Kulttuurirahaston hanke

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
anttiaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Ti Tammi 27, 2009 22:32
Paikkakunta: etelä-pohjanmaa

Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja anttiaa »

Tänään julkaistiin Suomen Kulttuurirahaston hanke uusista talotyypeistä.

Talotyypit ovat vapaasti kaikkien käytettävissä.

Tutusttukaa noihin ja kommentoikaa.

linkki: http://www.k3-talot.fi/
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Kyllähän se arkkityyppi puhutteli :-D

Onnea vaan sille joka meinaa saada nykymääräyksillä painovoimaisen ilmanvaihdon läpi :roll:
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Arkkityyppi miellytti itseä eniten. Hyvää oli pohjaratkaisu ja siinä erityisesti se, että märkätilat oli ihan eri rakennuksessa. Miinusta ulkonäöstä.

Toinen hyvä oli se viiminen vaihtoehto (Villa joku...). Se oli ulkonäöltään silmääni mielyttävin noista.

Jos Arkkityyppiin yhdistäisi perinteiset (rintamiestalo) ikkunat voisin jopa kuvitella asuvani moisessa. Yksi asia siinä kuitenkin herätti suurta ihmetystä tässä pienessä ihmisessä: Kaksi ilmasulkua seinärakenteessa? :shock:
- Puolihullu varttisavolainen -
Mikko Suokas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: To Loka 30, 2008 20:28
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja Mikko Suokas »

warixenjalka kirjoitti:Arkkityyppi miellytti itseä eniten.

Miinusta ulkonäöstä.

Arkkityyppiin yhdistäisi perinteiset (rintamiestalo) ikkunat voisin jopa kuvitella asuvani moisessa.
Sama vika täällä. Arkkityypissä oli paljon hyvää, ja se painovoimainen ilmanvaihto (jos se vielä jossakin kelpaa uudisrakennukseen) on varmasti tervetullut asia monelle, jotka eivät halua maksaa ilmanvaihtokoneesta ja kanavista. Mutta ne ikkunat! Miksi nykyään ei enää tehdä kauniita ikkunoita, samaan taloon pitää laittaa monta eri kokoista ja muotoista ikkunaa, kun ennen ne olivat suunnilleen saman kokoisia kaikki, mitä nyt olohuoneen ikkuna vähän muita suurempi. Kaikkein vähiten pidän tuollaisista korkeista ja kapeista ikkunoista, joita nykyään näkee uusissa taloissa paljon ja jollaisia Arkkityyppiinkin oli saatu tungettua.

t. Mikko
anttiaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Ti Tammi 27, 2009 22:32
Paikkakunta: etelä-pohjanmaa

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja anttiaa »

Radiossa oli juttua taloista. Ilmanvaihtosysteemien puuttuminen edellyttää, että jossain sitten tingitään eli ikkunapintoja pienennetään.

Vähän ihmetyttää kun korvausilmaa imetään maanalta putkia pitkin. Kyllähän ne kanavat pitää olla puhdistettavissa.

Ei ihan hirveesti sytyttänyt mikään noista.
TimoAB
Jäsen
Jäsen
Viestit: 616
Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 21:40
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja TimoAB »

Eikun ihan törkeen siisti projekti!
Tuota maan alta imettävän korvausilman ideaa on tälläkin foorumilla kehitelty. Heti voi sanoa, että kovin ohuesta putkesta tulee, ei ehdi montaa hetkeä maan alla lämmetä/viiletä ennen taloon tuloa. Pitäisi olla aika iso putki, kaivo tms.
NOTE! Tämän remontointiaiheisen tekstin on kirjoittanut samettihousuhumanisti. Lähdekritiikki kunniaan.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja KariFS »

TimoAB kirjoitti:Eikun ihan törkeen siisti projekti!
Tuota maan alta imettävän korvausilman ideaa on tälläkin foorumilla kehitelty. Heti voi sanoa, että kovin ohuesta putkesta tulee, ei ehdi montaa hetkeä maan alla lämmetä/viiletä ennen taloon tuloa. Pitäisi olla aika iso putki, kaivo tms.
Taikka "riittävän" pitkä putki. Tietysti putken pidetessä pitää halkaisijaakin kasvattaa ettei tule liikaa imuvastusta.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Katoin samaa aamun lehdestä: Tuo arkkityyppi on ihan hieno, mutta mä vaan näen silmissäni jo tuon korkean räystäättömän seinän kymmenen vuoden päästä kun joka poka vuotaa vesirantuja pitkin seinää. Mä luulin että räystäättömät arkkitehtiviritykset unohtui jo 80-luvulla kokemusten perusteella. Sama juttu Nopassa, mikä perkele teettää 9 metriä korkean räystäättömän seinän ihmisen mieleen?

Tyyli on mennyt iän yli. Tuommoinen päätyseinä menee vaihtoon joka kahdeskymmenes vuosi, vaikka se ihan makee onkin. Surku sinänsä, leveästä räystäästä olisi saanut jopa tyylikeinon. Ehkei yhtä slimmiä, mutta toimivamman.

Perusidea on loistava. Mutta mulle tuo tyyli on arkkityyppi arkkitehtuurista, siinä merkityksessä joka ei oo ihan kaikilta osin ajateltu. Muuten kyllä propsit.

Villa Finland on ehkä kaunein perinteiseen silmään, mutta siinäkin on puutteensa. Kukas teistä haluaisi kolata lumet tuosta talonpoikaistalon pihasta viimeisten kahden vuoden malliin? Toimvin noista, ja silti asemapiirros osoittaa selkeää tilannetajun puutetta. Naapuriinko ne kahdelta lappeelta valuvat lumet viedään tosta rännistä? Tiivistä pitää olla ja naapuriin ei saa valumavesiä ohjata, mutta tossa on kymmeniä neliöitä lunta ja sadevesiä valumassa samalle kotipolulle. Ja Miska soutaa joella.... :lol:

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Rosanna67
Jäsen
Jäsen
Viestit: 273
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 11:03
Paikkakunta: Suomessa

Re: Kulttuurirahaston hanke

Viesti Kirjoittaja Rosanna67 »

Meidän edellisessä talossa tuloilma tulee maan (lattian) kautta. Armas halusi kokeilla systeemiä...
Siinä tosiaan vaan se matka jää liian lyhyeksi, jotta mitään merkittäviä vaikutuksia olisi. Ihan hyvin senkin kanavan pystyy puhdistamaan...
Vastaavasti sitten siinä talossa kaikki muut iv-putket ovat lämpimissä tiloissa.
Kurjuuden maksimointi --> uudesta omakotitalosta täysrempattavaan rintamamiestaloon --> Mutta: omakotitaloalueen helvetistä haja-alueen autuuteen
Vastaa Viestiin