Sormipaneelin maalaaminen

RMT:n sisustusnurkka naisille, miksei ukoillekin.
Alli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 411
Liittynyt: Ke Elo 23, 2006 0:24

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Alli »

TeemuHL kirjoitti:Meidän raput näyttää tällä hetkellä tältä. Portaista on maalit rapsuteltu ja ne maaltataan tod. näk. vaalean harmaalla. Vaimo oli jo maalaamassa kaikkea valkoiseksi / vaaleaksi, mutta sain ylipuhuttua. Vaimo on nyt itse sitä mieltä ettei missään tapauksessa maalata. Vaaleutta saadaat tarpeeksi rappujen värillä. Ja tuo valkoisten ikkunanpuitteiden ja patinoituneen sisarpaneelin yhdistelmä hivelee silmää. Eli valkoinen sopii hyvin vanhoihin paneeleihin, mutta valkoista riittävän vähän!

Ja taas tuli mielipiteitä mitä et kaivannut :lol:

Mmmm-m, sisarpaneeli on kauniimpaa pintaa kuin sormipaneeli. Ja noin tummaksi "paahtuneena" tuo lakka käy jo väristä. Noilla tekemillänne/suunnittelemillanne raikastuksilla (nuo taulutkin olennaisia) tuosta tulee parempi. Jos meilläkin olisi ollut portaikossa hyväkuntoista sisarpaneelia niin olisinpa voinut harkita maalaamattomuutta siihen läpikulkutilaan. Mutta meillä olikin sitten sitä pyöreäreunaista STP-paneelia. Ihan hyvä sinällään, mutta ei maalaamattomana.

Sormipaneelia olemme itsekin huusholliin lisänneet. Sillä saa mukavasti sopeutettua vanhaan ympäristöön uusiakin kaappeja, keittiön kaapiston reunoja ym. Maalattuna se on kaunis pinta. Ja jos puupintaa ei ole huoneessa paljon niin tummalla petsaten ja päälle lakaten saa sormipaneelilla (tai sisarpaneelilla) tilaan arvokasta tuntua.

Alli
Kyllä nyt omalla pihalla nuotiopaikka pitää olla.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja tintu »

Alli kirjoitti:
Rosanna67 kirjoitti:Tässä muuten portaikon panelit maalattu valkoisiksi. http://ripsitetta.blogspot.com/2010/09/maanantai.html
Onko parempi jälkeen kuin ennen?
Ei oo parempi minusta ainakaan. Tosin kuvakulmakin on eri. Mutta tuo valkoisen ja tummaksi petsatun "muodikas liitto" on tuossa vähän ahistavan näköinen. Ehdottomasti en olisi jättänyt tuota portaikkoa puun väriseksi (paitsi portaita), mutta en olisi laittanut valkoiseksikaan.
Alli
No ei hyvä tosiaankaan :lol: Samaa mieltä Allin kanssa, että ahdistava, mutta mä taas olisin ehkä jättänyt nuokin seinät alkuperäisiksi (?), mutta portaat kyllä maalannut jollain muulla värillä kuin tuolla 40-luvun ruskealla (tai valkoisella :wink: ). Ja vaikka valkoista puolustinkin tuossa yllä, Rosannan löytämällä esimerkillä huomataan, että paljon on myös tuota valkoisen "väärinkäyttöä". Valkoista on myös niin montaa sävyä, eikä vain tuota maalarinvalkoista, jonka vanhan tuunaajat ilmeisesti usein unohtavat.
Katale kirjoitti:Tämä nyt ei varsinaisesti enää liity aiheeseen, mutta jäin miettimään tuota valkoisen värin käyttöä. Onhan se toki klassinen ja tietyille pinnoille luonnollinen valinta. Mutta jotenkin mulla on mielikuva, että ainakin näissä 50-luvun tölleissä sitä on aikoinaan käytetty varsin vähän, en tiedä olenko väärässä. Ainakin meillä kaikki käsittääkseni alkuperäiset pinnat (haltex-kattoa lukuunottamatta) on tasan tarkkaan jotain muuta kuin valkoista: monenkirjavaa tapettia, sinivihreää ja harmaata lattiaa, punaisia ja turkooseja seinälevyjä... Jopa punaisia kattolistoja. Ja sitten sitä lakattua paneelia. Ihan vaan mielenkiinnosta jäin tässä pohtimaan, en tarkoita että näissä ei kukaan saisi ikinä mitään valkoiseksi maalata, onpa tuota tullut itsekin sudittua. Joissakin tiloissa ripsakka valkoinen näyttää parhaalta, mutta jotenkin oma fiilis yhä enemmän kallistuu tuonne värikylläisyyden puoleen.
Tämä on totta ja luinkin tämän ensin, että valkoisen "väärin käyttöä"; kirjoitin just tästä pitkät pätkät jotain, minkä kone heivasi hittoon, eli jääköön se sinne. Sen kuitenkin lisäisin, että noi valkoinen (kerman- ja listavalkoinen) ja puunväri on ilmeisesti jo alkuperäisasukkailla kilpailleet keskenään, kun toisilla on ollut listojen ja kkunanpuitteiden lisäksi esim. komeron- ja väliovet valkoiset, mutta toisilla lakattua puuta. Mutta joo hailakat pastellisävyt kyllä mitä ilmeisimmin on elimellinen osa rintsikkaperinnettä. Valkoinen aina mukana kuitenkin omalla paikallaan. Mutta kirkkaat perusvärit mun käsittääkseni yleistyivät enemmän vasta -60-luvulla (punaiset jakkarankannet tai kirkkaan keltainen ja sininen muissa maalatuissa puukalusteissa, tummansininen tosin myös jo -50-luvulla, jopa talon ulkovärinä) ja vasta seitsemänkymmentälukua kohden mentäessä oranssi jne. Ja lopulta melkein kaikki myös seinissä..

Ja ei kyllä tarkoita, että jos valkoisesta pitää, ei harrasta muita värejä. valkoiseen on vaan aika helppo yhdistää muita lempivärejään, kuten nyt vaikka tuota kirkkaanpunaista. :razz: Kaikkea sopivissa annoksissa. Okei, puutalossa pätee myös valkoiseen (toiset lait sitten vanhassa kivikerrostalossa). Ja mullahan kun tulee tapetteja (ei valkoisia), ei tulekaan valkoista muualle kuin verrattain pieniin pintoihin, juuri listoihin, oviin, keittiön kaappeihin etc. Ja no kattoon tietysti joo.
lempo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 158
Liittynyt: Pe Heinä 14, 2006 6:00
Paikkakunta: Vantaa
Paikkakunta: Vantaa

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja lempo »

tintu kirjoitti:No valkoinen on klassinen perusväri, eli sillä tavalla se ei oikeastaan ole koskaan varsinaisesti muodikas tai epämuodikas elementti (vähän kuin valkoinen antiikin kipsipatsaissa tai Aallon avaran ja modernin sisustuksen vaaleus ja selkeys koivukalusteineen ja valkoisine pintoineen)

Antiikin marmoripatsaat on nykytietämyksen mukaan olleet alunperin maalattuja ja mielikuvat Aallon sisustusten kokovalkoisuusdesta taitaa olla enemmän nykysisustuslehtien kuin alkuperäisten interiöörien peruja. Funkkis-sisustuksissa noin yleisesti käytettiin paljon voimakkaita värejä ja hurjiakin väriyhdistelmiä, vaikka toki valkoistakin (ehkä ensimmäistä kertaa laajemmin). Mutta varsinaisesti valkoiset sisustukset taisivat sairaaloita ja suurkeittiöitä lukuunottamatta yleistyä vasta 80-luvulla.

No, sinänsä taisit Tintu puhua valkoisesta ennemmin tehosteena kuin hallitsevana elementtinä.


Niin ja ettei mene aivan OT:ksi, niin koita nyt RMT58 vielä puhua vaimoa ympäri :-D
Älä tee tänään sitä minkä huomenna voit jättää tekemättä.
Entinen rintamamiestalollinen, nykyinen funkkiskuution säilöjä.
Kulmala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 512
Liittynyt: Su Syys 12, 2010 22:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Kulmala »

tintu kirjoitti: - - tietysti vahojen kuluneiden puuesineiden ja -kalusteiden hillitön valkoiseksi tuunaaminen voi näyttää myöhemmillä vuosikymmenillä omasta ajastaan kertovana, aika kököltä trendiltä, jos se siltä näyttää jo usein jo nyt - -
Heh, tästä tuli mieleen rakas mummovainaani, joka 80-luvun puolivälissä eli "valkoisen vaiheen". Silloin valkoisella maalilla vedettiin todella kauniit 50-luvun lakatut keittiökaapistot ja antiikkinen PIANO!!

Taidan siirtyä väsytystaktiikkaan/asemasotaan. Koska minä teen (tai vähintäänkin johdan) remppahommat, taitaa niitä kaiken maailman hommia olla niin paljon, etten millään ehdi aloittaa paneeliprojektia... (Jos vaikka akka tulis sinä aikana järkiinsä.) Eikä se ihan pieni homma ole, ihan oikeasti.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja tintu »

lempo kirjoitti: Antiikin marmoripatsaat on nykytietämyksen mukaan olleet alunperin maalattuja ja mielikuvat Aallon sisustusten kokovalkoisuusdesta taitaa olla enemmän nykysisustuslehtien kuin alkuperäisten interiöörien peruja. Funkkis-sisustuksissa noin yleisesti käytettiin paljon voimakkaita värejä ja hurjiakin väriyhdistelmiä, vaikka toki valkoistakin (ehkä ensimmäistä kertaa laajemmin). Mutta varsinaisesti valkoiset sisustukset taisivat sairaaloita ja suurkeittiöitä lukuunottamatta yleistyä vasta 80-luvulla.

No, sinänsä taisit Tintu puhua valkoisesta ennemmin tehosteena kuin hallitsevana elementtinä.
Olkoon patsaat mitä vaan, mutta valkoisia kuitenkin. Ajattelinkin heti lähetyksen jälkeen, että eihän ne tosiaan kipsiä kauaa ole, mitä päästelinkään. En ole myöskään mikään Aaltoasiantuntija, mutta ei mun mielikuviin ja tietämykseen Aallon vaikutus tai design tule kuitenkaan nykypäivän sisustuslehdistä, vaan ihan pakollisista taidehistorian opinnoista ja Aaltoa käsittelevistä julkaisuista/ Aallon omista piirustuksista (mul on yksi kirja ollut lukioajoista lähtien). Hesarihan järjesti kanssa tässä joku talvi (useampana?) vierailuja Aallon suunnittelemiin yksityiskoteihin, joista oli sitten myös lehdissä/ netissä kuvia. Nämä oli hyvin valkoseinäisiä ja koivulla (vaalea puu) kalustettuja, pinnoitettuja. Mutta tiewtysti muuta kuin tavallisia rintsikoita, rivitalonomaisia omakotilukaaleja ym. Ja kun olen -60 luvun alussa syntynyt, oli lapsuudessa vielä paljon jäljellä -50-lukua, ihan lähtien jo omasta "vanhanaikaisesta" kodista, jonka vanhemmat perustivat -50-luvun puolella ja koulun tai seurakunnan rakennuksista ym., että kyllä ne mielikuvat sieltä tulee. Mutta nyt menee jo tosi kauas sormipaneeleista ja niiden maalaamisesta :oops:

Mulle valkoinen ei, summa summarum, kuitenkaan ole tehosteväri, vaan nimenomaa perus- ja taustaväri, joka sopii oikealla tavalla käytettynä paikkaan kuin paikkaan ja kuuluu joihinkin tiettyihin asioihin, ei tosiaankaan vaan sairaaloihin. Sairaalan hygieninen valkoisuus tietysti korostuu koska siellä ei ole sitä muuta elämiseen kuuluvaa esineistöä ja kirjavuutta. (Nytkin muuten mitkä itse maalaan valkoiseksi, on olleet alunperin valkoisia, kuten muuri ja tulisijat, joita kunnostamme, keittiönkaapit etc.) Ja sitten: aloittajakin kai puhui vaaleaksi maalaamisesta, mutta heti oletettiin että valkoiseksi. Taitaa se silleen tosiaan olla sitten yleistä ja trendkästä, johon ihmiset törmäävät (mä en varmaan käy missään, missä muut, enkä lue edes ihmisten blogeja), mutta yleistä se on ollut jo ennen 80-lukua.
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Meillä on täällä pienessä kaupungissa jopa sisustusliike, jossa myydään noin pääosin PELKÄSTÄÄN valkoisia tavaroita. (Made in hikipaja in China, niin että näyttävät trendikkään vanhoilta vaikka ovat uunituoreita.) Ja aika moni maalaa jopa lattioita valkoisiksi...

Itsehän edustan toki tömäkästi sitä katsantokantaa, että rintsikassa valkoista on Halltex-katto, ja nimenomaan maalarinvalkoista :lol:
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
lempo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 158
Liittynyt: Pe Heinä 14, 2006 6:00
Paikkakunta: Vantaa
Paikkakunta: Vantaa

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja lempo »

tintu kirjoitti:Olkoon patsaat mitä vaan, mutta valkoisia kuitenkin.
Niinkun siis nimenomaan eivät ole. Valkoisia. Tai siis ole alunperin olleet. Käsitys antiikin ajan puhtaan valkoisista rakennuksista ja esineistä syntyi silloin kun antiikki ensimmäisen kerran tuli muotiin koska maali marmorin päällä ei ollut säilynyt siihen saakka. Myöhempi tutkimus sitten osoittanut jotta ollut värejäkin.

Että ei sormipaneelia ainakaan antiikin innoittamana tarvi valkoiseksi maalata :-D
Älä tee tänään sitä minkä huomenna voit jättää tekemättä.
Entinen rintamamiestalollinen, nykyinen funkkiskuution säilöjä.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja tintu »

lempo kirjoitti:Että ei sormipaneelia ainakaan antiikin innoittamana tarvi valkoiseksi maalata
No ei sit sen puoleen ainakaan joo, hyvä että korjasit. :-D
Rosanna67
Jäsen
Jäsen
Viestit: 273
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 11:03
Paikkakunta: Suomessa

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Rosanna67 »

Keskustelua hieman sivuten mukava linkki: http://www.jalleenrakennuskausi.fi/layout3.html

Tuolta löytyy mm. kuva sormipanelista portaikossa, kohdassa Rakentaminen --> Kodit 1940 -1950 luvulla --> Kiinteä sisustus ja mukavuudet
Kurjuuden maksimointi --> uudesta omakotitalosta täysrempattavaan rintamamiestaloon --> Mutta: omakotitaloalueen helvetistä haja-alueen autuuteen
nummentie 434
Jäsen
Jäsen
Viestit: 564
Liittynyt: Ke Elo 29, 2007 9:34
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja nummentie 434 »

RMT58! Jos portaikkonne on vähänkään samanlainen kun TeemuHL:n ÄLÄ MAALAA! Ole Mies! Käytä määräysvaltaasi perheen Päänä! Sano vaimolle Jyrkkä Ehkä! :-D Sano että tää on sun juttu, ja annat vaimon päättää mielensä mukaan joku toinen asia, jossa olette erimieltä. (joku sellainen, jonka ennallistaminen on mahdollista jos mieli muuttuu, tai muoti.) tuollaisen portaikon jos maalaa, paluuta ei ole. Valoa ja raikkautta kevyemmilläkin konsteilla saa. Terv. Nimim. nainen, jolla saunassa maalatut paneelit.
Opi toisten virheistä, et voi millään elää tarpeeksi kauan tehdäksesi ne kaikki itse.
Kulmala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 512
Liittynyt: Su Syys 12, 2010 22:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Kulmala »

nummentie 434 kirjoitti:RMT58! Jos portaikkonne on vähänkään samanlainen kun TeemuHL:n ÄLÄ MAALAA! Ole Mies! Käytä määräysvaltaasi perheen Päänä! Sano vaimolle Jyrkkä Ehkä! :-D
Kiitos, tästä riitti monet naurut :-D

Viivytystaktiikka käytössä. Koitan kohdentaa mielenkiintoa muihin asioihin, ja muistutan aina "yksi paikka kerrallaan" -periaatteesta. Kummallisesti meillä on koko ajan jotain muuta kesken...

Kiitos Rosanna67 hyvästä linkistä.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
Avatar
bakedsoda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 10:15
Paikkakunta: Littoinen

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja bakedsoda »

Ei se sormipaneelin maalaaminen niin kovin harvinaista ole ollut.
Meillä -47 rakennettu talo, jossa sormipaneelissa oli kolmea eri maalikerrosta ja väriä, päällimmäisenä mahtava tipunkeltainen :razz:
Omistajia meitä ennen kaksi ja 2x vuokralaisia, tosin kaikki paneeelinmaalaukset sen ekan omistajan toimesta, koska joskus -80 -luvulla yläkerran portaikon paneeliseinä oli koolattu ja piilotettu hienon myrkynvihreän lastulevyseinän taakse :o

Itse tykkään patinoituneesta puusta sormipaneelissa, mutta ei tuo nyt esiinkaivettu ja uudelleen maalattu seinä lainkaan hullummalta näytä. Itse asiassa näytti sen verran hyvältä, että jatkettiin maalattua sormipaneelia yläkerran aulan puolelle, jossa tuon lastulevyseinän alla oli pahasti repaleinen Ensopahvi...
Ensku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 247
Liittynyt: To Elo 23, 2007 10:20
Paikkakunta: Keski-Suomi
Viesti:

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Ensku »

Pidän lakatusta paneelista, tummuneenakin, mutta raikastusta se kaipaa ainakin meillä. Nyt portaikossa on askelmat vaaleaa mäntylautaa (höylätty ja hiottu ja öljytty värittömällä) ja seinät ja portaiden pystyosat tummunutta paneelia, kaide jotain näiden väliltä. Jotain piristystä se kaipaa eikä eriväriset puut miellytä. Kaikkialla lattiat on samanlaiset kuin askelmat, joten askelmien maalauskin on vähän nounou. Ehkäpä tässä keksitään jotain, ettei tarvitsis välttämättä seiniä maalata.
arise
Jäsen
Jäsen
Viestit: 144
Liittynyt: Ke Helmi 25, 2009 21:41
Paikkakunta: Alajärvi

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja arise »

Valaistusta lisäämällä saa jo ihmeitä aikaan. Meillä on sähköremontti kesken, mutta kun saatiin kunnon kattovalaisin eteiseen niin heti tuntu avarammalta. Tähän asti ollaan pärjätty seinävalaisimella, jossa on ollut heikko liiketunnistimella varustettu led.
Parsat
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 12:33
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Sormipaneelin maalaaminen

Viesti Kirjoittaja Parsat »

Meillä oli myös rappusten seinät tummunutta paneelia ja raput vuorattu ruskealla muovimatolla. :shock: Mä en nähnyt valaistuksen lisäämistä järkevänä, kun olen niin pihi tuon sähkön kulutuksen suhteen. Tummat seinät imaisivat kaiken valon itseensä ja rapussa piti pitää valoa päällä koko ajan, jotta lapsetkin näkivät siinä turvallisesti ravata edestakaisin. Liiketunnistinvalo voisi muuten olla hyvä idea meillekin... No me tehtiin se, että maalattiin seinät vaaleaksi ja jo näkee kulkea. Ruskea muovimatto ei näytä enää niin synkältä mutta se saa kyllä tulevaisuudessa siitä väistyä.
Vastaa Viestiin