Lattian reiän paikkaus

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Erkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Tammi 02, 2012 23:32
Paikkakunta: Helsinki

Lattian reiän paikkaus

Viesti Kirjoittaja Erkka »

Terve!

Ilmeisesti vesimittaria uusittaessa on talossamme kellarista avattu lattia tulovesiputken ympäriltä pieneltä alueelta jotain varten (siis edellisten asukkaiden aikana) ja täytetty sitten reikä hiekalla. Betonia/muuta ei ole päälle valettu.

Tulovesiputki on lämmittämättömässä osassa kellaria ja kyseinen pieni tila on ainut, missä "kellarin hajua" ilmenee. Haluaisinkin tästä syystä tilkitä tuon reiän, jos se on se maa joka haisee.

Miten tuollaisen reiän tilkitseminen onnistuu, tarvitseeko muuta kuin kaivaa ylimääräiset hiekat pois --> styrox/muu alle --> valu päälle? Vesiputkelle lie kannattaa jättää jonkin verran liikkumavaraa valuun ja täyttää ko. aukko sitten vaikka uretaanilla?
tessu

Re: Lattian reiän paikkaus

Viesti Kirjoittaja tessu »

Noinkin sen voi tehdä,meillä tosin on omankaivon putki näköjään suoraan valussa ja on vielä KUPARIA,saa nähdä koska on niin hapettunu et korkkaa kokonaan?
Taitaa sulla olla muovia se putki niinkuin meillä tuo toinen? ei taida betoni kovin tarttua liukaaseen putkeen mutta voihan siihen jonkui muotin päälle suojaksi laitella, ja jos eristettä laittaa niin ei vedä kylmää ainakaan itteensä kun kylmässä tilassa on
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Lattian reiän paikkaus

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Vesijohto asennetaan aina suojaputkeen, eikä Uretaania suositella PEH putkeen kiinni, koska se kovettaa sitä.
Lattia voidaan paikata mainiosti betonilla, jota kannattaa laittaa vähintään 80 mm paksulti.
Vastaa Viestiin