Pukkiholvi - siis mikä?

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Pukkiholvi - siis mikä?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Tämä ei (kai) liity rintamamiestaloihin mitenkään mutta osaako joku selittää mitä tarkoitetaan betonisella pukkiholvilla?

Talo on 50-luvulla tehty ja välipohjat on kuulemma siis pukkiholveja. Alhaalta päin kun porasi reiän niin 4cm betonin jälkeen tuli tyhjää ja reijästä lampun kanssa kurkkimalla näkyy puutavaraa. Kuin paikoilleen jäänyttä/jätettyä muottilaudoitusta.

Termin olen kuullut mutta siihen se tietämys jääkin. :roll:
tv43
Jäsen
Jäsen
Viestit: 221
Liittynyt: To Maalis 31, 2011 12:01
Paikkakunta: tampere

Re: Pukkiholvi - siis mikä?

Viesti Kirjoittaja tv43 »

Aloin muistella -60 luvun valutalkoita . Silloin tehtiin betonivälipohjat niin että kannatinpalkit oli
laatan yläpuolella . Ja valu palkkien välissä jotain 40 mm luokkaa . Niistä kyllä laudoitus purettiin yleensä pois .
Laatan yläpuolellahan ei ollut kuin palkkien sivulaudoitus . Jossain olen kyllä törmännyt umpinaisenpaankin
holviin , jonka laudoitusta ei kai päässyt purkamaan . Sen rakennetta en paremmin tiedä , enkä muista mikä
näistä on pukkiholvi .
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Pukkiholvi - siis mikä?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Hmm. Tämä kyseinen rakenne on sillälailla umpinainen, että betonilaatta on ylhäällä ja alhaalla sekä välissä jonkun muotoiset palkit.
Oliskohan se sitten tavallaan niin kuin paikalleen valettu ontelolaatta? Vähän isommassa koossa vain.

Tässä yhteydessä muistan lukeneeni Päätalon Kallen kirjasta, että korottivat jotain tehdasta kerroksella tai kahdella ja välipohjat tehtiin justiin pukkiholvilla. Oli jotenkin kinkkinen laudoitettava.
Avatar
Kiwikasa.
Jäsen
Jäsen
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Joulu 17, 2010 22:38
Paikkakunta: Janakkala

Re: Pukkiholvi - siis mikä?

Viesti Kirjoittaja Kiwikasa. »

Onkohan muuten sama kuin "ripaholvi"...? :shock: viini viini
Ei se mene kuin elokuvissa...
Vastaa Viestiin