Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
MiuMau
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Joulu 22, 2010 16:32
Paikkakunta: Maalla

Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja MiuMau »

Heips!

Meillä lattiat ylhäällä olleet vinot talon ostosta lähtien ja varmaan siis jo kauan ennen.
Ylhäällä kylppäri mut minusta se ei selitä sitä miksi koko yläkerta vino. Talokin on varsin suora paitsi kengityksessä ehkä vähän painunut tai sitten jo aikaisemmin. Lattiat myös natisevat kovasti ja notkuvat joistain kohdista jonkun verran.

Talo 150 v vanha, yläkerta ehkä tehty 50 luvulla.

Home ei haise eikä mitään outoja hajuja ole havaittu koskaan.

Pitäisikö huolestua? Mietimme että jos vaan korjais päälle uutta matskua vai pitäisikö repia koko yläkerta auki? Kaamee homma...ei jaksais. Myöskään kylppäirssä ei outoja hajuja, ihan raikas ilma.-) mut pesukone heiluttaa kyllä koko taloa lingotessaan kylppärissä.
ramirez
Jäsen
Jäsen
Viestit: 650
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2010 19:05
Paikkakunta: Rautajärvi
Kotisivu: http://www.helevetintunarit.com/
Paikkakunta: Rautajärvi > Luopioinen > Nykyinen Putinlandia

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja ramirez »

Olisko lattiat jääny nakeliin keskimuuriin??? eli onko ulospäin vinot keskimuuriin nähen???
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Voi olla perustuksetkin painuneet vuosien saatossa. Lisäks esim salaojitus voi muuttaa maaperän kantavuutta.

Ja vanha talo kun on, niin ei välttämäti suoristu vaikka rakenteisiin kajottaisiin.. Joten koolauksilla vaan, jos liikaa häiritsee!
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
MiuMau
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Joulu 22, 2010 16:32
Paikkakunta: Maalla

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja MiuMau »

"Olisko lattiat jääny nakeliin keskimuuriin??? eli onko ulospäin vinot keskimuuriin nähen???"

Mitä tää tarkoittaa? Voi olla ainakin jossain kohdassa näinkin. Onko paha ongelma?
jokihuoko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 333
Liittynyt: Ke Syys 28, 2011 16:39
Paikkakunta: Karjalohja

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja jokihuoko »

Lattiat ovat keskimuurissa/piipussa kiinni ja eläneet sen minkä ovat mahtuneet. Ei se lattia siitä kiven läpi mene. Muutakin vikaa voi toki olla mutta tuo on yksi hyvä syy, meilläkin viettää lattiat piipusta poispäin yläkerrassa.
"The harder you try, the dumber you look."
Karhis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 240
Liittynyt: Ma Loka 31, 2011 15:31
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja Karhis »

Kannattais varmaan jostain vähän kurkata ennenkuin rupeaa kovasti uutta rakentelemaan päälle tai kalliilla pinnottamaan.
Meillä oli pikkusen yhden huoneen lattia rempsallaan toiseen suuntaan. Löydös: kaksi kokonaan poikkilahonnutta vasaa ja kolme vähän vähemmän lahonnutta.
On joskus katto vissiin pikkusen enemmän vuotanut... Siis ikinä ei voi tietää, ennenkuin katsoo.

Syitä voi olla niin monia, voihan olla vaan alkuperäisrakentajien vatupassin puutosta. Ehdottaisin, että vähän ensin kurkkais jostain notkupaikasta, eihän sitä heti tartte kaikkea purkaa...

KArhis
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Minusta kannattaisi oikeasti palkata puoleksi päiväksi tai vaikka koko päiväksi ihan oikea hirsiammattilainen teille arvioimaan, että mikä on talon kunto ja että onko siellä todellista vikaa vai vanhan talon vinoutta ja painumaa. Nuo huolet, jotka olet esittänyt seinien tai lattian vinoudesta yms. voivat olla ihan "normaalia" vanhassa talossa, mutta voivat ne olla myös merkki vaikkapa semmoisesta että maaperä on ruvennut painumaan ja talo painuu sen takia, tai että jossain joku paikka on laho. Kunnon ammattilainen osaisi tehdä arvion siitä että mitä korjaustoimenpiteitä siellä pitäisi tehdä, varsinkin jos aiotte isompaa remonttia tehdä. On turha tehdä uusia pintoja jos rungolle pitäisi tehdä ensin jotain.

Hirsiammattilaisella tarkoitan ihan oikeaa hirsirakentajaa, enkä jotain paikallista yleismies jantusta, joka "on paljon tämmöisä vanhoja taloja saneerannut". Ihan oiekan ammattilaisen ottaminen päiväksi hommiin ei ole ihan halpaa, mutta kalliiksi tulee sekin jos teette remonttia ja jälkikäteen selviää että pohjissa olikin vikaa. Puhumattakaan siitä että saat mielenrauhan siitä ettei tarvitsekaan jännätä joka paikan vinoutta tai sitä että koko talo lankeaa kasaan.

Hirsitalojen viat ovat äärimmäisen harvoin semmoisia että niitä ei voisi korjata, sen verran voi joka tapauksessa lohduttaa. Mutta ihan yhtä varmaa kuin se että kaikki on korjattavissa on myös se, että ruudun takaa on mahdoton sanoa, miksi joku paikka on vinossa taikka notkuu. Meidän yläkerran lattiat notkuu sen takia että lattianiskat on yli metrin välein eikä 60 cm jaolla niiinkuin uusissa taloissa. Eikä niissäkään ole mitään varsinaista vikaa. Se ammattilainen osaisi sulle selvittää, että mikä johtuu vanhasta rakennustavasta taikka siitä että ennen tehtiin enempi silmälä kuin vatupassilla, ja mikä voi johtua ihan oikeista vioista.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
MiuMau
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Joulu 22, 2010 16:32
Paikkakunta: Maalla

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja MiuMau »

Kiitos Pekka!

Niin ois tarkoitus tehdä, mutta mistä sellaisen hyvän löytää ja oikean? Yhtä on suositeltu mut sekin museoviraston nimi eikä mitään muuta tietoa ole, joten en tiedä onko oikea asiantuntija vai ei. Pakkohan noi on selvittää, ei uskalla jatkaa remonttia ennen sitä saati mitään lisäosaa rakentaa.

Nimiä vaan tähän listalle kiitos:-) Ja kokemuksia onko joku muu tehnyt tällaisia "arvioita" ? Ilmeisesti RAKsystems yms. ei kovin järkevä vaihteoehto?
Purkur
Jäsen
Jäsen
Viestit: 133
Liittynyt: Pe Marras 05, 2010 18:07
Paikkakunta: vaasa

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja Purkur »

Voisiko lattian vinouteen olla syy se, että kauan sitten lattiat pestiin runsaalla vedellä, joka sitten lahotti rakenteita. Onko ulkoseinä kuprulla yläkerran lattian kohdalla.
Näin ainakin yhessä tuntemassani vanhassa talossa.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Melkeinpä taipuisin sille kannalle että jos osa lattian kannatuksesta on laitettu palomuurien päälle ja toinen pää on hirsirungon päällä, niin kaltevuus johtuu hirsirungon luonnollisesta painumisesta. Meidän (hirsirunkoinen) talo ei ole kun 60 vuotta vanha mutta ilmiö on havaittavissa. Your results may vary :-) Mutta en nyt panikoisi tällaisen takia.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
tessu

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja tessu »

Onhan niitä taloja sammutettukin vedellä eikä ole lahonnu minnekkään?
Että AIKA paljon saa vettä mättää ennen kun lahoo
MiuMau
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Joulu 22, 2010 16:32
Paikkakunta: Maalla

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja MiuMau »

Juu eli sit ois niinku nagelissa tai mitä se olikaan. Ja sitä voisi olla eli muurin lähellä korkeammalla ja sivummalla matalammalla ja sit notkuu sen takia. Kuulostas kyllä ihan pätevältä selitykseltä tähän mut katotaan mitä joku asiantuntija sanoo kun sellainen joskus löytyy :wink: Eli varmaan on vajonnu tääkin.
Purkur
Jäsen
Jäsen
Viestit: 133
Liittynyt: Pe Marras 05, 2010 18:07
Paikkakunta: vaasa

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja Purkur »

Muutamissa 50- yli, vanhemmissa vaakaverhotuissa taloissa olen nähnyt ulkopanelin pullistumaa kupruilua yläkerran lattian kohdalla. Mistä tämä johtuu? Onko 'kätevä emäntä' vuokralainen vuosikaudet joka
lauantai pessyt lattiat, mäntysuovan haju on merkki puhtaudesta.
tessu

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja tessu »

Eiköhän siellä ole jotain sitte pettäny tai liikkunu jos jo ulkoseinätkin pullistelee?
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Mikä syynä yläkerran lattioiden vinouteen?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Purkur kirjoitti:Muutamissa 50- yli, vanhemmissa vaakaverhotuissa taloissa olen nähnyt ulkopanelin pullistumaa kupruilua yläkerran lattian kohdalla. Mistä tämä johtuu? Onko 'kätevä emäntä' vuokralainen vuosikaudet joka
lauantai pessyt lattiat, mäntysuovan haju on merkki puhtaudesta.
Ei lattianpesuvesillä saa taloa mätänemään, kyllä siinähin hommassa sen verran on tolkkua pidetty ettei purutäytetalossa ole ihan ämpäristä hölvätty vettä lattialle. Ja toisekseen, joku liraus kerran viikossa ehtii kuivua, ennen kuin se mitään lahottaa.

Hirsiseinän pullistelu yläkerran lattian kohdalla johtuu melkein aina siitä että välipohjalle tulee liiaksi painoa. Välipohjan kannatinhirret on salvottu hirsiseinään. Jos seiniä ei ole tuettu riittävästi sitä vastaan että ne pääsevät leviämään sivusuunnassa, niin liian suuri ylhäältä tuleva paino alkaa pikkuhiljaa panamaan välipohjan hirsiä. Yhdistettynä kattotuoleista tuleviin voimiin (jotka usein on sivuinteillä johdettu jollain rakenteella seinän yläosaan) talo allkaa levitä yläreunastaan.

Lattianpesulla ei ole asian kanssa melko varmasti mitään tekemistä, ajatellen nyt vielä sitäkin että puolitoistakerroksisissa taloissa yläkerran lattia ei edes ylety ulkoseinään asti. Kukapa niitä sivuvinttien lattioita olisi käynyt kuuraamassa. :-)


Mutta alkuperäiselle kysyjälle vielä: piti laittaa linkkikin osaajarekisteriin, tuolta varmaan voisi katsella konsultoijaa. Hyviä tyyppejä löytyy sekä kirvesmiesten osastosta että sitten hirsirakennusten siirto/kengitys-osiosta.

http://www.metsankylannavetta.fi/osaaja-rekisteri/

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Vastaa Viestiin