Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

No perh, valokuvaajana sittenkin joudun kommentoimaan noita kuvia, vaikken toisten tekemisiä haluaisi arvostella. Laajakulmasta en sano mittään, kun markkinamielessä tuommoisten torppien kuvaaminen ylipäänsä on ylen kettumaista puuhaa, mutta sävyistä.. Nuo kuvat on kuvattu kameran valinnoilla/jälkikäsitelty Photoshopissa/plug-in HDR-softassa niin sanotulla HDR-teknikalla, eli kamera valottaa samasta tilanteesta useamman valotuksen, joista kuvankäsittelyohjelma laskee "optimaalisen" sävyalan ja kontrastin. Ks. lisää http://fi.wikipedia.org/wiki/HDR

Usein HDR-softa lisää vielä muutamin konstein ääriviivakontrastia eli ns. "terävöitystä" - lopputulos on sekä rinnakkaiskontrasteiltaan että ääriviivoiltaan ylivoimakas ja karkkivärinen "täyssävykuva", jonka sävykkyys on kaukana luonnollisesta, mutta olihan noissa kohteen kuvissa omasta mielestäni muutama tolkullisen hyvän näköinen ja käyttöön sopivakin kuva. Ugh.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Keskustelu lähti vähän sivuraiteille mutta kuvissa on tosiaa käytetty laajakulmaa joka vääristää niitä. Tosin vaihtoehtona on se peruspokkarin tai kännykameran "kapea" kuva josta näkyy sitten vain osia huoneista. Mulla ei ole kokemusta laajakulmista, olisko nuo jo jotain 10mm luokkaa kun vääristää jo aika reilusti.
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

lmfmis kirjoitti:...ja sitä lehden julkisivukuvaa EI yksinkertaisesti pystynyt ottamaan ilman että oli naapuritalon sisällä :-D

....jokin perspektiiviä korjaava laajakulma?
Todella harvalla kiinteistövälittäjällä on edes välttävää perustason osaamista valokuvauksesta, saati sitten kuvan käsittelystä, mikä sitten usein onkin kuvista nähtävissä. Sitten kun näkee myynti-ilmoituksen, johon kuvat on ottanut henkilö jokaa omistaa paremman kameran kuin 50€ markettipokkarin, ja osaa kuvata ja käsitellä kuvat niin kuvat näyttävät verrokkien rinnalla kummallisen hämmästyttäviltä.

Ei tarvita mitään erityisen laajakulmaisia objektiiveja, jotta kuvista saa siedettäviä lyhyilläkin etäisyyksillä. Peruspokkareiden luokkaa 35-40 mm laajakulmapään kinovastaava polttoväli on vain aivan jumalattomasti liikaa sisäkuviin tai ulkokuviinkin lyhyillä etäisyyksillä. Ihan jo halvimman järkkärikitin mukana tulevalla putkella saa loistavaa jälkeä verrattuna kiinteistövälittäjien ottamiin kuviin ja harjotellakaan ei tarvitse kovin monen muistikortillisen edestä.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Talosta ja sen hinnasta en osaa mitään sanoa mutta oma nuoruuden kotini on noin kilometrin päässä tuosta kohteesta. Isäni rakensi sinne yhden viimeisimmistä aidoista rintamamiestaloista kesällä 1959 ja minä olin pakkotöissä työmaalla, lautapoikana, muurarin tiilipoikana, juoksupoikana, maalarina, hanslankarina ja ties mitä.

Käyn siellä edelleenkin usein vaikka isän tuhka on jo kymmenen vuotta ollut kätketteynä veteraanilehtoon. Alue on miellyttävää asuinseutua ja matkaa keskustaan ei ole paljoa, nuorena poikana vpk:n talolta tansseista palatessa se useimmiten käveltiin, oli sitten pakkanen, räntäsade tai helle. Bussiyhteydet ovat nykyisin hyvät ja vaikka Tampereen valtie kulkee läheltä, niin en usko sen melun tuota tonttia mitenkään häiritsevän. Väliin jää osittain mäki, jolla on sekä kirkko että koulu.

Ja tämähän on sitten justiinsa sitä Pallivahaa, josta Marja Tyrni oli kotoisin.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
matsank
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: La Touko 16, 2009 23:19
Paikkakunta: Turku

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja matsank »

Zaffodi kirjoitti:Yli 1100m2 oma tontti ei ole Turussa enää "pieni", meilläkin on puolet tuosta. Ryhdikkään oloinen talo mutta pitää rempata lattiasta kattoon jos haluaa nykynormien mukaista. Jos on enemmän retrohenkeä niin silloin tietty vähemmän mutta wc- ja saunatilat pitää kuitenkin laskea suoraan rempattaviksi.
Tuollaista noista taidetaan nykyään pyytää mutta markkinat ei tietääkseni enää vedä kunnolla joten tinkivaraa voisi olla.
Vesijohdot, viemärit, salaojat ja sähköt sekä märkätilarempat tekee äkkiä ulkopuolisilla teetettynä satasen lisää.
Hyvä aihio mitä nyt kuvista voi päätellä ja tosiaan kerrankin on välittäjällä ollut edes vähän parempi kamera niitä otettaessa.
Zaffodi täräyttää mielestäni naulan kantaan. Hiukan kovalta vaikuttaa tuo pyynti todennäköisesti tulossa oleviin remonttikustannuksiin nähden, mutta taisi tästä omalta kadulta mennä juuri miltei identtinen rintsikka (rapattu pinta, ei merkittäviä remontteja tehty) osapuilleen samalla pyynnillä. Nyt siellä tehdään remonttia sitten.

Ehkä op:lle vastaukseksi, että kannattaa käydä katsomassa, mielellään jonkun remontteja tehneen kanssa. Sitten pikaisesti arvioi haluaako asua taloa sellaisenaan, ja jos haluaa jotain tehdä, missä laajuudessa. Aikatauluarviot remontille kertoo ainakin kahdella ja pessimistisimmän budjettiarvionsa piillä ja sitten alkaa olla lähellä. Jos pelkkä ajatus budjetin suuruudesta ei vie yöunia ja rakennus sekä miljöö miellyttävät, on varmaan oikeilla jäljillä ja kannattaa harkita tarjouksen jättöä.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja tintu »

Ei nuo räystäät kyllä mene laajakulmalinssin piikkiin, kyllä täälläkin nyt sen verran osataan kuvia lukea. :D Ja jos katsoo tuota räystäskourua ja syöksytorvea yhdistävää "vipuvarttakin", miksi tuota nyt sanotaan, ja vertaa ikkunoiden kokoon, niin niistähän saa mittakaavaa räystään kokoon. Sitä paitsi laajakulma vääristää enemmän just läheltä kuvattujen kohteitten mittasuhteita, tuo talo ulkoapäin on vielä aika luotettavasti kuvattu.

No tontista syntyvään mielikuvaan ja sen mittasuhteisiin laajakulma sen sijaan toki voi vaikuttaa. Isohko tontti minustakin, ja onko jotenkin vielä viheralueen laidassa, vai mikä metsä siinä on vieressä, että siitä siihen tulee kanssa vähän tilantuntua ihan reaalimaailmassakin (eli jos ei ole naapurien seiniä ja ikkunoita ole ihan joka puolella vastassa?
Avatar
matrismik
Jäsen
Jäsen
Viestit: 492
Liittynyt: Su Huhti 18, 2010 20:40
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja matrismik »

Tuosta myyntitekstistä ja laajakulmalla otetuista kuvista huolimatta, talo ollut jo jonkun aikaa myynnissä (mm. puissa ei ole lehtiä kuvissa eli selkeät kevät kuvat). Toisin sanoen talon hinta-laatu suhde ei ole kunnossa, se on fakta jos hintaa ei ole juuri tiputettu. Yksi vaihtoehto on että "väärän" tyyppisiä ihmisiä tulee katsomaan taloa, toisin sanoen "puutarha ihmisiä" jotka sitten kun asiaa aletaan mitata euroilla ja senteillä toteavat että talon remonttiin ei ole rahaa eikä muitakaan valmiuksia. Tämä voisi olla talo jossa voisi päästä kaupoille jättämällä tarjoksen jopa n. -30% alle pyyntihinnan, voihan sitä aina korjata ylöspäin. Osa kauppahinnasta muodostuu joka tapauksessa käyttämättömästä rakennusoikeudesta, jonka hyödyntäminen tarkoittaa ainakin osan puutarhasta uhraamista, jos talo on keskellä tonttia rakennuspaikkaa ei enää löydy ja rakennusoikeus on käytettävä laajentamiseen jos se halutaan hyödyntää. Alkuperäiskuntoisille on omat ostajat ja remontoiduille omansa, hyvien alkuperäiskuntoisten hinnat ovat nouseet hieman viime vuosina ehkä muita enemmän, mutta mistään hintaloikasta ei todellakaan voida puhua.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja vesahy »

matrismik kirjoitti:Osa kauppahinnasta muodostuu joka tapauksessa käyttämättömästä rakennusoikeudesta, jonka hyödyntäminen tarkoittaa ainakin osan puutarhasta uhraamista, jos talo on keskellä tonttia rakennuspaikkaa ei enää löydy ja rakennusoikeus on käytettävä laajentamiseen jos se halutaan hyödyntää.
Kansalaisen karttapaikan kiinteistöjaotus näyttää, että talo sijaitsee tontin nurkassa siten, että viereen mahtuu Paasikadun puolelle hyvin toinen samankokoinen talo. Googlen Street viewillä kun katsoo, niin siinä on ihan oiva rakennuspaikka. En tiedä saako sen lohkottua omaksi tontikseen, ja aika pieneksihän se jäisi. Seuraavat talot Paasikadun varrella ovat suurin piirtein niin lähellä toisiaan kuin tässäkin tulisi olemaan.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Avatar
matrismik
Jäsen
Jäsen
Viestit: 492
Liittynyt: Su Huhti 18, 2010 20:40
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja matrismik »

vesahy kirjoitti:
matrismik kirjoitti:Osa kauppahinnasta muodostuu joka tapauksessa käyttämättömästä rakennusoikeudesta, jonka hyödyntäminen tarkoittaa ainakin osan puutarhasta uhraamista, jos talo on keskellä tonttia rakennuspaikkaa ei enää löydy ja rakennusoikeus on käytettävä laajentamiseen jos se halutaan hyödyntää.
Kansalaisen karttapaikan kiinteistöjaotus näyttää, että talo sijaitsee tontin nurkassa siten, että viereen mahtuu Paasikadun puolelle hyvin toinen samankokoinen talo. Googlen Street viewillä kun katsoo, niin siinä on ihan oiva rakennuspaikka. En tiedä saako sen lohkottua omaksi tontikseen, ja aika pieneksihän se jäisi. Seuraavat talot Paasikadun varrella ovat suurin piirtein niin lähellä toisiaan kuin tässäkin tulisi olemaan.
Kaavamääräykset kertovat paljon, onko mahdollista lohkoa tai edes hallinnanjako sopimuksellla jakaa, sekä millaisen talon saa rakentaa. Mielellään näkisi puutarhan säilyvän, mutta euro on kova konsultti. Hyvistä tonteista hyvällä paikalla on aina kysyntää, jos on rakennusbuumi paikkakunnalla päällä tontit menee kaupaksi.
Humanistit
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Kesä 21, 2012 21:33
Paikkakunta: Turku

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja Humanistit »

Kiitos kaikille vastauksista. Vastausten ja pankin rohkaisema teimme ostotarjouksen, mutta perikunta ei sitä hyväksynyt kun tarjous jäi 30000e alle heidän ehdottoman kipurajansa. Harmittaa, koska talo on kuin meille suunniteltu, mutta täytyy jatkaa etsimistä.

Tontista sen verran, että välittäjän mukaan toisen puolen voisi myydä "joskus", mutta nyt siinä ei ole sellaista kaavoitusta. Sitten kun sen voisi myydä niin siitä saattaisi saada 50000-70000e. Mun mielestä siinä kyllä sitten jäisi alkuperäiselle talolle liian pieni piha, ja talo jäisi ahtaalle. Toisaalta hölmöähän se on ajatella että kaupungissa pitäisi saada ja voida asua isoilla tonteilla.
OEn
Jäsen
Jäsen
Viestit: 56
Liittynyt: Pe Maalis 16, 2007 17:48
Paikkakunta: Kouvola
Paikkakunta: Kouvola

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja OEn »

Maata ei muuten enää valmisteta. Kun kerran myy tontista osan pois, niin takaisin et saa. Lisäksi "herra verottaja" vie aina osansa. Vasta 10 vuoden jälkeen taitaa päästä hänen tavoittamattomiin. Itse en lohkoisi tai myisi aariakaan. Jos on ihan pakko niin myy pois koko kiintaistön ja muuttaa maalle. :razz: Siellä voi sitten tuskailla mitä on tullut tehtyä.

OEn
A wooden boat has a soul.... and also a house.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

^Amen. (Varsinkaan Espoossa, jossa rakennetaan vaikka suolle. Tuttavaperhe myi kotikylältäni 700 neliön tontin liittymärakennusvelvoitteella. Hinta: 175 000 €. Erikoisinta mitä kotikylällä on tehty, on paritalo vanhassa maajussin naattikuopassa, jossa kulkee tie kolmella reunalla neljästä. :roll:)
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
k.lempi0042
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2012 11:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja k.lempi0042 »

Itse en myöskään luopuisi tontistani mistään hinnasta, jos sellainen olisi.

Meillä on ollu hakusessa tontti jo pidemmän aikaan. Tarkotuksena rakentaa rintamamiestalo-henkinen omakotitalo... Kivoja tontteja Helsingin alueelta on vain kovin vaikea löytää. Oon kattonu viimeaikoina oikein urakalla eri vaihtoehtoja ja uudiskohteella ois mukava tontti tarjolla, mutta tuo hinta hirvittää hiukan. (150000) pelkkä tontti. Mitä ootte mieltä? Onko jotain arvioita onko tämä nyt sopivan hintanen vai esim. täysin yli/ali hinnoiteltu? Tuntuu, että jos loputtomiin vaan etsii ja etsii niin kohta ei enää ole mitään jäljellä.
Ollaan myös mietitty sellasta vaihtoehtoa jos hiukan kauemmas Helsingistä lähdettäis. Eikö hinnat alkaa tippumaan jo tuolla Mäntsälän tienoilla melko hyvin!?
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja sahrami »

Oikotiella naytti olevan alle 70 t€ tontteja 12 kpl Mantsalassa. Ensimmaisen pyyntö oli 19 000€. Varmasti muissakin radanvarsikunnissa tai moottoriteiden varsilla löytyisi vastaavasti edullisempia tontteja kuin Stadista.

Itse en ymmrra intoa rakentaa noille 500 neliön kirveenvarsitonteille. Jo rakennusaikainen tuska on riittava pelote, ei tuollaiselle tontille saa edes telineita omien rajapyykkien sisaan sijoitettua...
k.lempi0042
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2012 11:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kommentteja kohteesta ja hintapyynnöstä

Viesti Kirjoittaja k.lempi0042 »

Kiitos viestistä! Katsoin juuri, että Järvenpäässä kaupunki aloittaa tarjouskaupan useammalle kymmenelle tontille. Tarjoukset tulee jättää tämän kuun loppuun mennessä. Sieltäkin voisi löytyä jotakin mielenkiintoista. Tuo on kyllä totta, että stadin tonttien koko/hinta suhde on aivan järjetön...
Vastaa Viestiin