Missä kuivaatte pyykin?

Rintamamiestaloista ja muusta
veranda
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: La Heinä 29, 2006 14:48

Missä kuivaatte pyykin?

Viesti Kirjoittaja veranda »

Syksyn tultua pyykin kuivatus on siirtynyt sisätiloihin ja aiheuttaa pienissä tiloissa päänvaivaa, kun sitä kodinhoitohuonetta ei ole ja ilmastointijärjestelmät 50 vuotta vanhat.. Muksuja on kolme ja näin ollen pyykkiäkin. Siispä - missä teillä pyykki kuivatetaan? Kannattaako satsata kuivausrumpuun tai -kaappiin? Millaisiin paikkoihin olette mahd. kyseisiä laitteita sijoittaneet?
sanasol
Jäsen
Jäsen
Viestit: 82
Liittynyt: Pe Touko 12, 2006 23:23
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja sanasol »

mulla on se kodinhoitohuone ja lapsia samoin kolme. Mä olin vakaasti alus sitä mieltä et en kuivausrumpua tarvi kun on paikka mis kuivata, pois katseilta. Mut kun talos on viisi sotkijaa, se pyykki määrä on valtava, kuten tiedät. pyykki kyl kuivuu khh, mut ne lattial jököttävät härvelit (3 kpl) on aina käytössä. alan pikkuhiljaa kääntymään rummun puoleen sais nopeest vaatteet kaappiin ja kuulemma vaatepöly pienenee huomattavasti. Ja uudet laitteet ei kait kuluta vaatteit kuten joskus 80 luvun härvelit. Minkälaisia pyykkikori systeemejä teilt löytyy, alan kyllästyy siihen pyykin lajitteluun kun en ole hankkinut kuin sen tavallisen pyykkikorin, vielä...
Kylähullu
Minz
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 18:34
Paikkakunta: Nousiainen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Minz »

Voi, me hankittiin kuivausrumpu muutama vuosi sitten. Enkä enää tästä luovu! :lol:

Pyykkejä
a) ei tarvitse roudata pihalle tai ripustaa narulle
b) kuivuvat huomattavasti nopeammin
c) ei tarvitse silittää, senkuin viikkaa koneesta ottamisen jälkeen.

Ja mikä myös hienoa - eläinten karvat jäävät aina sille tielleen (meillä kun on neljä näitä karvastajaa)!

Tosin täytyy myöntää, että yhtään rumpuun sopimatonta vaatetta ei ole tullut hankituksi tämän rummun hankkimisen jälkeen - niin ollaan laiskoiksi tultu. :razz:

Poistoimuri kesäisin päälle, että lämpö menee pihalle ja talvisin lämmittää kämppää. Monta positiivista puolta asialla!
kattara
Jäsen
Jäsen
Viestit: 42
Liittynyt: To Kesä 22, 2006 14:24
Paikkakunta: Keski-Suomi

...

Viesti Kirjoittaja kattara »

Hankittiin ilmankuivain/kosteudenpoistaja. Niistä löytyy tietoa jostain aiemmasta ketjusta, varmaan haulla löytää ilmankuivaimen...

Eli mietittiiin myös kuivausrumpua, mutta ei olisi oikein mihinkään mahtunut. Ilmankuivain hoitaa homman ja oli huomattavasti edullisempi (199 e, K-rauta) kuin kuivausrumpu. Se on sellainen kannettava pömpeli. Vetää ilman toisesta päästä siään , poistaa kosteuden omaan säiliöönsä ja puhaltaa toiseltapuolelta ulos hieman lämmitettynä. Hyvin toimii just pyykkien kanssa. Seurattiin pari kertaa kosteusmittarista lukemia ja tosi nopsaa laski huoneen kosteuspitoisuuden alettuaan pyöriä, ja pyykkikin siis kuivui huomattavasti nopeampaa näin. Vie vissiin myös vähemmän energiaa kuin kuivausrumpu. Ja yllättävää on miten paljon vettä poistaa. Pyykin kuivatuksen jälkeen voi säiliöstä poistaa pari litraa vettä...
A-V
Jäsen
Jäsen
Viestit: 97
Liittynyt: Ti Heinä 11, 2006 9:11
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja A-V »

Me vaihdettiin vanha päältätäytettävä pesukone uuteen pesukone+kuivausrumpu torniin kun muutettiin uuteen kotiin. Ei ole tarvinnut sekuntiakaan katua kyllä. Ihan ehdoton keksintö. Lähes yhtä hyvä kuin tiskinpesukone.. :wink:

Meillä tuo pesutorni on sijoitettu kellarin portaiden yläpäässä olevalle tasanteelle, eli ei ole täysin lämpimässä tilassa ihan vielä. Tässä kun saan nuo kellarin portaat umpeen (käynti myös ulkopuolelta) niin voi huoletta pestä myös talvella.. :wink:
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jonin »

Kellarissa kodinhoitohuoneessa on sekä rumpu että kaappi. Rumpu on 8 vuotta vanha ja aika pieni (edellisessä asunnossa oli pieni kylppäri) joten siinä pyörii lähinnä lakanapuoli. Vaatteet paahdetaan kaapissa. Vajaassa parissa tunnissa on koneellinen kuivaa joten tarvittaessa illassa työstää pari satsia. Kaapista oton jälkeen tavara on varsin sileätä eikä kutistumisriskiä ole. Jos kuivatuksella ei ole kiire niin laitamme pyykit kaappiin ja jätämme oven auki. Näin saamme kuivaa noin vuorokaudessa ilman sähköä. On jopa ollut mielessä hankkiutua eroon rummusta ja laittaa toinen kuivauskaappi.

Lajittelupuolella on Norscanin korisetti, 4 koria päällekkäin joista 3 ylimmäistä on tässä käytössä. Makuuhuoneessa on sitten likapyykkikori jolla tavara raijataan alas.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Enimmäkseen saunan lauteiden päällä - usein saunan jälkeen. Saunassa hyvä ilmanvaihto (2 poistoa ja yksi oma tuloilma) ja lattialämmitys. Milloin ei saunaan mahdu niin pesuhtilassa, jossa myös on hyvä ilmanvaihto (2 tuloa ja 2 poistoa) ja lattialämmitys. Lakanat kuivataan aina rummussa.

Vuoden päästä varmaan kodinhoitohuoneessa kuivataan pesuhuoneen sijasta, kunhan saadaan lattialämmitys sinnekin.

Jos tulee oikein kiire niin sitten käytetään kuivausrumpua.
MCI
Jäsen
Jäsen
Viestit: 47
Liittynyt: Ma Elo 08, 2005 19:39
Paikkakunta: Valkeakoski
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja MCI »

Saunan pukuhuoneessa ilmankuivaimen avustuksella. Kuukauden testin perusteella ei voi muuta kuin todeta, että kuivain oli hyvä hankinta.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Pesuhuoneessa ilmankuivaajalla, tai pukuhuoneessa ilmankuivaajalla. Riippuu tilanteesta.
AKA
Jäsen
Jäsen
Viestit: 287
Liittynyt: La Maalis 11, 2006 19:59
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja AKA »

Kesällä pyykki kuivuu ulkona (tänä kesänä kuivuikin oikein mukavasti). Muuten pyykit kuivuu kellarissa ilman minkäänlaista koneellista avustusta. Ei siis mikään paras mahdollinen ratkaisu.
Ensimmäinen hullunmerkki, jos luulee itseään viisaaksi.
Avatar
jklaukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 74
Liittynyt: Pe Elo 26, 2005 6:15
Paikkakunta: Joensuu
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja jklaukka »

Pesuhuoneessa, jossa on poistopuhallin ja lattialämmitys, ulkona kesäisin poudalla ja ullakolla mm. lakanoita. Yläkerran toinen puoli on rakentamatonta kylmää tilaa.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Kuivausrumpu on hankittu jo edellisen asunnon aikana jossa oli pieni pesuhuone ja pyykinkuivausongelma ja kosteusongelma.
Nyt pyykki kuivuu kesällä pihalla ja näin syksyllä kuivausrummulla ja muuten vaan pesuhuoneessa. on meillä ilmankuivainkin olemassa mutta ei ole vielä ollut tarvetta. Saa nyt nähdä tarviikokaan. Pesuhuoneessa yllättävän hyvä ilmanvaihto vaikka ei räppänän räppänää, ilma kulkee sen tilan läpi ilman konettakin. Ilmankuivain veisi kallista sähköä :wink:
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Hannaolio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Syys 19, 2006 22:12

Viesti Kirjoittaja Hannaolio »

Kesäajan pihalla ja talvella kondensoivassa kuivausrummusssa keittiössä. Kuivausrumpu on aika lailla ainoa vaihtoehto kun on vaan ulkosauna eikä mitään pesuhuonetta, tai tai isoa kylpyhuonetta sisällä. Ja keittiö oli ainut paikka minne se rumpu järkevästi mahtu. Meille ainakin on ollu toimiva ratkaisu talvikuivatusongelmaan.
Frank
Jäsen
Jäsen
Viestit: 93
Liittynyt: Ke Loka 26, 2005 14:16

Viesti Kirjoittaja Frank »

Ei kannata pihistellä sen kuivausrummun ostossa. Itse vähän pihistelin ja ajattelin saavani laatua ostamlla UPO.n vehkeet. HATTU, mitä roskaa. 5 vuoden aikana on vaihdettu vesipumppu 2 kertaa, hihnat poikki ja laakerit ulisee.

Just heitin kuivurin mäkeen ja ostin Boschin laitteen. Toivottavasti toimii paremmin. Niin ja kannattaa katsoa, että se rummun sisäpinnoite on laadukasta´.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Kondensoivassa kuivausrummussa sekin etu että se lämmittää kivasti, ei mee koko se sähkö hukkaan mitä se haukkaa kyllä ihan kivasti.
Hormiliitäntäisessä menee lämpökin hukkaan ja sitä kosteutta ei voi piippuun työntää vaan joutuisi tekemään rosteri tai muovikanaviston ulos.

Meillä on 10v. vanha Rosenlev passeli 101 ja todella kovassa käytössä.
Kerran vaihettu hihnan kiristäjän pyörä + laakeri, kaksi kertaa hihna.
Vanhassa asunnossa wc lämpeni liikaa ja hihna alko päristä eikä kondensointi teho ollut siten enää hyvä, täällä kellarissa toimii loistavasti kun on riittävän viileetä.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Vastaa Viestiin