen asukas ei ole vissiin juuri patterita ilmaillu aikoihin. Hiukan mietityttää tuo painemittarin toiminta. Kattila on vuoden -76 arimax ja siinä on edessä painemittari, joka ilmoittaa paineen vesipatsaan korkeutena. Mittarissa on punainen nuoli 16m kohdassa, joka ilmoittaa nähdäkseni suositellun paineen. Valkoinen nuoli kertoo verkoston paineen. Kuitenkin mittari näyttää nyt 25 metrin vesipatsaan painetta, vaikka pattereista ei tule ilmauksen mukana alun jälkeen sen enempää ilmaa, kuin vettäkään. Olen nyt lisäilly vettä hiljalleen patteriverkkoon, mihin painemittari hiukkasen jopa reagoi ja aina välillä käynyt ilmaamassa pattereita yläkerrassa. Painemittarin täytyy ilmeisesti näyttää väärin (liikaa) sillä patterit alkavat lopulta täyttyä vedellä ja ilma vähetä. Onko jotakin muuta mahdollisuutta kuin painemittarin vika, vai olenko rankasti ylipaineistamassa verkkoa? Kai tossa varoventtiilikin jossain on. Paisarikin löytyy. Jos siis pattereista ei tule ilmauksen myötä ilmaa eikä vettä, ei kai verkostossa voi olla painetta?
Lunttilan herra
Jäsen
Jäsen
Viestit: 427
Liittynyt: Ke Joulu 03, 2008 15:54
Paikkakunta: Forssa

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja Lunttilan herra »

lasu kirjoitti: sillä patterit alkavat lopulta täyttyä vedellä ja ilma vähetä.
täähän sen ilmauksen tarkoitus onkin!!
benicio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 268
Liittynyt: Ti Touko 19, 2009 15:50
Paikkakunta: Sauvo

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja benicio »

Eikös 25m vedenpainetta ole yhtäkuin 2,5 baria? Ja eikös se ole aika julmettu paine omakotitaloon. Olisiko tuo 16metrin kohdalla oleva punainen nuoli yläraja, ei ihanne. Joku 1 - 1,2bar, voisi olla aika passeli rintsikassa jossa kolmessa tasossa pattereita. Painemittari on varmaan rikki.

Tämä siis on arvaukseni, jään odottamaan asiantuntijoiden vastauksia.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja KariFS »

benicio kirjoitti:Eikös 25m vedenpainetta ole yhtäkuin 2,5 baria? Ja eikös se ole aika julmettu paine omakotitaloon. Olisiko tuo 16metrin kohdalla oleva punainen nuoli yläraja, ei ihanne. Joku 1 - 1,2bar, voisi olla aika passeli rintsikassa jossa kolmessa tasossa pattereita. Painemittari on varmaan rikki.

Tämä siis on arvaukseni, jään odottamaan asiantuntijoiden vastauksia.
Täältä kanssa arvauksia :-) Paitsi enste ihan tietona että vesi tosiaankin on kuten Hämeenkatu Tampereella: 10m ja baari. 25m vesipatsasta siis on 2,5 bar.

Meillä taitaa olla kattilan koestuspaine 1,7bar, jossa kohtaa mittarissa on punainen nuoli, ja lyijykynäviiva mittarin lasissa 1,1 kohdalla jonka olen tulkinnut "tavoitearvoksi". Että samoilla linjoilla benicion kanssa. Noita numeroita täsmennän kohtapuoliin jos olen muistanut väärin.

Ilmaillut olen sillai että ensin olen päästänyt ilmat pois yläkerran pattereista (alakerran pattereissa ei vielä koskaan ole ilmaa ollut), sitten nipat kiinni, sitten lisää vettä systeemiin kunnes mittari on 1,1 kohdalla, ja taas yläkerrasta nippoja auki kunnes nippa ei pulputa vaan sieltä tulee pelkkää vettä. Ilmaus kannattaa/pitää tehdä niin että kaikki termarit ovat auki ja kiertopumppu sammuksissa. Tai näin ainakin omalla kohdalla toimii parhaiten.

Ilmausta joudun tekemään aina välillä. Yleensä esim silloin kun kovilla pakkasilla (kun kiertovesi on 55 asteista) poltin sammuu esim sähkökatkon takia, ja kierto jäähtyy vaikkapa 20-asteiseksi. Tällöin painemittarikin menee nollaan. Kun systeemit taas starttaavat, patterit pulputtelevat. Onkohan kalvoakku oikein mitoitettu?
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
lasu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 48
Liittynyt: Ke Helmi 21, 2007 20:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja lasu »

Mun järkeni mukaan verkostossa ei voi olla 2,5 bar painetta, jos ilmausruuvista ei tule kuin lehmän henkäys ja sitten ei mmitään. Jos lasken hiukan vettä verkostoon, tulee ilmaa ilmausruuvista taas hiukan lisää jne... Mutta siis mittari ilmeisesti rikki. Muutenhan patterini jo possahtaisivat kohta.
Kulmala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 512
Liittynyt: Su Syys 12, 2010 22:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja Kulmala »

Lisäyksenä vielä, että jos ilmauksen tekee kunnolla, niin kaikki termostaatit auki ja kiertovesi kuumaksi.

Maatilallinen on antanut varsin seikkaperäisiä ilmausohjeita tällä foorumilla, suosittelen hakemaan.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Paineen pitäisi olla lämmityjärjestelmän korkeusero + 0,2 bar.

Eli jos talon pattereiden korkeusero 10 metriä niin pannuhuoneessa 1,2bar. Ja ylimmässä patterissa olisi sitten 0,2 bar - jos siellä olisi mittari...

Kyllä sun mittari on rikki. Tuolla paineella tulee venttiilistä vettä kuin ruiskusta.
benicio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 268
Liittynyt: Ti Touko 19, 2009 15:50
Paikkakunta: Sauvo

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja benicio »

lasu kirjoitti: Muutenhan patterini jo possahtaisivat kohta.
Semmonen näsäviisastelu tähän vielä, että patterit todennäköisesti possahtaisivat viimeisinä, kattila varmaan se eka olisi, tuo 1,7 kun voi hyvinkin olla jo yli sen suositellun paineen. Varaaja ja putkiliitoksetkin olisi kovilla yli kahdessa baarissa.

Semmoinen tärkeä kysymys tuli nyt eteen, että miten ilmakellon oikein pitäisi toimia? Mulla on pannuhuoneessa (mlp) semmonen, ja menin tökkäämään sitä venttiilin neulaa, sieltä ruiskusi vettä :shock: . Miten sen saa loppumaan? Vaikutti jo että vuoto loppui, mutta nyt oli yön aikana valunut koko yläpuolinen verkko tyhjäksi :o . Onko tuo vaan rikki nyt sitten kun menin koskemaan? Onneksi on sulkuventtiili.
Tuommonen http://www.lvi-porssi.fi/cgi-bin/webiok ... =lviporssi
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

benicio kirjoitti:Semmonen näsäviisastelu tähän vielä, että patterit todennäköisesti possahtaisivat viimeisinä, kattila varmaan se eka olisi, tuo 1,7 kun voi hyvinkin olla jo yli sen suositellun paineen. Varaaja ja putkiliitoksetkin olisi kovilla yli kahdessa baarissa.

Semmoinen tärkeä kysymys tuli nyt eteen, että miten ilmakellon oikein pitäisi toimia? Mulla on pannuhuoneessa (mlp) semmonen, ja menin tökkäämään sitä venttiilin neulaa, sieltä ruiskusi vettä :shock: . Miten sen saa loppumaan? Vaikutti jo että vuoto loppui, mutta nyt oli yön aikana valunut koko yläpuolinen verkko tyhjäksi :o . Onko tuo vaan rikki nyt sitten kun menin koskemaan? Onneksi on sulkuventtiili.
Tuommonen http://www.lvi-porssi.fi/cgi-bin/webiok ... =lviporssi
Juu, kyllä nuo patterit kestää, kattila ratkeaa ensimmäisenä. Ei se nyt 1,7 barista miksikään mene, eikä kahdestakaan, onhan niitä 2,5bar varojakin ollut. Yli 3barin ei kyllä kannata 1,5bar kattilaa ponnistaa, onhan niitä tietysti suuremmallekin paineelle tehtyjä.

Putkiliitokset, siis mustat putket ja osat nyt kestää viimeiseen asti, jos ei ole pattereita eikä mitään vaan pelkkää mustaa putkea ja osia niin hyvin voi "rykäistä" vaikka 50bar koepaineella eikä mene miksikään :-D Tosin jos vaikka ilmakello sattuu olemaan ponnistuksien aikana jossain kiinni niin saattaa tulla entinen. 6bar noissa se koepaine yleensä on, ja sen myös patterit kestää. Kattila ja paisunta-astiat ym. on tosiaan syytä olla tällöin irti.

Siitä ilmakellosta pitääkin tulla vettä kun neulaa tökkää, mutta vuotamaan se ei saisi jäädä. Ei sen siitä pitäisi rikki mennä, normaali testi tuo on. Jos sieltä tulee ilmaa tökätessä, eikä vettä, niin silloin se on rikki eikä poista ilmaa. Olisiko roskaa välissä, kokeile päästää lisää vettä siitä läpi jos se siitä rauhoittuisi. Tosin voi se olla rikkikin, sitten täytyy vaan käydä hakemassa putkiliikkeestä uusi ja vaihtaa.

Maalämpö ei nyt varmaan ainakaan kuumuudella noita pilaa, mutta kattilalaitoksissa sekin on mahdollista jos ilmanpoistimen lämmönkesto ei ole riittävä.
Avatar
gretheline
Jäsen
Jäsen
Viestit: 367
Liittynyt: Su Tammi 29, 2012 12:56
Paikkakunta: Rovaniemi
Kotisivu: http://villabahnhugel.blogspot.fi/

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja gretheline »

Meillä toimii ilmauksessa sellainen järjestys, että ensin jokaisen patterin venttiilit kokonaan auki/termostaatit täysille, odotellaan että lämmöt nousee, kiertovesipumppu kiinni ja kierron ensimmäisestä eli alimmasta ensimmäisenä kattilaan kytketystä patterista lukien on ilmattava joka ainoa patteri, jonka jälkeen kiertovesipumppu päälle, lisää vettä verkostoon (sitä saa lisätä aika paljon jos pattereista on tullut ilmaa), ja odottelua. Meillä kun on avopaisari (vielä toistaiseksi) niin jokaisen ilmauskierroksen jälkeen tarkistan paisarin vedenpinnan tason ja odotan puolesta tunnista pariin tuntiin, ja aloitan taas saman alusta kunnes kaikki patterit lämpiävät kokonaan, eivät kurluta ja ilmausruuvin avaamalla sieltä tulee pelkkää vettä kevyesti suihkuamalla eikä vain pikkuisen valuen tai pulputen. Silloin kun yritin vain yläkerran pattereita imaamalla saada hommaa pelaamaan kun alakerrassa patterit lämpenivät, mutta niistä yläkerran pattereista ei tullut ulos yhtään mitään, ei ilmaa eikä vettä, ennen kuin lisäsin aika reippaasti vettä verkostoon ja aloitin ilmaamisen siitä kierron ensimmäisestä venttiilien ollessa auki ja pumpun sammutettuna. Se siis ainakin meillä vaatii tuollaisen perusteellisen pikku projektin että yläkerrassakin saa pattereiden ilmat pois ja lämmöt ylös.
"...ja hänen kaikkein salaisin unelmansa oli omenapuu."
-Tove Jansson


RMT 1955-'57, 110/185m2, puu & ekosähkö
tessu

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja tessu »

Ei siellä mikään poksahda,lämmitys päälle eli toimimaan vettä lisää lämpöjohtopumppu pois päältä ja ilmaamaan,jos paine nousee niin onhan se varoventtiili olemassa joka hoitaa homman eli poistaa ylipaineen.
Se varoventtiilikin kannattaa joskus kokeilla että pelaako,vääntää siitä korkista tai nostaa sitä klippaa,jos tulee vettä niin ok mutta jos ei tule tai jää vuotamaan on vikaakin!
kaikenlaiset mittarit on vain suuntaa antavia ei ne millilleen pidä paikkaansa koska semmoista ei tässä kohin ees tarvita,ja paineet on sitten nollissa kesänjälken senvuoksi kun lämmityskin on pois päältä ollu,toiset vaan on sitäkin miettiny että miks? no siks kun vesi laajenee kuumetessaan ja paine nousee eli vesi ei ookkaan kadonnu minnekkään!
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

benicio kirjoitti: Semmoinen tärkeä kysymys tuli nyt eteen, että miten ilmakellon oikein pitäisi toimia? Mulla on pannuhuoneessa (mlp) semmonen, ja menin tökkäämään sitä venttiilin neulaa, sieltä ruiskusi vettä :shock: . Miten sen saa loppumaan? Vaikutti jo että vuoto loppui, mutta nyt oli yön aikana valunut koko yläpuolinen verkko tyhjäksi :o . Onko tuo vaan rikki nyt sitten kun menin koskemaan? Onneksi on sulkuventtiili.
Tuommonen http://www.lvi-porssi.fi/cgi-bin/webiok ... =lviporssi
Öh.

Se on automaattinen - ja ei tökitä neulalla :mrgreen:

Ilmauskellolla on aina se oma sulkuhana joka suljetaan kun ilmaustarvetta ei ole koska se kello vuotaa itsekseen myös. Suojahattu (polkupyörän venttiilihatun näköinen) pidetään löysällä niin ilma pääsee pois.

Jos nyt rikoit sen niin vaihto on helppo homma.
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

lmfmis kirjoitti:Öh.

Se on automaattinen - ja ei tökitä neulalla :mrgreen:

Ilmauskellolla on aina se oma sulkuhana joka suljetaan kun ilmaustarvetta ei ole koska se kello vuotaa itsekseen myös. Suojahattu (polkupyörän venttiilihatun näköinen) pidetään löysällä niin ilma pääsee pois.

Jos nyt rikoit sen niin vaihto on helppo homma.
Juu, siis automaattisesti sen kuuluu ilmaa poistaa, mutta sen voi testata poistamalla sen suojahatun ja painamalla neulalla sinne. Jos tulee pitkään ilmaa, niin sitten tuo ilmakello ei toimi eikä poista ilmaa automaattisesti, jos tulee vettä niin silloin se toimii. Ei sen tuosta pidä rikki mennä, eikä varsinkaan vuotaa itsekseen.

Jos niin tapahtuu, niin silloin se on kyllä rikki. Venttiili suositellaan pidettäväksi kiinni tosiaan normaalisti, mutta itse olen pitänyt niitä auki että pääsee ilma tarvittaessa pois. Venttiili on syytä olla aina ennen ilmanpoistinta, koska noita joutuu tosiaan vaihtelemaan säännöllisesti, ne ei ikuisuuksia kestä.

Jos venttiiliä ei ole, niin sellainen kannattaa vaihdon yhteydessä asentaa.
naur1s
Jäsen
Jäsen
Viestit: 19
Liittynyt: Su Maalis 03, 2013 13:53
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja naur1s »

Nostan vanhan ketjun koska olen epävarma tuosta ilmakellon toimintaperiaatteesta. Vaihdoin sähkökattilaan uuden ilmakellon ja samalla sulkuventtiilin. Ilmakellossa on tuollainen rengasventtiilin näköinen venttiili jossa muovinen hattu. Kuuluuko ilman tulla venttiilin kautta täysin itsestään vai kerääntyykö ilma ilmakelloon josta se pitäisi päästää venttiilin neulaa painamalla?

Vanhassa ilmakellossa ei ollut muuten samanlaista neulaventtiiliä tms. Oli vain muovinen korkki. Koho löytyi sisältä joka noustessaan painoi kumisen tiivisteen sulkemaan reiän.

Olen joskus kuullut sanottavan ettei tyhmiä kysymyksiä ole. :oops:
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Boomer
Jäsen
Jäsen
Viestit: 30
Liittynyt: Su Loka 13, 2013 17:55
Paikkakunta: Pyhtää

Re: Patteriverkon paine ja ilmaus

Viesti Kirjoittaja Boomer »

Neulasta pitää painaa.
Vastaa Viestiin