Rivinteeraus

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Ves_ku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 881
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 23:35
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja Ves_ku »

Aika vaatimaton eristyshän se pelkkä rivinteeraus on. Jos villaa päätyy laittamaan niin en laittais yhtään alemmaksi kuin on tarvetta. Sokkelin kosteus kuitenkin kasvaa alas mentäessä oli rakenne lähes mitä tahansa.

Mun rivinteerauksessa tartuntoja edustaa sokkeliin poratut harjateräkset puolenseinän korkeudessa. Täytin myös betonilla sieltä täältä priiman onteloita jäykisteekis koko huoneen korkeudelta. Tällaiseen onteloon kun liitti tuennan perusmuurista niin ei paljoo notku. Kylmäsiltaahan toi ontelon täyttö marginaalisesti lisää, mutta omassa ei niin väliä koska eriste ulkopuolella on olemassa.

Ei ne seinät siitä normaaleissa oloissa mihinkään liiku vaikka olisivat vain nurkista, pileistä, holvista yms. tuettu.
Kun Savolainen puhuu siirtyy vastuu kuulijalle. Koskee tässä tapauksessa myös Hämäläistä.
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja tarpola »

Näitä lukiessa olen mietiskellyt, voisiko rivinteerauksen tehdä EPS-levystä. Sen vesihöyrynläpäisevyyshän on sama kuin betonin, joten sisäänpäin kuivuminen ei estyisi. Nojaamistahan se ei paljon kestä eikä kolhuja, mutta lieneekö tuolla lopulta kovin suurta merkitystä? On toki kohteita mihin tällainen ei tule kyseeseenkään, mutta moni seinä on luontaisesti aika hyvässä suojassa eikä sitä juuri koskaan edes hipaista.

Kolmen sentin ilmarako johon pystysuuntaisia palikoita tueksi määrävälein, ja sisäseinäksi seitsemän tai kymmenen sentin EPS, pintaan verkko ja sopiva pinnoite (mikä?). EPSin valinnassa sitten joku optimi lämmönjohtavuuden, vesihöyrynläpäisevyyden ja iskunkestävyyden kesken, mutta kaiketi melko tiivistä saisi olla jotta edes jotain kestää. Lämmönjohtavuus olisi kuitenkin selvästi pienempi kuin harkossa saati tiilessä.
pete73
Jäsen
Jäsen
Viestit: 110
Liittynyt: Ke Loka 20, 2010 20:06
Paikkakunta: Ähtäri

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja pete73 »

Onko kukaan löytänut siporeksille lämmöjohtavuusarvoja? Itse en ole vielä onnistunut löytämään.. Noin äkikseltään tuntuis että ei kovin kaukana kivivillasta olisi, mutta kun luulo ei oikein ole tiedon...... :?
-58 rmt, 112m2+kellari, ILP+VILP+ jämä kaksikko sähköllä, ei lisäeristystä
kulutus 2009-2010 noin 18500kWh+n. 2m3 puuta
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja sahrami »

H+H:n suvuilta löyty ainakin tällainen dokumentti: http://www.hplush.fi/documents/61915/a2 ... 8e9438ce89
löytyi hakusanoilla siporex lämmönkohtavuus.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja Hower »

tarpola kirjoitti:Näitä lukiessa olen mietiskellyt, voisiko rivinteerauksen tehdä EPS-levystä. Sen vesihöyrynläpäisevyyshän on sama kuin betonin, joten sisäänpäin kuivuminen ei estyisi. Nojaamistahan se ei paljon kestä eikä kolhuja, mutta lieneekö tuolla lopulta kovin suurta merkitystä? On toki kohteita mihin tällainen ei tule kyseeseenkään, mutta moni seinä on luontaisesti aika hyvässä suojassa eikä sitä juuri koskaan edes hipaista.

Kolmen sentin ilmarako johon pystysuuntaisia palikoita tueksi määrävälein, ja sisäseinäksi seitsemän tai kymmenen sentin EPS, pintaan verkko ja sopiva pinnoite (mikä?). EPSin valinnassa sitten joku optimi lämmönjohtavuuden, vesihöyrynläpäisevyyden ja iskunkestävyyden kesken, mutta kaiketi melko tiivistä saisi olla jotta edes jotain kestää. Lämmönjohtavuus olisi kuitenkin selvästi pienempi kuin harkossa saati tiilessä.
Täällä tämmöinen ajatus:
http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic ... der#p66577

ja oli minulla jotain pikkuisen kriittistä kommenttia tuohon foorumilaisen markkinoimaan ja myymään tuotteeseen rivinteeraustarkoituksessa...
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja tarpola »

Kappas, hyvä kun kaivoit esiiin tuon vanhan ketjun. Ei mitään uutta auringon alla.

Mitta mietitäänpä lisää. Omalla vanhoihin määräyksiin perustuvalla u-arvolaskurilla sain maanalaisen 200-millisen betonisen kellariseinän u-arvoksi rivinteerattuna
- 130 mm kahitiilimuurauksella 0,60
- 70 mm kevytsoraharkolla 0,54
- 100 mm EPS-muurilla 0,28.
Ilman rivinteerausta pelkällä betonilla 0,75. Jos Matti on kuulolla, olisi kiva kuulla tuliko tuota EPS-muuria kokeiltua ja minkälaisin tuloksin.

Noissa laskureissa on perusmaan lämmönvastus mukana. Ulkoilmaa vasten EPS-seinänkin u-arvo paukahtaa 0,4 tasolle. Jos ilmaraon paikalla seinän yläosassa olisi uretaani (30 mm) paranisi arvo maanalaisen seinän tasolle. En nyt tarkistanut mikä oli laskurissa EPS-osan lämmönjohtavuus, ja mikä eri tiheyksistä lopulta olisi sopivin, mutta suurusluokka ja periaate olisi kuitenkin tuossa.
samppa636
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 22, 2011 20:15
Paikkakunta: mikkeli

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja samppa636 »

eilen oli rakennus suunnittelijan kanssa palaveri, hän suositteli että tehdään rivinteeraus ilman eristyksiä.Suositteli käyttämään 88- väliseinäharkkoa. kuulemma eristämiseen liittyy omat riskinsä, jossain kohteessa jouduttu purkamaan 10-vuotta vanha rivinteeraus pois kun eriste ollut märkä. se oli tehty styroksista. sitä en tiedä että oliko asennettu "oikeaoppisesti" eli alareunasta auki.

Lattia tulee olemaan rakenteeltaan 200-300 milliä murske, 100 mm styroksia(2 x 50 mm limittäin) ja 80-100 mm valu. riippuen miten syvältä anturat löytyy.
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

samppa636 kirjoitti:Lattia tulee olemaan rakenteeltaan 200-300 milliä murske, 100 mm styroksia(2 x 50 mm limittäin) ja 80-100 mm valu. riippuen miten syvältä anturat löytyy.
Mites sulla se huonekorkeus? Toi lattian rakenne on ihan OK mutta ottaa korkeutta 40-50cm. Jos ei meinaa mahtua niin 100mm salaojittavaa eristettä + 80-100mm valu säästäisi korkeudessa murskeen osuuden ja ajaisi saman asia.

Joku sanoo kohta, että nykyään suositellaan 200mm eristettä lattiaan mutta pelkällä rivinteerauksella eristettyihin seiniin suhteutettuna 100mm on ihan hyvä.

Mistä muuten löysit suunnittelijan, joka oli rivinteerausasioista jyvällä? :-D
samppa636
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 22, 2011 20:15
Paikkakunta: mikkeli

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja samppa636 »

suunnittelijan löysin hirveällä säkällä, päättelin itse että hän saattaisi olla perillä rintamamiestalojen remontoinnista kun hänellä tuota työkokemusta on jo kerinnyt kertymään (ikää n.70.v) :-D ja oikeassa olin! huonekorkeutta on nyt 215, jos vaikka samaan pääsis remontin jälkeen niin hyvä olisi. tällänen 175 cm kaveri mahtuu hyvin kulkemaan lyömättä päätään kattoon!
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Rivinteeraus

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

No toi korkeus antaa jo vähän pelivaraakin jos vaikka sokkelia+anturaa ei löydykään nykypinnasta alaspäin sitä vaadittavaa 40-50cm.
Toista se on meikäläisellä kun ei itkemälläkään saa saunaan kuin nippanappa 188cm korkeutta. Mutta vain 176 tässä ollaan itsekin.
Vastaa Viestiin