Kevät tulee. Kävin eilen mielipuuhassani eli möyrimässä rossipohjassa. Lämpömittari näytti +2 astetta ja ilma oli, köh!, selvästi ummehtunutta, maaperän hiekka oli onneksi kuivaa eikä puutavarassakaan näkynyt mitään ihmeellistä. Vesisuonen kohdalle tehty kokoojakaivo umpijäässä.
Koska lämpö oli plussan puolella ja aurinko alkaa helliä lämmöllä, katsoin parhaaksi ryhtyä tuuletushommiin. Kaivoin luukut kinoksesta ja auki, huju käy melkoisena. Tulevana kesänä täytyy tilata imuauto ja vaihdattaa hiekka karkeaan sepeliin.
Avasin rossipohjan kissanluukut. Ja kaljan.
- PetteriKivimäki
- Jäsen

- Viestit: 2045
- Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
- Paikkakunta: Jyväskylä
Avasin rossipohjan kissanluukut. Ja kaljan.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
-
lehmikangas
- Jäsen

- Viestit: 1096
- Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 14:29
- Paikkakunta: Oulu
Re: Avasin rossipohjan kissanluukut. Ja kaljan.
Täällä Oulun seudulla on luukun reunaan varmaan reilu metri lunta. Pakkastakin oli taas 20 astetta aamulla. Eli vielä ei pääse luukkuja aukomaan.
Oravanpojat kyllä kisaili hangella aamulla siihen malliin että kyllä se kevät tulossa on.
Oravanpojat kyllä kisaili hangella aamulla siihen malliin että kyllä se kevät tulossa on.
Re: Avasin rossipohjan kissanluukut. Ja kaljan.
Vastahan minä nuo luukut kuukausi sitten kiinni laitoin, mutta taitaapi olla aika jo avata, sen verran mukavasti kevät (ainakin keväinen) aurinko lämmittää.
