bauhaussin acajou-massiivipuutasot

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
rimpula
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Pe Helmi 10, 2006 15:32
Paikkakunta: Pyhtää

bauhaussin acajou-massiivipuutasot

Viesti Kirjoittaja rimpula »

Elikkä olen kattellu noita bauhaussin puisia öljyttyjä acajou-työtasoja. Väri olis oikeen sopiva meille keittiöön, eikä hintakaan ole kovin paha, mietin vaan niiden soveltuvuutta keittiöön. Tason pinta oli aika karhea, saakohan sitä millään siloteltua ? Voiko ölyttyä pintaa hioa ? Vai tukkiiko vaan hiomapaperin ? Voiko öljytyn pinnan käsitellä esim. öljyvahalla ? Onko kellään kokemusta ko.tasoista ?
:roll:
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Öljytyn pinnan hiominen tukkii paperin hyin sukkelaan, mutta siklillä pinnan saa kivasti sileäksi vaikka siellä olisi mikä öljy.

Toinen kelvollinen konsti on karkea karhunkieli. Kun sillä jynssää öljyn kanssa niin pinta silottuu tukkimatta karhunkieltä. Loppuviimeistelyyn voi ottaa vielä hienomman karhunkielen.

Yleensä teen nuo viimeistelyt nejän nollan teräsvillalla, mutta kun en tuota puuta tunne, niin ei kannata teräsvillaa sinne panna. Käy vielä niinkuin tammella, jonka kanssta rauta regoi niin rajuksi että pahimmillaan saa koko pinnan mustaksi.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
tapsa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 218
Liittynyt: Ma Huhti 17, 2006 21:31

Viesti Kirjoittaja tapsa »

Tuonkin kun olisi tiennyt hiukan aikaisemmmin, nimimerkillä tamminen puutaso kovin musta :lol:
hannihan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Pe Elo 12, 2005 7:56
Paikkakunta: kuusjoki

Viesti Kirjoittaja hannihan »

itse olen laittanut keittiöön ja kylppäriin vastaavat tasot. Keittiössä upotin
altaan tasoon tekemääni aukkoon. Kaupan jäljilta olevan pinnan öljysin kunnolla, varsinkin vesihanan ja altaan ympärykset hyvin . n. puolen tunnin kuluttua lisää öljyä jos jää kuivia paikkoja.Seuraavana päivänä pyyhin kankaalla pinnan ja harjasin pintaan kiillon vaaleallajuurestenpesu harjalla. Hyvin on kestänyt. Nyt n. vuosi viimekäsittelystä sama homma uusiksi mutta ensin raakasti hiomapaperilla pinta hieman karheaksi. jos siklillä vetelet pinta tasoittuu liikaa eikä imen öljyä.. Siitä vaan levyostoksille ja askartelemaan.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Itse olen harkinnut tästä koko vintin lattian tekoa (40m2) :?
Tika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 28
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 9:57
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja Tika »

Ei sikli puun solukkoa tuki - ainakaan terävä. Öljy imeytyy mainiosti. Onko tuo acatou todellakin jotain mahongin sukuista (Swietenia humilis, Swietenia macrophylla..). Lienee jotain viljeltyä sorttia, koska aito mahonki on kyllä sen verta kallista (ja kauppa luvanvaraista) etten uskoisi sitä bauhausista löytyvän.
Timo Taneli
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

ihan outo puulaji, joten hiukan salapoliisintyötä netissä: googlella
acajou --> kauppanimi myös cedar, (lat. cedrela odorata) (löytyi yks sivu, jossa tämä listattu cites-luvanvaraiseksi sademetsäpuuksi)
--> löytyi edelleen puukeskuksen linkki
http://w3.puukeskus.upm-kymmene.com/pks ... enDocument

ja: --> tää on sitä puuta, mistä sikarilaatikoita tehdään :-D

tiedän muuten yhden talon, jossa on seetripaanukatto, liekö sekin samaa kamaa.
ei mahonkia kuiteskaan.

apropos, siklille jonkun phuhdan ohje, jollalailla se tulee kuntoon (mm. kitarassa voi ennen lakkausta siklata pinnan normaalihionnan jälkeen niin siihen tulee jännä heijastus):
http://www.puuvene.net/phuhta/artikkelit/sikli.htm
rimpula
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Pe Helmi 10, 2006 15:32
Paikkakunta: Pyhtää

Viesti Kirjoittaja rimpula »

Levyt jäi vielä toistaiseksi kaupan hyllylle. Ovat kyllä edelleen yks vaihtoehto köökin tasoiksi.
Vastaa Viestiin