Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja vesahy »

pelkka kirjoitti:Auto kun on neliveto niin siinä menee yhden puhjenneen renkaan myötä ne kolme muutakin samalla kertaa vaihtoon = kallista lystiä.
Eikö nelivedon rengasta voi paikata? En tarkoita niitä liimanaruja, joita vedetään koukulla paikoileen naulanreikään vaan sitä, että rengas otetaan vanteelta ja tarkastetaan sen rakenne ja sitten lyödään lappu reiän päälle.

Vaahtopullon tyhjentäminen renkaaseen kuulemma tarkoittaa sitä, ettei sitä enää voi paikata. Se on kuitenkin hyvä konsti jos täytyy päästä jostain korvesta ihmisten ilmoille.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Kulmala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 512
Liittynyt: Su Syys 12, 2010 22:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Kulmala »

Kyllä sen voi paikata, mutta pitää vaan pestä ensin = maksaa vähän enemmän.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Pelkan pressukosti on erinomainen. Kaupunkitontilla kun on niin talven halkotalkootkin tehdään aina pressun päällä, saatika saastaisemmat hommat. Mulla on aina ryöttähommissa pressu alla, oli se sitten vaikka listojen höyläystä pihalla taikka kattotiilen pesua. Seinäni raappasin paljaaseen maahan ja räystäiden alle ei ole vanhan lyijymaalin ansiosta kasvanut vielä kohta kymmenessä vuodessakaan nurmi.

Mä oon kakarana repinyt useamman kerrostalon sokkelilaudoista naulat pois. Silloin oli helppoa kun päälle tuotiin puoli metriä multaa, mutta jo silloin neuvottiin että katot tarkkaan sen alueen jolla revit ja pidät repimisalueen erillään ja kulkuväylille ei jää yhtään naulaista puuta taikka niitä nauloja.

Isot työmaat on asia erikseen, mutta remonttihommissa siisteys on nopeempaa kuin jälkikäteisputsi.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Lunttilan herra
Jäsen
Jäsen
Viestit: 427
Liittynyt: Ke Joulu 03, 2008 15:54
Paikkakunta: Forssa

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Lunttilan herra »

pieniä tosi tehokkaita magneetteja saapi kun purkaa tietokoneen kovalevyn!
ei paina mittään verrattuna kaiuttimen magneettiin ja taitaa olla tehokkaampikin. Yhdessä kovalevyssä on näitä 2 kipaletta. Kooltaan on tietty pienempi ja näin haravoituva alue pienempi, mutta toimiskohan jos laittais näitä muutaman kiinnittäen rautaputkeen ja vetelis sitte sitä perässään?
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

Ai peijoona, mulla on muutama risa kovalevy nurkissa mutta en ole purkanut kuin joskus uteliaisuutta, enkä huomannut että niissä on tosiaan NIB (neodymium) magneetit sisässä. :cool:
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

10 senttiä kääntää maata pariin kertaan ja haravoi piikkiharavalla., meillä ei juuri soinut miinaharava sen jälkeen eräällä työmaalla.

Itse kerään aina joka välissä pois ja yleensä johonkin laitan ison vanhan kaiuttimen tai muun, johon voi huoleta nakata nauloja. Autoremontissakin hyvä.
Ja sitten kun tuota magneettia siirtää ja sattuu menemään paikkaan jossa kaikki naukakattikot ja ruuvit ovat, niin kiva kiva.... :shock:

Eipä nuo kovin helpolla päädy ellaiseen asentoon, että mneisivät renkaasta läpi. Painuvat maahan ja jäävät sinne. Todennäköisyys saada niitä renkaaseen on aika pieni, niitä kun on liki jokaisen tutunkin pihalla. Mutta varmuus on tietty varmuus. Pahempia ovat ne, joissa on puupalilkka kiinni.

En usko että se naula nousee itsekseen ylös muualla kuin seinässä.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Keskikesällä jouduin ostammaan uudet renkaat relluuni, sillä toinen takarengas päästi yllättäen ilmat pihalle. Ne olivat jo siinä kunnossa, että olin jo jonkin aikaa harkinnut uusimista eikä minulla yleensä ole ollut tapana ajaa renkaita ihan loppuun, sileäksi. Rengasliikkeeseen pääsin vaahtopullon avulla eikä matka ollut edes pitkä.

Kun vanhat renkaat oli otettu vanteilta, niin tyhjenneestä renkaasta löytyi naula, jota ei nähnyt ulkoapäin. Ja se oli pyöreä teräsnaula, josta kanta oli siististi katkaistu leikkureilla. Tällaisia nauloja meidän raksalla ei ole koskaan käytetty. Naula oli noin tulitikun mittainen, joten se varmaankaan ei ole voinut olla missään pystyssä sojottamassa ja vaikeata uskoa, että se olisi yli ajettaessa voinut renkaaseen tunkeutua. Olisikohan joku tehnyt sabotaasia vaikkapa osuuskaupan pihassa, joka on nuorten mopojengien kokkoontumispaikka?
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja sahrami »

Minä kun ajelen muillakin rakennustyömailla kuin omallani, niin aina välillä on nauloja renkaista löytynyt. Kunnan työmaat ovat pahimpia, ja niiltähän ei voi välttyä, kun ovat just terveyskeskuksen tai koulun pihassa... Nelivetoa ei ole, Voyager taas painaa niin hemmetisti, että siinä hajoaa renkaat jo ihan sepelissä, kun terävä siru menee sopivasti uraan ja auton paino tulee päälle.
Olen alistunut siihen, että isossa autossa renkaita menee neljä vuodessa, jos aikoo sorataipaleen päässä asua, pienemmässä (Zafira) menee vain kaksi.

kerran räjähti satasessa motarilla rengas, onneksi oli takarengas saapissa eikä eturengas. Sain auton hallitusti tienposkeen ja totesin, että ei tee vaahtopullolla mitään, kun oli koko renkaan sisäreuna auki. Tai no puolet siitä. Vähän aikaa piti kyllä hengitellä ja rauhoittua, että onneksi ei ollut vauhtia sitä normaalia sataaneljääkymppiä ja onneksi oli takarengas eikä eturengas. Tuostakin on aikaa jo 15v, ja vaikka sen jälkeen on tullut ajettua satoja tuhansia kilometrejä, ei ole uudestaan vastaavaa käynyt. Nauloja on kyllä senkin jälkeen löytynyt. Eikä enää tule motarillakaan ajettua kuin pikkasen yli 120km/h, ei ole niin kiirettä enää.

Yhden kerran lapsuudestani muistan motarilta sen, kun katselin kuplavolkkarin takapenkiltä, että jonkun rengas vierii tuossa vieressä... Se taisi olla joku vanhojen kuplien tyyppivika, että rengas lähti irti, oliko pulteissa vai vanteissa vikaa...?
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Nykyautoissa takarenkaan tyhjenemistä ei edes aina huomaa. Ajoin joku aika takaperin tuliterällä Transit Connectilla Ivalosta Tampereelle ja pitkän ajon takia oli kuskikin tietysti vähän turtana. Jossain Oriveden yläpuolella oli tietyö josta ilmeisesti sain ison ruuvin takarenkaaseen. Oriveden jälkeen ohitin rekan ja omalle kaistalle turhan terävästi palatessa ihmettelin kun perä liirasi kummallisesti. Se oli ainoa poikkeava asia ennen kuin perillä autosta ulos tullessa ihmettelin kumin käryä. Vanne oli syönyt renkaan kyljet melkein läpi. Joka tapauksessa kymmeniä kilometrejä olin ajanut tyhjällä takarenkaalla. :oops:
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja sahrami »

Juu kyllä sitä on pari kertaa tullut ihmeteltyä, että mites tää tie tuntuu näin liukkaalta kesäkelillä... ohohups ja takarengas melkein tyhjä. Mutta sen räjähtämisen kyllä huomasi. Ja kuulikin, vaikak oli stereot täysillä.
Senkin huomaa, kun edellä ajavasta rekasta räjähtää rengas. Ei sitä kuule, vaan TUNTEE. En halua edes tietää, miltä se tuntuu, jos se rekka ajaisi vieressä :shock:
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Connectissa kun on jäykkä taka-akseli ja aika kovat jouset niin ilman kuormaa se tyhjän renkaan puoleinen nurkka killui melkein ilmassa toisen puolen kantaessa kevyen perän.
Kuorman kanssa sen tyhjenemisen varmaan olisi huomannut heti.
puuhapena
Jäsen
Jäsen
Viestit: 133
Liittynyt: Ke Syys 12, 2007 21:37
Paikkakunta: valkeakoski

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja puuhapena »

sahrami kirjoitti:Ei sitä kuule, vaan TUNTEE. En halua edes tietää, miltä se tuntuu, jos se rekka ajaisi vieressä :shock:
Kyllä sen huomaa.. :lol:
Viime kesänä ajoin pakullani sora-auton rinnalla moottoritiellä kun kuorkista räjähti kuskinpuolen eturengas.
Mieletön pamaus, irtosoran ropina auton nokassa ja ruskea pölypilvi täytti koko maiseman.
Voin sanoa että kyllä pelästyin.
puuhapena kaiken korjaa
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Minä ajelin kerran, jo kauan sitten, kakkostietä Poriin päin tukkirekan perässä, rekalla normaali ylikuorma runkoja perävaunussa. Ja kun olin aivan perssä, ohitusta kyttäämässä, niin rekan yksi rengas räjähti vauhdissa. Sen todella kuuli, oli se semmoinen mälli. Ja maailma oli hetken aikaa aivan sakeana kaarnaa ja vastasatnutta pulverilunta.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Oomo lähti töihin vanhalla pakulla Helsinkiin (matkalla 30km moottoritietäkin) , katselin pihalla, ettei ollut ilmaa takarenkaassa. Kävi reissun, eikä ollut huomannut mitään. Ei ollut kännyjä silloin. Olihan tuo sellainen sardiinipurkki, että sama ajoiko vanteilla vai kumeilla, yhtä pehmiä kyyti....tärinää, nitinää, jurinaa, kolinaa, heiluntaa...
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Yölento
Jäsen
Jäsen
Viestit: 154
Liittynyt: La Kesä 18, 2011 20:18
Paikkakunta: Keitele

Re: Millä naulat ja muut terävät pois renkaiden alta?

Viesti Kirjoittaja Yölento »

vesahy kirjoitti:
pelkka kirjoitti:Auto kun on neliveto niin siinä menee yhden puhjenneen renkaan myötä ne kolme muutakin samalla kertaa vaihtoon = kallista lystiä.
Eikö nelivedon rengasta voi paikata? En tarkoita niitä liimanaruja, joita vedetään koukulla paikoileen naulanreikään vaan sitä, että rengas otetaan vanteelta ja tarkastetaan sen rakenne ja sitten lyödään lappu reiän päälle.

Vaahtopullon tyhjentäminen renkaaseen kuulemma tarkoittaa sitä, ettei sitä enää voi paikata. Se on kuitenkin hyvä konsti jos täytyy päästä jostain korvesta ihmisten ilmoille.
Tarkoittanee jos on suurinpirtein loppuunajetut renkaat ja jatkuva neliveto niin uudessa renkaassa kehä on liian iso muihin verrattuna. Ja paikata voi ihan samoin kuin muissakin autoissa.
Vastaa Viestiin