kivivillaa purujen sekaan. vai?

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
jpmtalo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2011 21:29
Paikkakunta: lahti

kivivillaa purujen sekaan. vai?

Viesti Kirjoittaja jpmtalo »

Joo-o, onpa hankalaa saada perusteltuja vastauksia rautakaupoista, oli asia sitten mikä
hyvänsä.. Ja ärsyttää myöskin se että oli asia mikä tahansa, niin mitä useammalta "asiantuntijalta" kysyt niin
yhtä montaa erilaista, jopa täysin vastaikkaista "tietoa" saat vastaukseksi..''

Eli nyt olis kyseessä tuo pikkuvessa projekti mitä esittelin tuossa "tuliko yllätyksiä" foorumissa,
ja mistä kuva alla.

Vanhat purut oli märkiä joten niitä nyt ei ainakaan laiteta tilalle. No tilalle on sitten kaupasta riippuen
neuvottu laittamaan kivivillaa, selluvillaa, pellavavillaa, ja lisäksi on kyllä
sanottu että ei mitään väliä kannattaa laittaa halvinta.. :roll:

Koska pellavavilla maksaa maltaita eikä missään rautakaupassa ollut selluvillaa niin päädyin
sitten tohon KIVIVILLAAN vaikka yhdessä kaupassa ei myyjä sitä suositellutkaan, VAIKKA EI KYLLÄ OSANNUT SANOA ETTÄ MIKSI!!! :shock:
No osaako joku nyt kommentoida että onko se hirveä synti laittaa tota kivivillaa
suoraan vaan tuohon vanhojen purujen päälle/viereen..??

puruvillaa olis voinu laittaa muuten mutta ku eihän sitä saa "pysymään" missään rakosissa joita on tuola sielä täälä
ja joihin villa pitää pujottaa vaakatasossa.. Lisäksi seinänkin sisästä valahti jonku verran purua pois, ja mahdotontahan
sitä purua on sinne alhaalta käsin tunkea toisin kuin tota kivivillaa..



Kuva
Viimeksi muokannut jpmtalo, La Huhti 16, 2011 14:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Re: kivivillaa purujen sekaan. vai?

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Ensinnäkin, älä yhdestäkään lahden rautakaupasta kysy mitään muuta kuin alennusta. Se on jokaisessa isommissa sama tilanne, tietävät myyjät on korvattu halvoilla osa-aikaisilla.
Asiaan, miksei munkin mielestä kivivillaa, jos pakko. Se kun toimii kuin puru, eli luovuttaa kosteutta poiskin päin. Ite kun keittiön lattiasta lapioin märät purut pois, olin aivan jumissa että mikä sinne olisi oikea eriste tilalle. Heureka! Laitoin uudet purut. Halpaa, kestävää, helppoa jne. jne. Paalipurua maksoi agrissa jotain 5-6egen paikkeilla. Olisko mahdollista purua laittaa?
"Rautakauppias jumalan armosta, ei täällä myyjät nauti ihmisarvosta.."
jpmtalo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2011 21:29
Paikkakunta: lahti

Re: kivivillaa purujen sekaan. vai?

Viesti Kirjoittaja jpmtalo »

kaukomäki kirjoitti:Ensinnäkin, älä yhdestäkään lahden rautakaupasta kysy mitään muuta kuin alennusta. Se on jokaisessa isommissa sama tilanne, tietävät myyjät on korvattu halvoilla osa-aikaisilla.
Asiaan, miksei munkin mielestä kivivillaa, jos pakko. Se kun toimii kuin puru, eli luovuttaa kosteutta poiskin päin. Ite kun keittiön lattiasta lapioin märät purut pois, olin aivan jumissa että mikä sinne olisi oikea eriste tilalle. Heureka! Laitoin uudet purut. Halpaa, kestävää, helppoa jne. jne. Paalipurua maksoi agrissa jotain 5-6egen paikkeilla. Olisko mahdollista purua laittaa?

Joo no uus puru olis tietty ollu vaihtoehto, mutta niinkun tossa edellä kirjottelin niin sielä
on useita kohtia mihin puru ei sovellu kun ei sitä voi oikee kunnolla asentaa "ylöspäin"
tietty olis voinu laittaa noi helpot kohdat purulla ja loput villalla mutta jotenki
meni liian vaikeeks ruveta laskeskeleen paljonk ostan purua ja paljonko villaa, joten villat tuli nyt sit ostettua..
Ja lähinnä myös sen takia kun kuulemma eristää lämpöä puolet paremmin kuin puru...

No entäs voiko tuon sanomalehden laittaa pohjalle myös tuon villan alle??
thhs
Jäsen
Jäsen
Viestit: 234
Liittynyt: Ma Elo 10, 2009 11:31
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: kivivillaa purujen sekaan. vai?

Viesti Kirjoittaja thhs »

Näyttääpä kuva tutulle. Edellisessä kerrostalokämpässä (1939) vessan lattiakaivo antoi periksi ja kasteli purut alta. Lattia piikattiin pois ja märät purut säkitettiin kaatopaikalle. Loossi kuivattiin ja tilalle kipattiin leca-papua. Sen vessan tapauksessa ei tarvinnut pohtia lämmöneristystä sen laajemmin, koska vessan alla oli lämmin kellarihuone. Leca-papu eristää itsessään kai jonkin verran.

Mitä tuohon tulee päälle? Itse tekisin valun, ja silloin jo valun kosteuden takia laittaisin leca-papua ja sen päälle EPSiä tarvittavan kerroksen. Sitten verkko ja betonia niskaan. Betonista toki tulee vettä sitten tuonne alas jonkin verran.

Jos taas tuohon päälle tulee esim. lautalattia tai joku levy niin mättäisin purujen päälle selluvillaa säkistä. Jos tuonne joutuu vettä niin se tavara osaa kuivuakin.
Vastaa Viestiin